Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Özmural'dan Elektrikli Araç Uyarısı

İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, elektrikli araçlarla birlikte ortaya çıkacak olan ,etersizliğine dikkat çekti. İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, artan elektrikli araç sayısına dikkat çekti.

Özmural'dan Elektrikli Araç Uyarısı
İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, elektrikli araçlarla birlikte ortaya çıkacak olan enerji yetersizliğine dikkat çekti.
 
İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, artan elektrikli araç sayısına dikkat çekti. Her geçen gün artan bu sayının ileride elektrik kesintileri, trafo arızası ve yangınları tetikleyeceğini söyleyen Özmural, elektrikli araç alırken bu problemlerin göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizdi. 

'ÖNEMLİ RİSKLER VAR'

Sektörün hızla büyüdüğünü ifade eden İzmit Belediye Başkanı Ünal Özmural, "Ülkemizde son yıllarda elektrikli araç sayısında çok ciddi artış var. Sürekli artan yakıt fiyatları, aracın bakım maliyetinin daha düşük olması, ses konforu, çevreci söylemler ve sürekli pompalanan reklam kampanyaları bunu tetikleyen en önemli faktörler. Ancak şunun unutulmaması lazım. Ülkemizde elektrik alt yapısına uzun yıllardır yapılmayan yatırımları göz önüne aldığımızda elektrikli araçları bekleyen çok önemli riskler var. Şu anda sayıları belli bir rakama ulaşmadığından hissedilmeyebilir ancak sayılar artıkça daha da hissedilecektir. O da şebeke alt yapısının yetersizliğinin yaratacağı problemler. Araç sayıları hızla artarken buna paralel alt yapı çalışmalarında maalesef güçlendirme çalışması yok" dedi. 

 

'ARIZALARI TETİKLEYECEK'

 
Özmural, "Zamanın değerli olduğu günümüzde bu araçların hızlı şarj yöntemi ile şarj edileceği kesin. Bu da elektrik hatlarına ciddi yükler getirecektir. Örneğin orta segment 28 kw bir araç hızlı bir şarjda bir evin ortalama bir günde çektiği elektriğin 10 katını bir saatte çekiyor. Bu araçların bir kaçının aynı anda aynı şebekeye hızlı şarja bağlandığını düşündüğünüzde oturduğunuz mahallede ve sitelerde şebekelerde gerilim düşmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu da şebeke ve trafo arızalarını tetikleyecek kablo ısınmalarından kaynaklı yangın riskini artıracaktır. Ülkemizin elektrik üretiminin dışa bağımlılığının yüksek olduğunu göz önüne alırsak şu anda km başına maliyeti düşük gibi görünen bu araçlarda kullanılan elektriğe farklı fiyat uygulaması gelebilir. Geçmişte Diesel ve LPG'li araçlarda olduğu gibi... Pil fiyat politikasının ne olacağı ise başka bir muamma.. Elektrikli araç alırken bunları göz önünde tutmayı unutmayın..." diyerek vatandaşları uyardı. 
Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *