Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Ölçü Aletleri İçin Son Gün 28 Şubat!

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayene müracaatlarının 27 Şubat Pazartesi günü sona ereceğini açıkladı Sanayi ve Teknoloji İl M…

Ölçü Aletleri İçin Son Gün 28 Şubat!

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayene müracaatlarının 27 Şubat Pazartesi günü sona ereceğini açıkladı

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayene müracaatlarıyle ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. İlhan Aydın, periyodik muayene için müracaatların 28 Şubat 2022 tarihinde sona ereceğini ifade etti. Açıklama şöyle:

YETKİLİ SERVİSLER YÜRÜTÜYOR

3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre muayene edilerek damgalanması zorunlu olan ölçü ve ölçü aletlerinin kamu yararına uygun olarak doğru, ayarlı kullanımının sağlanması, muayenesi ve damgalanması işlemleri, Belediye Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğu, Bakanlığımızca yetkilendirilmiş Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve Yetkili Muayene Servisleri tarafından yürütülmektedir.

MÜRACAATLAR TSE’YE

Türk Standartları Enstitüsünce (TSE) Muayene edilecek ölçü ve ölçü aletleri için; akaryakıt ve LPG sayaçları, sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) ölçme sistemleri, motorlu taşıt lastiklerinin hava basıncı ölçümünde kullanılan cihazlar, hassas kütle ölçüleri, 5 kg'dan yukarı kütle ölçüleri, demiryolu yük ve sarnıçlı vagonları, maksimum kapasitesi 2000 kg üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri ile aks kantarları için https://basvuruportal.tse.org.tr internet adresi sayfasından elektronik ortamda TSE’ye müracaat edilecektir.

ÖLÇÜLER VE AYAR MEMURLUĞUNA BAŞVURACAKLAR

Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluğunca Muayene edilecek ölçü ve ölçü aletleri için; uzunluk ölçüleri, hacim ölçüleri, 5 kg’a kadar hassas olmayan kütleler ile belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan üretici ve pazarcılar tarafından malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, ibreli teraziler ve tek kollu kantarlar için ilçe belediyeler bünyesinde bulunan Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluğuna müracaat edilecektir.

YETKİLİ SERVİSLERE MÜRACAATLAR

Yetkili Muayene Servislerince Muayene edilecek ölçü ve ölçü aletleri için; otomatik tartı aletleri, tartım kapasitesi 2000 kg’a kadar (2000 kg dahil olup) Grup Merkezi Belediye Ölçü ve Ayar Memurluğu yetkisi dışındaki 3. ve 4. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri ile 1. ve 2. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri, ısı sayaçları ve egzoz gazı emisyon ölçüm cihazları için periyodik muayene müracaatlarının Yetkili Muayene Servislerine (https://msurapor.sanayi.gov.tr) yapılması gerekmektedir.

HANGİ DURUMDA CEZALI OLUR?

Periyodik muayene müracaatı başvurusunu yapmayan ölçü ve ölçü aletleri kullanıcıları 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 15/c maddesinin; “Damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletini kullanan kişiye idari para cezası verilir ve bu ölçü aletlerine el konularak mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir" hükmü gereği cezalı duruma düşecektir. Bu nedenle, ilgililerin, mağdur olmaması ve cezai durumlara düşmemesi bakımından; damga sürelerini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin, 2022 yılı periyodik muayene müracaatlarını, 2022 yılı Şubat ayı sonuna kadar cins, özellik ve yetki alanına göre yukarıda belirtilen mercilere yapmaları gerekmektedir. Kamuoyuna ve ilgililere saygı ile duyurulur. 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *