Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

KOTO'dan 100. Yılda Bayraklı Kutlama

KOTO’nun Cumhuriyetimizin 100. yılına özel meclis oturumuna Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın konuk oldu. KOTO Meclisi Cumhuriyetimizin 100. yılına özel meclis oturumu yaptı. Meclis oturumu öncesi Cumhuriyet sergisinin açılışı yapıldı.

 KOTO'dan 100. Yılda Bayraklı Kutlama

KOTO’nun Cumhuriyetimizin 100. yılına özel meclis oturumuna Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın konuk oldu.

KOTO Meclisi Cumhuriyetimizin 100. yılına özel meclis oturumu yaptı. Meclis oturumu öncesi Cumhuriyet sergisinin açılışı yapıldı. KOTO Burhan Kasım Meclis Salonundaki meclis özel oturumuna; Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, KOTO Başkanı Necmi Bulut, KOTO Meclis Başkanı Hüseyin Gezer, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, ATİK Başkanı İlker Kızılkaya, KOMİAD Başkanı Gürcan Kolay, TÜMSİAD Başkanı Yunus Pehlivan, MÜSİAD Başkanı İsmail Uslu, Denzi Ticaret Odası Başkanı Vedat Doğusel, KOTO başkan yardımcıları, meclis üyeleri katıldı. Katılımcılar saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nı okudu. Akabinde Kocaeli’nin ticaret tarihini anlatan bir slayt izlendi.

GEZER: KOCA ÇINAR CUMHURİYET

KOTO Meclis Başkanı Hüseyin Gezer, yaptığı konuşmada “KOTO’nun 100. yıl öze oturumuna hoş geldiniz. Odamızda büyük emekleri olan başkanlarımıza ve meclis üyelerimize çok teşekkür ediyorum” diyerek İsrail’in Filistin’e uyguladığı zulmün son bulmasını temenni etti. Gezer ayrıca “Önemli bir tarihin eşiğinde Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Efendiler yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz” sözlerinin birkaç gün evvelindeyiz. Söylenecek sözler Koca Çınar Cumhuriyet’in yanında sönük kalacaktır. Geçmişi bilmeyen geleceğini belirleyemez” diye konuştu.

‘DAHA GÜZEL YARINLARA TAŞIYACAĞIZ’

Sözlerini sürdüren Gezer, “Çalışarak üreterek uluslararası alanda rekabet etmeye devam ediyoruz. İlimizin ülkenin ekonomi lokomotifi olması sorumluluğumuzu daha da artırmaktadır. Bu konuda Kocaeli Ticaret Odası olarak azimle çalışmaya devam edeceğiz. 14 OSB’miz yılın ilk 9 ayında ise 28 milyar dolar ihracatımız var. Cumhuriyetimizi daha güzel yarınlara taşımak için tüm gayretimizle çalışıyoruz. Cumhuriyet Bayramınızı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKAKIN: ŞAHLANIŞIN YÜZYILI

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ise “100. Yılımıza 1-2 gün kala yapılması gereken ilk şey; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü onun silah arkadaşların, onunla birlikte topyekün varoluş mücadelesine giren vatan evlatlarını saygıyla anmaktır. KOTO’yu böyle güzel bir hazırlık yaptığı için tebrik ederim. Önümüzdeki yüzyılın artık yeni bir şahlanış yüzyılı olduğuna inanıyorum. Bayraklarla o kadar güzel eşleşmişsiniz ki ülkenin geleceğinin teminatını da ortaya koymuşsunuz. Dünyanın nereye gittiğini anlamazsanız yerinde sayarsınız” şeklinde konuştu.

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ŞEHİR’

Büyükakın, “Dijitalize olan işin trendini kaçırdıysanız birkaç on yıl içinde yok olacak bir sektöre girmiş olursunuz ve böylece rekabetçi üstünlüğünüzü kaybedersiniz. Rekabeti makineleşmede kaybediyoruz. Üretmeyen toplumda ahlak kalmamıştır. Katma değeri yüksek olan ürünler üreten milletler, ilelebet payidar olacaktır. Yeni dünyanın zenginlik yaratma biçimine nüfuz olmamız lazım. Yoksa bu rekabeti kaybederiz. Bu toplumu, bu ülkeyi, bu şehri bu vizyona doğru yöneltmemiz lazım. İnsanların huzurlu, toplumun farklı kesimlerinin birbiriyle kavga etmediği bir şehir olması için yüksek değerli yüksek katma değerli ürünler üreten, tarımsal faaliyetleri kendine yeten, sürdürülebilir bir şehir olması lazım” dedi.

‘AKADEMİK AKLA İHTİYACIMIZ VAR’

Ticaretiyle gelişmiş şehirlerin ihtiyaçlarını sıralayan Büyükakın, “Limanların elleçleme kapasitesini artıracak bir projeye ihtiyaç var. Bu kente bir tane lojistik köy lazım. 150 hektar büyüklüğünde içinde gümrük işlemlerinin olduğu, mali işlemlerin yapıldığı, büyük depo antrepoların olduğu Kuzey Marmara Otoyoluna hıza ulaşılabilen bir yer. Yüksek katma değeri olan sektörlerin bu kente gelip üretim yapmasını teşvik etmeliyiz. Kurumsallaşmanın olması da gerekiyor. Bunları başardığımızda daha güzel işler yapacağız. Trendlerin nereye gittiği o trendlere bu şehrin nasıl adapte olacağı akademik aklın olması lazım. İstikametin şaşmaması için bir pusulaya ihtiyaç var; o da akademik bilgidir” dedi. 

‘VERGİ ÖDEYENE HESAP VERİYORUZ’

Başkan Büyükakın son olarak “Tekil, anlık, duygusal kararlar verilirse şehir kaybedilir. Bu şehrin iklimini bozmadan hareket edilmeli. Sorun varsa çözüm aryan yeni sorunların çıkmasını engelleyen akıllar gerekiyor. Türkiye’de bütçe düşünülmez. Yaptı mı yaptı aferin iyi derler. Otoritelerin hesap vermesi gerekiyor, biz bunları adını koymadan yapıyoruz. Her yıl çıkıp anlatıyoruz. Bir belediye başkanı vergi ödeyene hesap verir. Bizim ülkemizde en az dikkat çeken bütçe performansıdır” ifadelerini kullandı.

‘DEPREME HIZLICA HAZIRLANACAĞIZ’

Belediyenin borcunu kapattıklarını belirten Büyükakın, “30 milyar TL borçlanma hakkımı var. Bu para kentimizi depreme hazırlamak için kullanılacak. Türkiye’de depreme hızlıca hazırlanan şehirlerden biri olacağız. Şehir Hastanesinin tramvay döşeniyor, orada büyük bir mesafe alındı. Alikahya stadına kadar ulaşacak olan tramvay çok büyük bir trafik problemini çözecek. Metronun ise kararnamesi çıktı, bütçeye girecek ondan sonra ihalesi yapılacak. 5 yıl gibi bir zaman zarfında olacak. Lojistik köy yapılmazsa bu kentin trafiğini yönetmek imkansız hale gelecek. Mühendislik dışında konuşanlara popülistlik yapanlara itibar etmeyin. İnşallah teleferik bu dönem kullanılmaya başlanacak o bölgenin turizmine büyük katkı sağlayacak.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *