O LİSENİN ÖĞRENCİLERİ, BERLİN'DE STAJ YAPTI

O LİSENİN ÖĞRENCİLERİ, BERLİN'DE STAJ YAPTI

/
/

Nuh Çimento Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek ve İçecek Hizmetleri  öğrencileri  Erasmus ‘Yenilikçi ve Yaratıcı Mutfaklar ‘adlı proje  kapsamında  Almanya stajlarını başarıyla tamamlayarak yurda döndüler.Almanya-Berlin’de ARDA Beratung & Bildung GmbH ve IBIS işbirliği ile Okul Müdürü ve 2 öğretmen refakatindeki  10 öğrenci 14 gün süre ile staj faaliyetine katıldılar.

2018 yılında Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığının 2018 Çağrı döneminde Erasmus+ Mesleki Eğitimde Öğrenci Hareketliliği projeleri kapsamında kültürlerarası ortak paylaşımlar yapmak ve Avrupa’da Artizan Ekmek Yapımı ve Moleküler Mutfak üzerine yapılan çalışmaları yerinde görmek ve aynı zamanda orada uygulama fırsatından yararlanarak staj çalışmalarını başarıyla tamamladılar.

ALMAN KÜLTÜRÜNÜ YANSITAN KEK VE EKMEK

Proje sorumlusu Serap Öztürk, "Projemizi görünür kılarak deneyimlerimizi en yakın çevremizden başlayarak diğer bütün insanlarla paylaşmak İstiyoruz.10 öğrencimizle 14gün boyunca staj yaptık.Öğrencilerimiz, Artizan Ekmek Yapımı ve Moleküler Mutfak konularında deneyimlerini arttırdılar.Ayrıcaprojeye katılan öğrencilerin stajını Avrupa’da yapmış olmaları ;iş başvurularında diğer akranlarına göre öncelik hakkına sahip olacaklarını sağlayacaktır. 'dedi. Öztürk ‘mezuniyet sonrasında istihdam edilmelerinde olumlu katkı sağlayıp ,proje sahibi kurumumuzun da prestijini arttıracaktır‘diye belirtti.Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Alan Şefi Fatma Zehra Atasever  de ‘ Öğrencilerin kalter hund,berliner,streuselkuchen,pumpernickel ,brötchen gibi Alman kültürünü yansıtan kek ve ekmek  pişirme  yöntemleri hakkında bilgi ve becerileri gelişti. Kurum kültürü, meslek etiği ve iş disiplini, işçi sağlığı ve güvenliği, ekip çalışması gibi konularda bilgi alan öğrenciler iş deneyimi konularında da da farklı bir ülke kültürünü  gözlemleyip  özgüvenlerinde   olumlu artış sağlanmıştır." diye belirtti.

EUROPASS BELGESİ VE KATILIM SERTİFİKASI

Ayrıca staj sonunda Berlin’deki  projeye katılan 1 idareci ,2 öğretmen ve Okulun Yiyecek ve İçecek Hizmetleri  11. Sınıf Pastacılık dalından 10  öğrenci İbis Tegel Airport Otel’de hazırlanan törenle EUROPASS Belgesi ve Katılım Sertifikası belgesi almaya hak kazandılar.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf