Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Koider 5. Yaşını Kutladı

Yerel ve ulusal projelerle 5 yıldır aktif bir şekilde çalışan KOİDER, 5. yılını lansman programını siyasiler ve iş insanlarının katılımıyla gerçekleştirdi.

Koider 5. Yaşını Kutladı

Yerel ve ulusal projelerle 5 yıldır aktif bir şekilde çalışan KOİDER, 5. yılını lansman programını siyasiler ve iş insanlarının katılımıyla gerçekleştirdi.

Kocaeli İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği Nilgün Yılmaz ve yönetiminin ev sahipliğinde MAİDE Restoran’da gerçekleştirilen 5. yıl lansman programına; Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Baro Başkanı Mehmet Gül, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Solakoğlu, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Baro eski Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Kocaeli Anneleri Derneği Başkanı Hande Kaya, Başiskele Kent Konseyi Başkanı Ayşenur Kahraman, ÇYDD Kocaeli Şube Başkanı Meral Dönmez, TEMA Başkanı Nermin Tol, İzmit Genç İşadamları Derneği Başkanı Eray Bodur ve iş kadınları katıldı.

YILMAZ: ERKEKLERDEN DAHA AZ KAZANIYORLAR

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda ilk söz alan KOİDER Kurucu Başkanı Nilgün yılmaz, “Türkiye nüfusunun yüzde 49.9 u kadınlardan yüzde 50.1 i erkelerden oluşuyor. Çalışabilir nüfusta istihdam edilme içinde kadınların oranı yüzde 26.3. Ülkemizde yönetici pozisyonundaki kadınların oranı yüzde 19.3. Eğitim durumu söz konusu olduğunda 2020 yılında yapılan çalışmalarda okur yazar olmayan kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 12.4 iken adın yükseköğrenim gördüğünde bu oran yüzde 65.5 e çıkıyor. Kadınların iş hayatında kalma süresi erkeklerin yarısı kadar ve erkeklerden daha az kazanıyorlar. Türkiye 153 ülke arasında 133. sırada cinsiyet eşitliği sıralamasında” dedi.

‘BİRLİK VE BERABERLİĞİ SAĞLIYORUZ’

Sözlerini sürdüren Yılmaz, “Şirketlerin üst yönetiminde bulunan kadınların oranı sadece yüzde 25. CEO seviyesindeki aldın oranı ise yüzde 15. Kısaca Türkiye’de kadınlar iş gücüne katılımda, yükselmede erkeklerin önemli ölçüde gerisinde. Bu kadınların tercihi mi yoksa başka nedenler mi söz konusu? Aile ve sosyal politikalar bakanlığı kadın statüsü genel müdürlüğünün yaptığı araştırmaya göre, kadınların iş hayatında olmamalarının birinci nedeni eş olarak evde olmaları belirlenmiş. Cinsiyet eşitliğinde özel sektöre çok iş düştüğü gibi karar alıcılarda da önemli görevler düşüyor; izlemek ve denetlemek gibi. Biz de toplumsal cinsiyet açığının kapanması için gerekli çalışmaları sivil toplum kuruluşları yapmaya çalışıyor. Biz de KOİDER olarak bu noktada en önemlisi ve en kıymetlisi kadınların birlik ve beraberliğini sağlıyoruz” dedi.

HÜRRİYET’E TEŞEKKÜR ETTİ

Başkan Nilgün Yılmaz, “Yine şehrimizde iş dünyası içinde temsili olmayan iş kadınlarını temsil eden hale geldik. KOİDER çok çeşitli konularda yüz yüze eğitimlerle, üyeleri üzerine birçok eğitim düzenlemiştir. 2021 yılında 8 iş kadınları derneği bir araya gelip Türkiye’de bir ilk olan kurucu federasyon derneğinin üyesi oldum. Mevzu kadında projesi ile Kocaeli üniversitesi öğrencileri ile, bir arada yürüttüğümüz projemiz onları ilham veren kadınlar ile bir araya getiriyoruz. Bağ projesi ile iş hayatına dâhil olmamış ama fikri olan kadınlarımızın hayallerini destekledikleri ve İzmit girişimcilik merkezini kurdukları için İzmit Belediyesi yöneticileri ve İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘KOİDERKİAP PROJESİNİN TESCİLİNİ ALDIK’

Başkan Nilgün Yılmaz son olarak “Geride bıraktığımız 5 yılda kadınların iş dünyasında daha güçlü olması için verdiğimiz mücadelenin gururunu ve önümüzdeki 5 yıl için koyduğumuz hedeflerin heyecanı içerisindeyiz. 2023 yılında aktif olarak uygulamaya geçeceğiniz KOİDERKİAP projesinin tescilini de aldık, ekibimiz çalışmalara başladı.  Kentimizde kadın istihdamını artırmak amacı ile bu projemizde öne yerel sonra ulusal çapta çalışmalar ile kadının istihdama katılmasına, ekonomik kişisel ve sosyal güçlenmesine katkı sağlayacağız. Yapılan bu işlerde çok ciddi efor sarf eden benimle birlikte yol arkadaşlığı yapan yönetim kurulunu sahneye davet etmek istiyorum. KOİDER ailesini oluşturan her toplantıda, bir paylaşımda KOİDER ailem yazan çok kıymetli KOİDER üyeleri bu şehrin üreten kadınları. Hepsi ile gurur duyuyoruz, onların varlığı bize güç katıyor” dedi.

SEZER: KADIN HER ŞEYİ AYAKTA TUTUYOR

Yılmaz’ın ardından söz alan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer;” Oturduğum yerden küsüye baktığımda dedim ki kadının elinin değdiği yer farklılaştırıyor. Kadının olduğu her yer çiçek gibi oluyor. Baktığımızda burada bir aksiyon var kadınlarımız tarihten bugüne kadar, yurt dışındaki örneklere de baktığımız zaman, siyasetten sağlığa eğitime hayatın her alanında yer aldıklarını ve istihdama katkın sağladıklarını görüyoruz. Bu noktada Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum. Kadın her şeyi ayakta tutuyor. Ben bu noktada kalkınmaya verdiğiniz destekten dolayı başkanımız Nilgün Hanım’a ve tüm üyelere teşekkür ediyorum nice 5 yıllara diyorum” şeklinde konuştu.

HÜRRİYET: GURUR DUYUYORUM

Başkan Sezer’i ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “KOİDER’in bu kıymetli gününde öncelikle davetiniz için teşekkür ediyorum. Bu kadar başarılı kadınlarla bir arada olmaktan bir kadın yönetici olarak gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve toplum içerisinde yer kazanabilmesi çok kıymetli. Biz de kadın yöneticiler olarak bu duruma önem veriyoruz. Keşke her anlamda eşit şartlarda baskılara maruz kalmadan yaşayabilsek ama ne yazık ki bunu koşulsuz şartsız sağlayabilmiş değiliz henüz. Biz kadınların hayalleri için ne kadar çok mücadele ettiğini iyi biliyoruz. Kadın istihdamını artırmak için uğraş veren KOİDER ortaya çıkıyor” diye konuştu.

‘AYNI PENCEREDEN BAKIYORUZ’

Başkan Hürriyet, konuşmasının devamında “Kendilerinin mücadelesi bizler için çok değerli çok önemli. Bir kadın olarak bütün kadınlar adına teşekkürü bir borç bilirim. KOİDER ile birlikte iş hayatında yer almak isteyen kadınlara istihdam sağlayan çok önemli bir proje hayata geçirdik. Bizim de ortağı olduğumuz çok değerli bir proje ‘Bağ projesi’. Ben de varım diyen kadınlara fırsatlar sunan çok kıymetli bir proje. Aynı zamanda ben de bir kadın bir anne ve bir kadın yönetici olarak KOİDER ile hayata aynı pencereden baktığımı ifade etmek istiyorum. Kuruldukları yıldan bu yana kadının toplumdaki yerini güçlendirmek için çalışan KOİDER’in 5. yılını kutluyor nice 5 yıllara diyorum” dedi.

BÜYÜKAKIN: BAŞARIYI TAÇLANDIRDINIZ

Programda son olarak söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Benden önceki konuşmacaların önemle ifade ettiği gibi çok kıymetli bir faaliyet gösteriyorsunuz, sizi tebrik ediyorum. Türkiye ölçeğinde GİFET ile birlikte yapmakta olduğunuz çalışma açısından da sizi tebrik ediyorum. Kadının iş hayatındaki rolü, siyasetteki rolü, toplumdaki rolü gibi konularda pozitif ayrımcılığa inanıyorum. Ancak hiçbir hakkın verilerek alınmadığını bilmenizi istiyorum. Birilerinden size hak vermesini beklerseniz, bunun gerçekçi olmadığını da şimdiden size söyleyeyim. Kimseden bir şey beklemeyin, zaten varsınız, hayatın içindesiniz. Bu başarıyı taçlandırmak için birlik olmanız gerekiyordu o nu da yaptınız” dedi.

‘UZUN VADELİ TRENDLERİ KAÇIRMAYIN’

Başkan Büyükakın, “Ekonomi ile ilgili değerlendirmeler yaparken bazı pencereler sadece günlük vakalara bakarlar. Ama tarihini incelediğimizde gördüğümüz ana mevzu ekonomiyi uzun vadede büyüten, girişimcilik tarafındaki başarı hikâyeleri ve teknolojik trenlerden oluşur. Ama uzun vadeli trendleri kaçırdığınızda geri dönüşü olmaz. Bundan 20 sene önce e ticaret gibi konular yoktu. Özellikle pandemide bir kez daha fark ettik ki e ticarette yapılan işler reel sektörün üzerine çıktı. Yani trendleri izlemek yapmanız gereken en önemli şeylerden bir tanesi. Yenilik yapanlar yaratıcı işler başaranlar, yeni piyasalar yakalayanlar diğerlerinden önde yol alıyor” diye konuştu.

‘AJANDA OLUŞTURMALIYIZ’

Başkan Büyükakın son olarak “Şu ana kadar yaptığınız tüm etkinlikler doğru ama bundan sonra yapılacaklar arasında az önce söylediklerime dikkat çekmeniz lazım. İş alanınızda ilgili araştırmalar yapıp yurt dışında benzer temas noktaları oluşturmanız ve giden gelen bir trafik yaratmanız lazım. Yeni iş fırsatları konusunda kadınların bilgilendirilmesi gerekiyor. Önümüzdeki süreçte iş seyahatlerinin düzenlenmesi hem Türkiye içi Hem de yurt dışı ile bağlantı sağlanması için kendimize bir ajanda oluşturmanız lazım. Kocaeli bir fuar merkezi olarak düşünmeniz de bir mahsur yok. Bu konuda da desteğimizi sürdüreceğimizi bilmenizi isterim” ifadelerini kullandı. 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *