Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

LİMAŞ, Dünya Çevre Günü’nde 1.8 Ton Atık Topladı

LİMAŞ, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle her yıl geleneksel olarak Başiskele sahilinde düzenledikleri Marmara Denizi’nin temizlenmesi etkinliğinde yine 1. 8 ton atık topladı. Başiskele’de bulunan LİMAŞ Liman A. Ş.

LİMAŞ, Dünya Çevre Günü’nde 1.8 Ton Atık Topladı

LİMAŞ, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle her yıl geleneksel olarak Başiskele sahilinde düzenledikleri Marmara Denizi’nin temizlenmesi etkinliğinde yine 1.8 ton atık topladı.

Başiskele’de bulunan LİMAŞ Liman A.Ş. firması, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle çevresel anlamda çok özel bir çalışmaya imza attı. Kurum tarafından her yıl düzenlendiği belirtilen etkinlikte kıyı ve deniz temizliği yapıldı. LİMAŞ Tesis Müdürü Dr. Kürşat Bal’ın ev sahipliği yaptığı temizlik etkinliğine; Kocaeli Vali Yardımcısı  İsmail Gültekin, Kocaeli Vali Yardımcısı Ali Ada, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Başiskele Kaymakamı Necip Çakmak, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Denetleme Daire Başkanı Mesut Önem, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ahmet Kırılmaz, Kocaeli Bölge Liman Başkanı Erol Ekmekçi, Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Esmer, Başiskele Milli Eğitim Müdürü Cemil Akkaya, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Deniz Şube Müdürü Kemal Akıner, Çevre Koruma Daire Başkanlığı personeli, LİMAŞ Liman İşletmeciliği A. Ş. personeli ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

 

DENİZDEN ÇÖP KUTUSU ÇIKTI

Yapılan çalışmada Kocaeli Büyükşehir Belediyesi deniz araçları, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü deniz araçları, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü dalgıç ekibi, LİMAŞ Liman A.Ş’nin dalgıç ekibi ve Başiskele Belediyesi’nin çöp toplama araçları ile birlikte temizlik işlemi sonunda 1.8 ton atığın toplandığı öğrenildi. Denizden çıkarılan atıklardan araç lastiği, cam şişe, demir sandalye ve belediyenin kaldırımların kenarlarına koyduğu çöp kutusunun çıkması dikkat çekti.

“BİZLER SORUMLULUK ALMAK İSTEDİK”

Düzenlenen etkinlikte konuşan LİMAŞ İşletme Müdürü Dr. Kürşat Bal, “Denizler bizler için besin ve sosyal aktivite kaynağı olmasının yanı sıra aynı zamanda ekonomik bir kaynak olmuştur. Bakanlığımız 2021 yılında denizimizde yaşanan istenmeyen görüntülere ve sebep olunan kirliliğe dikkat çekmek amacı ile bir eylem planı hazırlandı. Bu eylem planı kapsamında LİMAŞ Liman İşletmeciliği olarak bizler de sorumluluk almak istedik” dedi.

“TEMİZ DENİZ VARSA, HAYAT VAR”

Açıklamasını sürdüren Bal, “Bu sorumluluğun gereği olarak denizi koruma ve çöplerin temizlenmesi için bir faaliyet içine gerçekleştiriyoruz. Bugün küresel ticaretin yüzde 85’i deniz yoluyla gerçekleşiyor. Bu ticaretin en önemli altyapısını limanlarımız oluşturuyor. Böylesine etkinliklerle korumayı amaçladığımız denizlerimizi miras değil, emanet olarak görmeliyiz. Sürdürülebilir bir çevre için elimizden geldiğinin çok daha fazlası ile çevreyi korumalı, bu yönde yapılan çalışmaları desteklemeliyiz. Temiz deniz varsa, hayat var” ifadelerini kullandı.

“BU TÜR MALZEMELERİN DENİZE NASIL ATILABİLİR”

Bal’dan sonra yapılan etkinlik hakkında konuşan Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, “Güzel ve anlamlı bir organizasyon. Denizler için ne kadar büyük sıkıntılara sebep olabileceğimizi görmüş olduk. Denizlere bazı atıklar karışabilir ama bunların etkisinin küçük olacağını tahmin edebiliyoruz. Fakat büyük etkisi denizden çıkanlar içinden araç lastiğini görünce şaşırıyorsunuz. Lavabo ve diğer şeyleri gördüğünüzde denizimizin ne kadar bir tehditle karşı karşıya olduğunu anlıyorsunuz. Bu tür malzemelerin denize nasıl atılabilir, inanın bunu çözemiyoruz” dedi.

“DAHA FAZLA DUYARLI OLALIM”

Toplumu duyarlı olamaya çağıran Başkan Özlü, “Bizim bir hayalimiz var, bu denizde yüzebildiğimiz günleri görmek istiyoruz. İnşallah bununla ilgili bütün kurumlar çalışmalarını yapıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve diğer paydaşlarımız İzmit Körfezi’nin taban temizliğini yapmak için büyük bir çalışma yapıyor. Devlet buna özen gösterirken böyle lastik gibi atıkların denizden çıkarılması bizleri çok endişelendiriyor. Toplumun bu konuda daha fazla duyarlı olmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“BU FAALİYETLER ARTTI”

Programda son olarak konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ahmet Kırılmaz, “Denizlerimiz ve çevrenin önemine sanıyorum son dönemde daha fazla vardık. Fakat bu durumun bilinç olarak gelişmesi için daha fazla faaliyet yapılmalı. Çalışma dolayısıyla LİMAŞ’ı ve Tesis Müdürü Kürşat Bal’ı kutluyorum. Bu tür etkinliklerin çevre bilincinin gelişmesine büyük katkı sağladığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *