Krizin Faturası Halk Eğitim Kurslarını Vurdu

Krizin Faturası Halk Eğitim Kurslarını Vurdu

/
/

Devletin tasarruf tedbirleri kapsamında halk eğitim müdürlüklerindeki kurslar ve özel eğitim öğrencilerinin eğitimine ara veriyor. Elde edilen bilgilere göre 2019-2020 Eğitim Öğretim döneminde de kursların büyük bölümünün açılamayacağı öğrenildi.

YAZ KUSRLARININ BÜYÜK BÖLÜMÜ AÇILMAYACAK

İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz çarşıyı pazarı ve iş dünyasını vururken bir darbe de ilimizdeki halk eğitim müdürlüklerinde bulunan eğitim kursları aldı. İlimizde bulunan halk eğitim kursları yaz tatiline kısa bir süre kala kapatıldı. Halk eğitim müdürlükleri bu yaz kursların büyük bölümünü açmayacak. Yeni eğitim öğretim döneminde kurs sayıları azalacağı gibi büyü oranda  kursların birçoğunun ekonomik kriz etkisiyle açıklamayacağı gelen bilgiler arasında.

USTA ÖĞRETİCİLER MAAŞLARINI ALAMADI

İzmit Halk Eğitim Merkezi’nde bulunan ve yıllardır birçok kişiye meslek sahibi yapan kursların da kapatılmasıyla usta öğreticilerinin de maaşlarını alamadığı öğrenildi. Kursların tasarruf tedbirleri kapsamında kapatıldığı öğrenilirken maaşları yatırılmayan usta öğreticiler ise mağdur oldu. Bayramı maaşsız geçiren usta öğreticiler, maaşlarının bir an önce yatırılmasını istiyor.

ÖZEL EĞİTİM ÖĞRENCİLERİ DE ETKİLENDİ

Öte yandan ilimizde bulunan özel eğitim okullarında eğitim gören özel öğrencilerin eğitimine de tasarruf tedbirleri adı altında ara verildi. Ekonomik krizden etkilenen özel eğitim okullarında okuyan engelli öğrencilerin durumunun ne olacağı ise şimdilik bilinmiyor. Çocukları devlet tarafından okutulan bu öğrenciler okulların henüz yaz tatiline girmeden kapanmasıyla mağdur oldu. İlimizde yüzlerce usta öğretici devletten kadro beklerken kursların sayılarının düşürülerek yeni eğitim yılında (2019-2020)  usta öğreticilerin büyük bölümümün görev alamaması gündeme gelirken, açıkta kalması gündeme geleren usta öğreticilerin  büyük mağduriyet yaşamasıbekleniliyor.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf