ÖMER ÇEKER: YENİ VERGİ PALETİYLE ADALET SAĞLANMALI

ÖMER ÇEKER: YENİ VERGİ PALETİYLE ADALET SAĞLANMALI

/
/

Hastane temsilcileri ile toplantı yapan TSS Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, hazırlanan yeni vergi paketi ile var olan adaletsizliğin giderilmesi gerektiğini belirtti

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, çalışma hayatındaki gelişmeleri ve Ağustos ayında yapılan Toplu Sözleşme ile ilgili temsilcileri bilgilendirdi.  Toplantıya KOÜ Hastanesi İşyeri Baştemsilcisi Arif Çaylak, Temsilci Nursel Haymana, İzmit SEKA Devlet Hastanesi İşyeri Baştemsilcisi Ahmet Atalay, Temsilci Hasan Şekerci, Çiğdem Öktem, eski Temsilci Levent Öz, Delege Engin Paşaoğlu, Fatih Öztürk katıldı. Çeker,

‘ADALETSİZ UYGULAMA’

Toplantı sonunda açıklama yapan Türk Sağlık Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “Temel tüketim maddelerinde meydana gelen yüksek fiyat artışları kamu çalışanlarını kara kara düşündürmektedir. Doğalgaz ve elektrik fiyatlarına yapılan zammın yanında, toplu taşım araçlarına yapılan zam ile kamu çalışanlarının temmuz zamları buharlaştı. Yüksek enflasyon altında ezilen kamu çalışanları bir yandan da yüksek vergiler altında ezilmektedir. Kamu çalışanlarının yıl içinde aldığı zamlar, adaletsiz vergilendirme nedeniyle erimektedir” diye konuştu.

‘MAAŞIN ÇOĞU VERGİYE GİDİYOR’

Ülkemizde ağırlıklı olarak dolaylı vergilendirme uygulandığını hatırlatan Çeker, “Kaynağından kolay tahsilat sağlandığı için ücretlilerden alınan gelir vergisi, toplam vergi gelirleri içinde yüksek bir paya sahip olmaktadır. Kamu çalışanları en düşük dilim olan yüzde 15 oranı ile vergilendirildiğinde dahi dolaylı vergilerle birlikte bir çalışanın maaşının dörtte biri, yüzde 20’lik dilime geçtiğinde üçte biri, yüzde 27’lik dilime geçtiğinde ise yaklaşık yüzde 40’ı kesintiye uğramaktadır. Ülkemizde hiçbir iş adamı hiçbir zengin, gelirinin üçte birini gelir vergisi olarak ödememektedir. Adaletsizliği doğuran ana kriter de budur” dedi.

‘YENİ PAKET RAHATLATMALI’

Sözlerini sürdüren Başkan Çeker, “Yüksek kamu giderlerinin karşılanması için siyasi irade tarafından yeni vergi paketi hazırlandığı kamuoyuna yansımıştır. Hazırlanan bu pakette yine ücretli kesimin gelir vergisi oranlarının yükseltildiği, işadamlarının ve zenginlerin vergi dilim oranlarının düşürüldüğü duyumları basın yayın kuruluşları tarafından yazılıp çizilmektedir. Bu söylentiler kamu çalışanlarını rahatsız ve huzursuz etmektedir. Hazırlanan yeni vergi paketinde kamu çalışanları mağdur edilmemeli az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınmalıdır. Böylece kamu vicdanı rahatlatılacaktır” şeklinde konuştu.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf