LASTİK İŞ İLE GOODYEAR 2. KEZ MASADA

LASTİK İŞ İLE GOODYEAR 2. KEZ MASADA

/
/

Lastik-İş Sendikası, lastik sektörü grubundan ayrılan Goodyear ile ikinci kez masaya oturdu. Toplantı sonrası konuşan Genel Başkan Aladdin Sarı, “Henüz parasal konuları konuşmadık. Esas teklifleri o zaman göreceğiz” dedi.

Goodyear geçtiğimiz aylarda 3 büyük lastik fabrikasının içinde bulunduğu Lastik Sektörü Grubundan ayrılmıştı. Lastik-İş Sendikası ile doğrudan masaya oturma kararı alan Goodyear, bu kararın ardından ikinci toplu iş sözleşmesi görüşmelerine katıldı. Trpy By Wyndham Otel’de gerçekleştirilen görüşmelere Lastik- İş Genel Başkanı Aladdin Sarı ve yönetimi, Goodyear İnsan Kaynakları Direktörü Selda Kalleci ile Goodyear yetkilileri katıldı.

12 MADDE GEÇTİ

Pirelli, Brisa ve Premeteon’da çalışan yaklaşık 4 Bin 500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ilk oturumu, geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşmişti. Bu kapsamda ilk grup toplu sözleşme görüşmelerinde maliyetleri barındıran 10 madde geçmişti. Bu kez Goodyear’da Bin 600 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmelerinin ikinci oturumu dün yapıldı. Lastik İş sendikası, üretim işçileri için 7 madde, destek hizmetleri işçileri için 5 maddede anlaştı.

İSTEMEDİKLERİMİZİ GÖSTERDİK’

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Lastik-İş Genel Başkanı Aladdin Sarı, “Bugün yapılan görüşmede geçmişteki sorunlarımızı tekrar dile getirerek toplantıya başladık. Fabrikadaki bazı istemediğimiz uygulamaları ifade ederek müzakerelerimizi başlattık. Toplantı neticesinde özellikle üretim işçisi arkadaşlarımız için 7 madde geçti. Destek hizmetlerinde de 5 madde geçti. Hem destek hem de üretim işçisi için de özellikle giyim eşyası olarak ek bir madde geçmiş oldu” dedi.

‘MARATON YENİ BAŞLIYOR’

Açıklamalarını sürdüren Başkan Sarı, “Önümüzdeki süreçte yine 23 Ocak’ta saat 10.00’da yine otelimizde toplantımız devam edecek. Onlardan esas tekliflerini net olarak almış değiliz. Parasal konulara gelmedik. Parasal konulara geldiğimiz zaman net olarak görmüş olacağız. Gördükten sonra da bu hem Goodyear hem Prometeon hem Pirelli için geçerli bir süreç olacak. Bu süreçte tekliflerini görmüş olacağız. Esas maratonumuz ondan sonra başlayacak diyebiliriz” ifadelerini kullandı. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf