Lastik-İş Kocaeli Şube'de Karar Defteri Kayıp

Lastik-İş Kocaeli Şube'de Karar Defteri Kayıp

/
/

Milli boksörün saldırısına uğrayan Lastik İş Kocaeli Şube Başkanı Yusuf Bayraktar, saldırının organize olduğunu ifade ederek genel merkezin kendisine geçmiş olsun bile demedi. Sendikamızda makam odama girip kilitli olan karar defterini almışlar dedi. 

Geçtiğimiz gün muşta ile Milli Boksör Aykut Tonkal’ın saldırısına uğrayan Lastik İş Kocaeli Şube Başkanı Yusuf Bayraktar şube binasında açıklama yaptı. Açıklamaya işçiler de destek verdi. Bayraktar ayrıca şube binasındaki odasında bulunan karar defterinin ortadan kaybolduğunu söyledi. Bayraktar, karar defterinin kim ya da kimler tarafından alındığının henüz belli olmadığını söyleyerek incelemeler devam ediyor. Kameralar incelemeye alındı, gerekli yerlere suç duyurusunda bulunduk açıklamasında bulundu.

‘KONU MANKENİ OLMAM’

Açıklamasını sinirli ve yüksek sesle okuyan Bayraktar, ara ara yumruğunu da masaya vurdu. Lastik-iş sendikasının temelinin Kocaeli olduğunu ifade eden Bayraktar, “Bu kentin emekçileri sendikamızı yoktan var etmiştir. Rahmetli Onursal Genel Başkanımızın vefatından bugüne kadarki süreçte sendikal mücadelemizi zedeleyecek, zarar verecek ifadem ve açıklamam olmamıştır. Çünkü ben sendika içi meselelerin kamuoyu önünde tartışılmasını doğru bulmuyorum. Ben kimsenin konu mankeni olmadım. Olmamı da beklemesinler. Genel Başkanımıza da hiçbir zaman saygısızlık yapmadım, yapmam da. Ama bu süreci Lastik İş çalışanlarına ve sendikasına zarar vermeden aşabileceğimizi umut ediyorum” dedi.

‘İÇ ÇEKİŞMELİ SENDİKA’

Sendikaların kendi iç meselelerini kendi iç bünyelerinde çözmesi gerektiğini düşündüğünü ifade eden Bayraktar, “Bugün Lastik-iş sendikası, başındaki yöneticiler yüzünden bir emek örgütü olarak değil, iç çekişmelerin yaşandığı bir sendika görünümüne bürünmüştür. Sendikaların tartışma ve hesap yeri genel kurullarıdır. Sendikamızla alakalı bu görüntüyü oluşturanlar genel kurulumuzda elbet bunun hesabını vereceklerdir. 23-24 Şubat 2019 tarihinde yapılan olağan genel kurulumuzda tek genel başkan adayı olarak çıkardığımız Alaaddin SARI genel kurul delegelerimizin desteği ile genel başkan olarak seçilmiştir. Diğer yöneticilerimizde delegasyonun desteğini alarak görevlerine gelmişlerdir” dedi.

‘SARI, BENİ RENCİDE ETTİ’

Genel kurul öncesinde yaşanan tartışmaların genel kurul sonrasında bitmesini beklediğini söyleyen Başkan Bayraktar, “Kocaeli şube başkanı olarak defalarca yeni yönetime desteğimi açıklamama rağmen, genel başkanımız Alaaddin SARI’nın gazete gazete gezerek 30.06.2018 tarihinde yapılan Kocaeli şubemizin 10. olağan genel kurulunda 200 delegenin 190’ının desteğini alarak göreve geldiğim halde beni kaale almaz, aşağılayıcı, rencide edici ve hedef gösterir tarzdaki açıklamalarına rağmen, sendikal ahlakım gereği ve bu onurlu mücadeleye zarar vermemek adına sabrettim, cevap dahi vermedim. Sendikamızı karanlık emellerine alet etmek isteyenler asayiş dışı olayların önünü açtı” şeklinde konuştu.

‘ORGANİZE SALDIRI’

Sözlerini sürdüren Bayraktar, “Şahsım ile alakalı yapılan yersiz, haksız ve gerçek dışı suçlamalardan sonra benim için sıkıntılı bir süreç başladı. Defalarca tehdit edildim, hakarete uğradım, hedef haline getirildim. Bu yapılanlar neticesinde 09.09.2019 (pazartesi) günü alçakça bir saldırıya uğradım. Ben koruma ile gezmiyorum, yanımda adamda taşımıyorum, yalnız başıma bir hasta ziyaretine gittiğim sırada organize bir çetenin saldırısıyla karşı karşıya kalıp, ne olduğunu anlamadan yumrukların hedefi oldum ve yere yığıldım. Bu hain saldırı sonrasında başta genel başkanımız Alaaddin SARI olmak üzere çeşitli kesimler tarafından yalan ithamların odağında kaldım” dedi.

‘GENEL MERKEZ BİR TELEFON BİLE ETMEDİ’

Kendisine yapılan saldırının sendikanın kurumsal kimliğine de yapıldığını belirten Bayraktar, “Üzülerek söylüyorum ki genel merkezimizden tek bir geçmiş olsun telefonu dahi almadım. Her ne olursa olsun sendikamızda görev yapan kim olursa olsun bir saldırıya uğradığında ben sendikal ahlakım gereği rahmetli onursal genel başkanımız Abdullah KARACAN’dan öğrendiğim değerler doğrultusunda gövdemi öne koyardım. Aynı onurlu davranışı Rahmetli genel başkanımızın adının gölgesine sığınarak sendikacılık yapmaya çalışan korkaklardan elbette ki beklemiyordum. Ancak kısa bir açıklama en azından sendikamızın şerefini ayaklar altına almamak için gerekliydi, yapılmadı.

‘SALDIRGANLAR OTELDE AĞIRLANMIŞ’

Saldırının organize olduğunu tekrarlayan Bayraktar, “Bana saldıran şahıslar ilk olarak hastanede inceleme yapıyor, 7-8 kişi bölgede inceleme yaptıktan sonra 2 kişi beni bekliyor ve saldırıyor. Saldırganlar Eskişehir’den kentimize getiriliyor, 2 gün bir otelde ağırlanıyor, o otelin parasını kim ödedi? Bu saldırganları kim azmettirdi? Emniyetimiz hepsini inceliyor. Adli soruşturma sonrasında her şey ortaya çıkacaktır. Ben bugün burada çok daha fazla kişiyi toplayarak açıklama yapmasını da bilirdim gövde gösterisine ihtiyaç duymuyorum. Gövde gösterisi basın önünde, Kamuoyu karşısında yapılmaz” ifadelerini kullandı.

‘MASKELERİ DÜŞECEK’

Sendikanın işçilerin gücü ile ayakta durduğunu ifade eden Bayraktar, “Ben de işçi kardeşlerimizin ve delegelerimizin takdiri ile bu görevde bulunuyorum. Benim arkamda mafya babaları, benim arkamda karanlık güçlere kapılmış kimseler yok. Benim hiç bir çıkar beklentim de yok. Ben bu koltukta emekçi kardeşlerimin haklarını savunmak için bulunuyorum. Benim bütün gücüm emekçilerden geliyor. Lastik işçilerinin son yaşanan olaylarla ilgili neler düşündüğünü çok iyi biliyorum. Şahsıma yönelik saldırı ile ilgili azmettiriciler ortaya çıktığında şarlatanların maskeleri de düşecektir, o zaman lastik işçisi hesabını sorar” şeklinde konuştu.

KARAR DEFTERİ NEREDE?

Bayraktar son olarak “Saldırıya uğramasaydım sendikamızın kurumsal kimliği bu şekilde ayaklar altına alınmasaydı, yine hiçbir açıklama yapmayacak, konuşmayacaktım. Ancak artık mesele Yusuf BAYRAKTAR meselesi olmaktan çıktı. Benim şahsıma yönelik bütün karalama kampanyalarına, bütün saldırılara karşı suskun kalabilirim, ancak söz konusu Lastik-iş sendikası olduğunda, canımı ortaya koymaktan geri durmam. Beni böyle basit ayak oyunlarıyla birkaç piyonu üstüme salarak susturamazlar” diyerek Lastik-iş sendikamızın hakkını ve onurunu savunmaya devam edeceğini belirtti. Bayraktar ayrıca saldırı sonrası ilk kez gittiği şube binasındaki karar defterinin yerinde olmadığını söyledi. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf