Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Meditasyon’la Gelen Sağlık

Günümüz de meditasyonun faydalarını araştıran çokca  bilimsel çalısma bulunmakta.

Gökben Dinler

Köşe Yazarı


Meditasyon’la Gelen Sağlık

Günümüz de meditasyonun faydalarını araştıran çokca  bilimsel çalısma bulunmakta. Bu yazımda Meditasyon nedir ?ne işe yarar ? ve faydaları neler sadece bir kaçından  bahsetmek isterim…

Benim meditasyon ile tanışmam çok eskiye dayanır aslında, çok küçükken tw de  çok sık rastlardım çekik gözlü insanların, bagdaş kurmuş ,gözleri kapalı,hafif uykulu başka bir boyuta geçmiş halleri hep dikkatimi çekmiştir.Sonraları bunun meditasyon olduğunu deneyimlediğim’de çok keyif almıştım.Faydalarını öğrendikçede sevdim.Peki neydi? Bağdaş kurup kendinden geçmenin amacı!

Meditasyon kelimesi Latince’den bizim dilimize trasfer olmuş.Sözlük anlamı ise “DERİN DÜŞÜNCE dir.Zihni denetlemek için kullanılan bir yöntem.

Son günler de meditasyon derslerin ‘de  en sık duyduğum bekletisizlik algısını güçlendirmesi .

“Beklentisizlik mutluluğun ve yaşamdan keyif almanın en büyük sırrıdır” deseydi biri size ne derdiniz? Ya da birşey demeden şaşkın şaşkın bakakalmanız kac dakika sürerdi. Benim nerden baksan bir 15 dakika sürmüştü.

Önce beklentilerim,amaçlarım, hedeflerim  var elbette diye cırlayıp sonra neler öğrendim neler neler….

Bana göre en önemli faydası stresi yönetmek ve en aza indirmek .Bir çok hastalığın  ana sebebi stres olduğunu hepimiz duymuşuzdur. Hangimiz sıfır stres yaşayıp yaşlanabiliyoruzki?  

Meditasyonun stresi azaltığı bilimsel olarak kanıtlanmış ilginç bir şekilde.

Meditasyon kişiye pozitif bir ruh  hali  aynı zamanda önyargısız bir bakış açısı kazandırıyor.

Kendimizi gözlemleme yeteneğimizi artırarak kendimizi tanımamızı sağlıyor bağışıklığı ve beyni güçlendirdiği en önemli faydaları arasında.

Bunlar meditasyon yapmanın faydaların dan sadece birkaçı!

Hayat koşturmacasında gün içinde 1 fincan kahve, yakın arkadaşla hoş sohbet, deniz kenarında 1 saat yürüyüşün yanına 10 15 dakika da meditasyon eklemeye ne derdiniz?

Bu Haberi Beğendin Mi?
1 kişiden 1 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *