MUTLU; HALKI ATEŞE ATMAYIN

MUTLU; HALKI ATEŞE ATMAYIN

/
/

Kandıra’ya yapılacak çöp depolama alanına ilk siyasi tepki SP İl Başkanı Zafer Mutlu’dan geldi. 

Saadet Partisi İl Başkanı Zafer Mutlu, haftalık basın toplantısını  il binasında yaptı. Mutlu, Büyükşehir Belediyesi tarafından Kandıra’da hayata geçirilmesi planlanan evsel atık depolama alanı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘faiz’ açıklaması ile ilgili görüşlerini dile getirdi.Mutlu, çöp depolama alnının  tesisin yerleşim alanlarına uzak bir bölgeye yapılmasını istedi.

KANDIRA İÇİN RİSK TAŞIYOR

Atıkların işlenmeden düzenli alanlarda depolanmasının 2005 yılında AB tarafından yasaklandığını hatırlatan Zafer Mutllu, “Yakma konusu yıllardır Büyükşehir Belediyesi’nin gündeminde olmasına ve İZAYDAŞ’ın kapasitesinin dolacağının bilinmesine rağmen, Büyükşehir yetkilileri neden bu süreçte gerekli ehemmiyeti göstermedi ve projeyi yapmadı. Gelinen noktada vakit harcandığından ve yakma tesisi yetişmeyeceğinden dolayı Avrupa’nın terk ettiği bir yöntem, nereye yapılırsa yapılsın vatandaşları mağdur edecek. Böyle bir yöntemin yeniden uygulamaya konulması tam bir acziyet ifadesidir. Şimdi Kandıra’mızda kurulması planlanan evsel atık depolama alanı ile ilgili olarak şunu söyleyebiliriz: Kandıra turizm bölgesidir. Zemini yumuşaktır. Yer altı kaynakları, dere kaynakları mevcut. Her ne kadar sızdırmazlıkla alakalı tedbirler alınacak olsa da risklidir. İlla ki yapılacaksa; Eski, atıl, kullanılmayan taş ocakları, zemini sert, yerleşim alanlarına uzak alanlar seçilmelidir” dedi.

BUNUN VEBALİ OMUZLARINIZDADIR

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir’ açıklamasına da değinen Zafer Mutlu şunları söyledi: “Bu karar yanlıştır. Çünkü zaruret şartı faiz için geçerli değildir. Faiz bir tercih işlevidir. Bir tercih varsa, zaruret yok olur. Hiçbir mazeret, Allah’ın verdiği hükmün üstüne çıkamaz. Merak ediyoruz. Bu mevzuya niçin girdiniz? Hiçbir şekilde müdahil olmamanız, bu yanlışa vesile olmanızdan daha iyi değil miydi? Kişileri Allah ve Resulüne karşı harbe yönlendirdiniz. Bunun vebali omuzlarınızdadır. Bu fetvanın masum insanları ateşe sürüklediğini görmüyor musunuz?”

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf