METALDE GREV ÇANLARI

METALDE GREV ÇANLARI

/
/

Türk Metal Sen, arabulucu görüşmeleri sonrası MESS’in daveti üzerine tekrar masaya oturdu.

MESS’in yüzde 8’lik zammını kabul etmeyen Türk Metal Sendikası’nda her an grev kararı alınabilir 2019 yılı Ekim ayında MESS ile masaya oturan Türk Metal Sen, anlaşmamıştı. Daha sonra iki toplantı daha yapan taraflar, iki kez de arabulucu görüşmesinde bir araya geldi.

TOPLANTILARDAN SONUÇ ÇIKMADI 

Taraflar, arabulucu toplantılarında da anlaşamadı. Bunun üzerine MESS, 19 Ocak’ta Bursa’da büyük bir miting kararı alan Türk Metal Sen’e toplantı çağrısı yaptı. 10 Ocak’ta (dün) toplantı çağrısına riayet eden Türk Metal Sen, beklediği sonucu alamadı. MESS’in ilk altı ay için yüzde 8’lik zammını geri çeviren Türk Metal Sen, iş yerlerindeki eylemlilik kararını da sürdürüyor. Öte yandan sonuç çıkmayan toplantılar çerçevesinde sendika grev, işveren ise lokavt kararı alabilecek.

‘YÜZDE 8’İ REDDETTİK’

MESS’in toplantı çağrısı üzerine taraflar bir kez daha görüştü. Toplantı sonrası konuşan Türk Metal Sen Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, “MESS ile yürüttüğümüz müzakerelerde MESS tarafından yapılan toplantı çağrısı üzerine bugün saat 09:30’da başlayan ve sözleşme komisyonumuzun hazır bulunduğu toplantı sona erdi. İşveren sendikası MESS ücretlere ilk altı ay zammı için daha önce yaptığı yüzde 6.05’lik teklifini yüzde 8’e yükselttiğini belirtti. Diğer konularda bilinenden başka bir teklifleri de olmadığını eklediler. Biz de bu teklife gerekli cevabı Bursa mitinginde vereceğimizi ifade ederek yüzde 8’lik yeni teklifi de reddettik” dedi.

‘HAYAL KIRIKLIĞI’

İkinci arabulucu görüşmeleri öncesi eylemlilik kararı aldıklarını hatırlatan Başkan Yıldız, “3 Ocak ikinci arabulucu toplantısından da sonuç çıkmayınca yapmış olduğumuz eylemlikler çerçevesinde MESS yönetimi çağrıda bulundu. Biz de o çağrıya iştirak ettik ama tam manasıyla hayal kırıklığı. Aklımızda fikrimizde olmayan rakamlarla karşıladılar bizi. Toplantıyı terk ettik ve eylemlerimize devam edeceğimizi ve bu doğrultuda yaklaşık Yüz Bin dolayında metal emekçisinin olacağı bir miting yapacağımızı söyledik” ifadelerini kullandı.

‘DOZU ARTIRACAĞIZ’

Sözlerini sürdüren Yıldız, “Arabulucu raporu resmi olarak elimize ulaştığında başkanlar kurulu bunu değerlendirecek. Başkanlar Kurulu’nun değerlendirmesi sonucu muhtemel grev kararları alınacak. O noktadan sonra grev çanları çalmaya başlar. 19 Ocak’a kadar bir dizi eylem planımıza devam edeceğiz. Yapılan görüşmeler sonrası MESS ile anlaşamadık. Bu yüzden 29 Aralık’ta başlattığımız eylemliklerimiz fabrikalarda devam ediyor. Mesela bugün 15 dakika geç iş başı yaptık. Pazartesi günü 20 dakika geç iş başı yapacağız. Yani her geçen gün dozajı artıra artıra eylemlerimize devam ediyoruz” dedi.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf