Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Op. Dr. Çinik: Hassasiyet Çok Önemli!

Kocaeli Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Çinik, "Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla açıklama yaparak engellilere karşı hassasiyetin her zaman fazla olması gerektiğini belirtti.

Op. Dr. Çinik: Hassasiyet Çok Önemli!
Kocaeli Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Çinik, "Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla açıklama yaparak engellilere karşı hassasiyetin her zaman fazla olması gerektiğini belirtti.

Kocaeli Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ruken Çinik, 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle bilgilendirmede bulundu. 

'KÜRESEL BİR SEMBOL OLDU'

7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftasının amacının görme engellilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek ve konu ile ilgili farkındalık oluşturmak olduğuna dikkat çeken Dr. Çinik “Beyaz Baston, kişilerin görme engelli olduğunu ifade eden evrensel bir semboldür ve tarihçesi 1921’e dayanır. İngiliz bir fotoğrafçının geçirdiği bir trafik kazası sonrası görme engelli olması sonucu kullandığı bastonun özellikle geceleri sürücüler arasından farkedilmesi için beyaza boyanması sonrası bu hareket giderek yaygınlaşmıştır ve 1931 yılında Beyaz Baston, dünyaca kabul edilen küresel bir sembol haline gelmiştir” ifadelerini kullandı.

'HER ZAMAN HASSAS OLMALIYIZ'

Engelli bireylerin toplumda var olmaları ve yer edinmelerinin, toplumsal duyarlılığın oluşması ile mümkün olduğunu belirten Dr. Çinik “Dış ortamlarda, kamuya açık alanlarda ve binalarda engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak olanaklar sunmamız gerekir. Örneğin görme engelli bireyler için trafik ışıkları veya asansörlere sesli komutlar koymak, bu bireylerin günlük yaşamlarına bağımsız birey olarak yaşamaları açısından katkı sağlamaktadır ve çok önemlidir” dedi. Dr. Çinik, doğru şekilde ve doğru aygıtlarla desteklenen görme engelli bireylerin hem eğitim hem iş hayatında başarılı olabildiğini vurgulayarak yalnız bu hafta değil her zaman toplum olarak engelli bireylerimize karşı hassasiyetin artması gerektiğine dikkat çekti.
Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *