Lefter Abiyi Örnek Alırdım

Lefter Abiyi Örnek Alırdım

/
/

Kocaelispor formasında bir dönemler ter döken, Kağıtspor’da  hocalık yaptığı dönemlerde kulübe namağlup Türkiye ikinciliğikazandıran ünlü futbolcu Tuncay Becedek ile Balıkesir'in  Gömeç ilçesi'nde  bir araya geldik.

22 Kez Milli Takım Forması giyen ünlü futbolcu Becedek aynı sahalarda top koşturduğu Lefter abiyi örnek alırdım dedi. İzmit'lilerin yoğunlukta bulunduğu Gömeç Doğankent sitesinde oturan İzmitli Ünlü Futbolcu Tuncay Becedek haber sitemiz aracılığıyla Kocaelilere selam söyledi. Hatıralarıyla yaşayan bir dönemler Fenerbahçe formasıda giyen ünlü futbolcu en güzel anılarını Kocaeli Paraf Haber Sitesi ile paylaştı.

LEFTER, AVNİ KALKAVAN İLE TOP KOŞTURDU

1962 yılında futbol ile hayatı kesişen Tuncay Becedek, şimdilerde Balıkesir’in Gömeç ilçesinde yaşıyor. Lefter ve Avni Kalkavan  Şenol Bürol, Şeref Has, Naci Erdem, Mikro Mustafa, Ali İhsan Okçuoğlu ile top koşturan Tuncay Becedek’in futbol hayatı 10 yıl sürmüş. Uzun yıllar sendikacılık da yapan Becedek, İzmit’teki eskilere Balıkesir Gömeç’ten selam gönderiyor. Yaklaşık 20 yıllık futbol yaşamına birçok şey sığdıran Becedek, yeni nesil futbolculara da tavsiyelerde bulundu. İşte kısa süre de olsa sohbet etme imkanı bulduğumuz eski Futbolcu Tuncay Becedek ile keyifli söyleşimiz…

FUTBOLCU, BASKETÇİ, GÜREŞÇİ…

19 Temmuz 1942’de Fatih Kıztaşı’nda doğan Tuncay Becedek, Rahmetli babam Yugoslavya Manastırı kökenli. Futbol dışında yazın sokakta misket oynardı. Ortaokulunda voleybolcu, basketçi, koşucu, güreşçi, izci olarak tanınıyordu. Marmaraspor isimli takımda ikinci yarı oyuna girerek 5 gol atınca futbol hayatı da başlamış oldu. Toplamda 22 milli maça çıkan Becedek, bir kez amatör milli ve genç milli takımın kaptanı olarak görev yaptı. Futbol oynadığı yıllarda da birçok kulübün formasını giyen Becedek, her kulüpte kısa süre içinde taraftarın ağzına bir parmak bal çalıp takım değiştirmiş. Becedek futbolu bıraktıktan sonra uzun seneler sendikacılıkla uğraşmış.

FENERBAHÇEDE FORMA GİYİNCE AĞLAMIŞ

20 yaşında Fenerbahçe forması giyen Tuncay Becedek, sezon açılışında aynanın karşısına geçip mutluluktan ağlamaya başlamış. Becedek ‘in kabiliyetli futbolu ile Fenerbahçe 1962–1964 yılları arasında çok başarılı 2 sezon geçirmiş. 2 sezonda toplam 72 maça çıkan Becedek, Kocaelispor’dan ayrılınca Kağıtspor’dan teklif almış ve Kağıtspor’a hocalık yaparak takımın namağlup Türkiye ikincisi olmasını sağlamış. Tuncay Becedek federasyondaki görevi sonlandıktan sonra Fenerbahçeli eski futbolcuların kurduğu Fenerbahçe Futbol Vakfı’nın Genel Müdürlüğünü üstlenmiştir.

İZMİTLİ DOSTLARINA SELAM SÖYLEDİ

Yılların eskitemediği eski Futbolcu ve Sendikacı Tuncay Becedek ile Balıkesir'in  Gömeç Karağaç’ta karşılaştım. Misafir olduğumuz Koçak Halı’nın sahibi Selma Koçak’ın yazlığında Doğankent sitesinin karşı komşusu olan Becedek, eşini kanserden kaybettikten sonra yazları Gömeç’te kışları İstanbul’da geçiriyor. Böbrek rahatsızlığı sebebiyle haftada 2 gün diyalize giren ünlü futbolcu Kocaeli Paraf Haber sitesi aracılığı ile tüm Kocaeli dostlarına özellikle Sefa Sirmen’e selam söylüyor.

TARAFTAR ONU ÇOK SEVDİ

Eskiden birkaç branşta maharetle yarışan sporcular için “atlet-komple” diye bir terim kullanılırdı sözlerine yer veren Becedek;  Futbola başlamadan önce öğrencilik yıllarında birçok spor dalıyla uğraşdım. Lakin her şeyin profesyonelleştiği günümüzde artık böyle sporcular kalmadı. Futbol oynadığı yıllarda da birçok kulübün formasını giymiş, her kulüpte kaldığı kısa süre içinde taraftarın gönlünde taht kurmuştur. Futbolu bıraktıktan sonra uzun süre sendikacılıkla da uğraşan Tuncay Becedek’le renkli hayat hikâyesi üzerine uzun bir sohbet yaptık. Futbola başlamadan önceki çocukluk ve öğrencilik yılları da zengin ayrıntılarla dolu olduğundan araya fazla girmeden sözü ona bırakıyoruz.

22 KEZ MİLLİ TAKIM FORMASI GİYDİ

Milli Takım Futbulcusu aynı zamanda Kocaelispor Futbolcusu Tuncay Becedek; “Lefter, Selim Soydan gibi efsane futbolcularla aynı formada ter döktüm. Fenerbahçe’nin kuruluş yıl dönümde dünyaya gelmenin gurunuda yaşayan Kocaelispor eski futbolcusu Becedek;  Top koşturduğum yıllarda Kocaelispor’un Teknik Direktörü Merhum Galatarasaylı Ergun Ercins, Kocaelispor’un başında ise İbrahim Küçükörs vardı. Yönetimde eski Milletvekili İsmail Kalkandelen, Beşiktaşlı Metin Tekin’in babası Tarık Tekin, Çocuk Doktoru Rıdvan Atay, Avukat Turgut Kayın, Efe Turizm sahibi Mehmet Efe (1971-1972) bulunuyordu. 22 kez milli takımda oynadım. Ordu ve genç milli takımlarında oynayarak gol attım” dedi.  

‘10 YIL TOP KOŞTURDUM’

Futbol yaşamında Amerika ve Fransa hariç diğer ülkeleri bir iki kez gördüğünü ifade eden Becedek, “Seka’dan 1987 yılında emekli olduktan sonra , İstanbul’da Fenerbahçe altyapı futbolcu seçim komitesinde görev aldım. Futbol federasyonu İstanbul Bölge Müdürü olarak görev yaptım. 20 yaşında başladığım futbol hayatımı 30 yaşında sonlandırdım. Ardından SEKA Kağıtspor’a geçerek 4 yıl antrenörlük , Futbolu bırakıp SEKA Kağıt Fabrikası’na geçtikten sonra 8 yıl SEKA’da sendika şube başkanı ve sendika genel başkan yardımcısı olarak 6 yıl görev yaptım dedi. Becedek İzmit ile dolu anılarını anlatırken gözleride doluyor, 12 yıl Selüloz-İş sendikasında aktif yöneticilik yapan Becedek İstanbul Kadıköy’de yaşıyorum. Fenerbahçe Futbol Vakfı’nı kurup yöneticilik yaptım. Lefter abi Şenol Bürol, Şeref Has, Naci Erdem, Avni Kalkavan, Mikro Mustafa, Ali İhsan Okçuoğlu takım arkadaşlarımdı” dedi.

‘FUTBOLCU GAMSIZ OLACAK’

Kocaelispor’da orta saha futbolcusu olarak görev yapan Tuncay Becedek, “Karagümrükspor’da 2, İstanbulspor’da 1, Fenerbahçe’de 2, İzmirspor’da 4, Bursaspor’da 3, Kocaelispor’da 1 yıl oynadı.  Bir futbolcu başarılı olmak istiyorsa duygusal olmayacak. Futbolcunun gamsız olması gerek, dedikoduya kulak asmayacak. Sadece futbolunu oynayacak, çok çalışacak, gol atamadığında üzerinde durmayacak. Kendi kalesine bile gol atabilir, kavga etmeyecek. Yoluna devam edecek. Bunlardan sıyrıldığında eğer yetenekliyse iyi topçu olur. Torpille top bir kez oynanır, ikinci kez oynanır üçüncü de oynanmaz” dedi.

SPORCU ASLA VAZGEÇMEYECEK

Sözlerini sürdüren Becedek, “Sporcunun seviyeli bir yaşamı olacak, maçtan sonra zamparalık yapmayacak, uykusuz kalmayacak, dengeli beslenecek asla vaz geçmeyecek, eskiden iyi bir futbolcu ancak 28 yaşına kadar top oynardı.  Bugün kendine  iyi bakan bir futbolcunun sahalardaki top koşturma yaşı yükseldi, futbolcular, artık 38 yaşına kadar oynayabiliyor dedi. Açıklamalarında futbolcu arkadaşlarımın yarısından çoğu rahmetli oldu sözlerini yutkunarak dile getirirken,  18 yılım geçti İzmit’te. SEKA Kağıt Fabrikası’nda iki çocuğumu yetiştirdim. İzmit’te tahsil yaptılar. SEKA evim gibiydi. 1989 yılında emekli oldum ve İstanbul’a yerleştim. İzmit’tin eskilerini çok iyi tanırım ve benim hayatımdaki yeri çok ayrıdır  ” ifadelerini kullandı.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf