Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Olumlu Çed'e Mimarlar Odasından Tepki: Bu Şehir Sahipsiz Değil!

Kartepe’de yapılması planlanan ve geçtiğimiz günlerde ‘ÇED olumlu’ kararı çıkan haddehane tesisi ile ilgili Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

Olumlu Çed'e Mimarlar Odasından Tepki: Bu Şehir Sahipsiz Değil!

Kartepe’de yapılması planlanan ve geçtiğimiz günlerde ‘ÇED olumlu’ kararı çıkan haddehane tesisi ile ilgili Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

Mimarlar Odası Şube Başkanı Alper Dülger, “Burada halk görmezden geliniyor. Biz kanserden ölüyoruz zaten. Tüm ilçeleri etkileyecek bir sorun bu. Ama bu şehir kimsesiz değil. Biz buradayız” dedi.

BU ŞEHİR KİMSESİZ DEĞİL

Yıldızlar Yatırım Holding tarafından Kartepe Uzunbey Mahallesi’ne yapılmak istenen haddehane ve çelikhane tesisine karşı geçtiğimiz yılın Şubat ayında bölge halkı, STK’lar ve siyasi partiler; yapılması planlanan tesis önünde bir araya gelerek projeye itirazlarını dile getirmişti. Bölge halkı, yapılacak proje ile birlikte yaşanacak çevre sorunlarından bahsederek konunun sadece Kartepe’yi değil tüm Kocaeli’yi ilgilendirdiğini vurgulamıştı. Tepkilerin ardından yapılması planlanan ÇED toplantısı ilk olarak ertelenmiş, aylar sonra tekrar yapılmak istenen toplantı ise halkın yoğun tepkisi üzerine gerçekleştirememişti.

ÇED OLUMLU KARARI ÇIKTI

Yıldız Demir Çelik tarafından Kartepe’de kurulacak olan yeni bir çelikhane ve haddehane fabrikası için verilen itiraz dilekçelerine rağmen tesis ile ilgili bakanlık tarafından ‘ÇED olumlu’ kararı çıktı. Alınan kararla ilgili bugün TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi. Mimarlar Odası Tarihi Taş Bina’da gerçekleştirilen basın açıklamasına; Kocaeli Barosu Başkanı Mehmet Gül, TMMOB İKK Sekreteri Mehmet Ali Elma, Kocaeli Tabip Odası Başkanı Ayşe Engin Arısoy, Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik ile siyasi parti temsilcileri ve STK temsilcileri katıldı.

ELMA; “GEREKİRSE ORADA YATACAĞIZ”

Basın toplantısında ilk olarak söz alan TMMOB İKK Sekreteri Mehmet Ali Elma,  “Sözün tükendiği bir noktadayız. Yaşam alanlarımız katletmeye çalışanlara karşı yaşam alanlarımızı korumaya çalışıyoruz. Koca bir tesisi, hem doğa turizmi hem tarım arazilerinin olduğu bir bölgeye haddehane yapılarak tahribatın önü açılacak. Bu karar da bakanlık tarafından seçimden iki gün önce vermiştir. Rant odaklı düşünenlerin biler adına karar vermesini kabul etmiyoruz. Bu kararın bilimsel açıdan hiçbir karşılığı yok. Yaşayacağımız sağlık sorunlarının artacağından şüphemiz yok. Tüm halkımızla birlikte bu mücadeleyi devam ettirmeye çalışacağız. Oraya o tesisin yapılmaması için mücadelemizi sürdüreceğiz.Gerekirse orada yatacağız” dedi.

DÜLGER; “KOCAELİ SANAYİYE DOYDU”

Ardından konuşan Mimarlar Odası Şube Başkanı Alper Dülger ise tüm şehri ilgilendiren bir konuda siyasilerin ve yerel yöneticilerin neden sessiz kaldığını sordu. Dülger, “Tesisin yapılması halinde hava kirliliğine etkisi, Kocaeli üzerindeki yoğun dumanın daha da artacağını gösteriyor. Kocaeli, sanayiye doymuş bir şehir. Niye temiz enerjiyi konuşamıyoruz da hurda demirden çelik üretimini konuşuyoruz. Biz bu fabrikayı niye isteyelim? Daha fazla zehirlenelim diye mi? Burada halk görmezden geliniyor. Biz kanserden ölüyoruz zaten. Göz göre göre neden bu kaderi yaşıyoruz. Bu kader değil, cinayet. Bunu istihdamla makyajlıyorlar. Asgari ücretle, emek sömürüsüyle binlerce istihdam edeceksiniz. Ama çocukları kanser olacak. Bir kişinin hayatını kaybetmesinin karşılığı para olamaz.

‘BU KARARI KABUL ETMİYORUZ’

İzmit, Başiskele kendini rahat sanmasın. Tüm ilçeleri etkileyecek bir sorun bu. Biz hiç rahat değiliz. Bütün uyarılarımıza rağmen bu kararı kabul etmek durumunda bulunuyoruz. Biz bu kararı kabul etmiyoruz. Hangi milletvekili bu konuya duyarlılık gösterdi? Sadettin Hülagü ile Muhip Kanko bir doktor. Halk sağlığını ilgilendiren bu konuda neden konuşmuyor? Nerede bu siyasiler, yerel yöneticiler? Bu şehri yönetiyorsanız ses çıkarın. Belediye başkanları karşı dursa dahi onaylanıyor bu fabrika. Paranın ve makamın imar planı yaptırdığı bir şehir Kocaeli. Kocaeli kendi kaderi ile ilgili karar veremiyor. Ama bu şehir kimsesiz değil. Biz buradayız. Bu şehre sanayi yatırımları Kocaeli’nin bütününe bakılarak yapılmalı” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *