Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Öğretmen Hüseyin Cebe Yokluğunun 17'nci Yılında Anıldı

Darıca'da görev yaptığı okulda akli dengesi yerinde olmadığı ileri sürülen bir başka öğretmen tarafından öldürülen Hüseyin Cebe öğretmen, hayatını kaybedişinin 17'nci yılında anıldı.

Öğretmen Hüseyin Cebe Yokluğunun 17'nci Yılında Anıldı

Darıca'da görev yaptığı okulda akli dengesi yerinde olmadığı ileri sürülen bir başka öğretmen tarafından öldürülen Hüseyin Cebe öğretmen, hayatını kaybedişinin 17'nci yılında anıldı.

Kocaeli'nin Darıca ilçesi Süreyya Yalçın İlköğretim Okulunda görevli iken 2 Nisan 2007 tarihinde sonradan akli dengesi yerinde olmadığı ileri sürülen öğretmen Necati Kumaş tarafından öğrencilerin gözleri önünde öldürülen eğitim emekçisi Hüseyin Cebe, Eğitim Sen Kocaeli 2 No'lu Şubede düzenlenen programla anıldı. Anma programına Cebe'nin ailesi ve Eğitim Sen'den mücadele arkadaşlarının yanı sıra; Dem Parti, Emek Partisi ve Sol Parti üyeleri de katıldı.

‘KARANLIĞI ORTAYA ÇIKARAMADIK’

Anma programının sunumunu gerçekleştiren Eğitim Sen üyesi Güngör İrdem sözlerine, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu tarafından sınıfta azarlanan ve buna tepki olarak 3 Nisan 2015'te düzenlenen yürüyüşün ardından kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden öğretmen Halil Serkan Öz ile 2 Nisan 2019'da öğrencisi tarafından okulda öldürülen Gebze Atatürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Necmeddin Kuyucu'yu anarak başladı. Dava sürecinden de bahseden İrdem: "Mahkeme taleplerimizin hiç birini kabul etmedi, kararı baştan vermişlerdi. Oysa o kadar çok sorulması gereken soru vardı ki, hepsini duymazdan gelip kısa sürede katili serbest bıraktılar. Bu içimizde uhde olarak kaldı, katilin arkasındaki karanlığı ortaya çıkaramadık" dedi. 

KÜTÜPHANE VE KİTAP ÇALIŞMASI

Gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından Eğitim Sen Kocaeli 2 No'lu Şube Başkanı Doç. Dr. Savaş Karabulut söz aldı. Hüseyin Cebe'nin anısını yaşatacaklarını söyleyen Karabulut: "Biz göreve geldik ama görevi teslim aldığımız arkadaşlar 'En hassas olduğumuz konulardan biri Hüseyin Cebe hocamızdır' demişlerdi. Öğrendik ki hocamızın en çok sevdiği şeylerden biri de kitap okumakmış, çocukları okumaya teşvik edermiş. Bunun üzerine sendikamız bünyesinde Hüseyin Cebe Çocuk ve Yetişkin kitaplığını oluşturduk. Kitaplık için destek olan tüm dostlarımıza teşekkür ederiz. Ayrıca Hüseyin Hocamızın anılarını yaşatmak için bir anı defteri açtık, 1 Mayıs'a kadar açık kalacak bu defter. Bu deftere yazılan yazıları daha sonrasında kitap haline getireceğiz. Bu kitap için uzakta olan dostlarımız da yazılarını bize ulaştırabilir. Bu kitapla da hocamızı yaşatmak istiyoruz." diye konuştu. 

‘SİYASİ BİR CİNAYET’

Dava sürecine dair de konuşan Karabulut, "Hukuki süreci de tekrardan başlatabilir miyiz diye bakacağız, davanın da takipçisi olacağız. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesi devlet memurları olabilecek kişilerin niteliklerini tanımlar. Akli dengesi yerinde olmayan birisi öğretmenlik yapamaz, bu kanunda böyle diyor. Biz Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Darıca Kaymakamlığının Özel Kalem Müdürü ile de görüştük. Kendilerine, 'Şu anda kamuda akli dengesi yerinde olmayan birisini çalıştırır mısınız?' diye sorduk, 'Çalıştırmayız' dediler. Katil Necati Kumaş o dönem neden çalıştırıldı peki? Ya da o dönem okul müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim Müdürü, Milli Eğitim Bakanlığı neden yargılanmadı, neden bir kamu davası açılmadı? Bu bir siyasi cinayettir, kamu davasıdır. Bu süreçte kamu davasının yeniden açılması için girişimlerimiz olacak. Kentimizin CHP ve Dem Parti milletvekilleriyle de görüştük, süreci onların da dillendirmesini, takip etmesini istedik" dedi. 

‘MÜCADELE EDEREK ANILARINI YAŞATACAĞIZ’

Karabulut'un ardından dönemin Eğitim Sen Şube Başkanı Orhan Kaya da söz aldı. Kaya: "O gün Alevilere baskı vardı, bugün de devam ediyor. O gün Kürtlere baskı vardı, bugün de devam ediyor. O gün Eğitim Sen üyelerine baskı vardı, bugün de devam ediyor. Arkadaşımızı unutmayacağız, onu ve anılarını mücadele ederek yaşatacağız. Bu saldırılara karşı birlikte olmamız, mücadele etmemiz gerekiyor. Hüseyin için düşünülen kitap çalışması da çok kıymetli. Kitap için arkadaşlarının, dostlarının girişimde bulunması gerekiyor. Kitap için yazılar yazalım, çevremizi teşvik edelim." dedi. Akabinde Hüseyin Cebe için hazırlanan ve çalışmaları süren belgeselin bir bölümü izletildi. Belgeselin ardından ise Hüseyin Cebe'nin arkadaşları onun sevdiği türküleri çalıp söyledi, şiirler okundu. Sendika binasında yapılan anmanın dışında sabah saatlerinde, Hüseyin Cebe öğretmenin görev yaptığı Darıca Süreyya Yalçın Ortaokuluna da bir ziyaret gerçekleştirildi. Öğretmenler odasına Hüseyin Cebe'nin fotoğrafı asıldı ve karanfiller bırakıldı.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *