OKUR YAZARLIK ORANI ARTIRILMALI

OKUR YAZARLIK ORANI ARTIRILMALI

/
/

Engelli vatandaşların yarıdan fazlası okur-yazar dolmadığını hatırlatan Kocaeli Barosu Engelli Hakları Komisyonu, okur-yazarlık oranının arttırılması için çalışmalar yapılması gerektiğini hatırlattı.

Kocaeli Barosu Engelli Hakları Komisyonu’nun Engelliler Haftası ile ilgili açıklaması şöyle: Engelliler haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında Birleşmiş Milletler’e üye 156 ülke ile birlikte ülkemizde de kutlanmaktadır. Bu hafta vesilesiyle ülkemizdeki engelli vatandaşlarımızın yaşadığı sorunlara, sorunların önlenmesi konusundaki eksikliklere dikkat çekmek istemekteyiz. Engelli kavramı bizim için terimsel anlamından ziyade toplum içerisinde her aşamada önüne engeller konan bireydir. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i, Türkiye nüfusunun da yüzde 12’ si engelli olup bu oran azımsanmaması gereken toplumsal bir çoğunluğa tekabül etmektedir.

TOPLUMA DHAİL EDİLMELİLER

Ülkemizde yaşayan engelli vatandaşlarımız, başta eğitim olmak üzere çalışma hayatı, ulaşım ve sağlık hizmetleri gibi birçok alanda sorunlar yaşamaktadırlar. Engelli bireyler de toplumun bir parçası olup engeller hayatı yaşamaya engel değildir. Engellilerin hayata dahil olabilmeleri için başta devletimiz olmak üzere tüm toplumumuza önemli görevler düşmektedir. Türkiye Engelli İnsan Hakları Sözleşmesini ilk imzalayan ülkelerden biri olmasına rağmen bu sözleşmenin gereklerini tam olarak yerine getirmemektedir. Keza bireylerin yeterli bilinçte olmaması, engellilerin toplumdan soyutlanmasına da yol açmaktadır.

ÇOĞU OKUMA YAZMA BİLMİYOR

Engelli vatandaşlarımızın yarıdan fazlası okur-yazar değildir. Engelli vatandaşlarımızın okur-yazarlık oranının arttırılması için çalışmalar yapılmalıdır. Ülkemizde engelli nüfusu için atılabilecek en önemli adım ailelerin bilinçlendirmesi suretiyle engellinin sosyal hayata adaptasyonunun sağlanmasıdır. İşitme engellilerin, sağırların resmi kurumlarda kendilerine muhatap bulması için kurumlara işaret dili tercümanları kazandırılması gerekmektedir. Kocaeli’deki görme engelliler için getirilen sesli sinyalizasyon çalışmasının genişletilmesi gerekmektedir. Şehir içindeki sarı çizgilerin tamamlanması da ayrıca önemlidir. Kocaeli Barosu olarak engellilerin hak arama mücadelesinde her zaman yanlarında olacağımızın bir kez daha sözünü veriyoruz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf