O Yangının Bilirkişi Raporu Ortaya Çıktı!

O Yangının Bilirkişi Raporu Ortaya Çıktı!

/
/

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Çayırova’daki fabrikada 4 işçinin hayatını kaybettiği yangında, yangın söndürme sisteminin kapalı olduğu raporunu ortaya çıkardı

Kocaeli'nin Çayırova ilçesinde bulunan Akpınar Tekstil fabrikasındaki yangına ilişkin bilirkişi raporu tamamlandı. 4 mülteci işçinin yanarak hayatını kaybettiği fabrikadaki yangına ilişkin hazırlanan rapor,  HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından basına servis edildi. Gergerlioğlu raporu, mecliste yaptığı basın toplantısıyla duyurarak fabrikada itfaiyenin daha önce yaptığı uyarıya rağmen önlem alınmadığı söyledi.

‘VANALAR KAPALIYMIŞ’

Rapora ilişkin Mecliste konuşan Gergerlioğlu, “Uzmanlar, havalandırma sisteminde, denetimlerde kontrolsüzlük olduğu, bu nedenle yangının çok hızlı bir şekilde yayıldığını söylüyor. Raporda 1 ay öncesinde aynı yerde aynı sebepten ötürü yangın çıktığı ve 3 ana vananın kapalı olduğu hiçbir şekilde erken müdahale sisteminin bulunmadığı belirtiliyor. Raporda ‘Özellikle havalandırma sisteminde meydana gelen toz yangınları son derece hızla yayılan ve söz konusu materyalin cinsine bağlı olarak patlamalara neden olabilecek karakterdedir. Bu nedenle bakım ve temizlik faaliyetlerine son derece dikkat edilmelidir’ deniyor.  Vanalar kapalı olduğu için sistem çalışmamış. İlgili aparatlardan kurtularak çökmesine neden olmuştur. Alt katlardan başlayan yangın, üst katlara çıkarak kontrol edilemez hale gelmiş” dedi.

‘DENETLEME YAPILMAMIŞ’

Gergerlioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ne bakanlık denetim yapmış, birisi gelmiş fabrika kiralamış, yangın uyarı sistemi çalışmıyor, bir de başka yere kiralamış. Bunun mevzuata uygun olup olmadığı belli değil. Taşeron işçiler doldurulmuş, bunlara yangın eğitimi verilmemiş. Çalışma izni olmayan işçiler var. Hayatını kaybeden mülteci işçilerin sigortasız çalıştırıldığını da bu raporda yer alıyor. Fabrika sahiplerinden Mahmut Genç, verdiği ifadede ustabaşı Mahmut Abdulal'ın bayram tatilinde olan fabrikaya mülteci işçileri tırdan malzeme indirmek için günü birlik getirdiğini öne sürüyor. Mahmut Abdulal ise ifadesinde 26 kişiyi iş yerine getirdiğini söylemiş” diye konuştu.

VALİLİK RANDEVUMUZA CEVAP VERMEDİ

Kocaeli Valiliği, Çevre İl Müdürlüğü ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na, fabrikaları denetlemeyen kurumların hatalı olup olmadığını soran Gergerlioğlu, “Neden resmi bi açıklama yapılmıyor?” dedi. Kocaeli Valiliği’nde belgeleri konuşmak için randevu talep ettiğini söyleyen Gergerlioğlu, "Randevu talebimize cevap verilmedi. Milletin sorunlarını çözmekle görevlidirler, milletin sorunlarını örtbas etmekle görevli değillerdir. Milletin vekilinin randevu talebine cevap vermemeyle görevli değillerdir. Hata apaçık ortadadır. Bu belgelere verebilecek, savunulabilecek tek cevapları yoktur. 3 aydan fazla zaman geçmiş tek bir açıklama yok" dedi.

‘BAKANLIK CEVAP VERMEDİ’

İşçilerin çalışma izni olmadan nasıl çalışabildiklerini de soran Gergerlioğlu, Konuya ilişkin bakanlığa soru önergesi vermiştik. Türkiye'de mülteci olanların, geçici ikamet belgesi olan kişilerin yüksek oranda çalışma izninin olmadığını gerekli istatistiksel verilerle bize açıklamışlardı. Bakanlık yetkilerine birebir sorular sorduk cevap verememişlerdi. Bize cevapları hazırlayalım size iletiriz dediler, 2.5 ay geçti hala ortada cevap yok. Skandallara cevap vermiyorsunuz, Devleti yönetip götürüyorsunuz. Bravo elinize sağlık diyorum" ifadelerini kullandı. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf