Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Kocaeli'de Belediye İşçileri Zam İstiyor!

Kocaeli’deki belediye işçileri memur maaşlarının, işçi maaşlarının iki katına yükseldiğini belirterek kendi maaşlarına yapılması gereken zam oranını açıkladı.

Kocaeli'de Belediye İşçileri Zam İstiyor!

Kocaeli’deki belediye işçileri memur maaşlarının, işçi maaşlarının iki katına yükseldiğini belirterek kendi maaşlarına yapılması gereken zam oranını açıkladı. 

Hükümetin memurlara yaptığı yüzde 49 oranındaki maaş artışından sonra gözler belediyelerde çalışan işçilere yapılacak olan zamma geldi. Kocaeli’de büyükşehir başta olmak üzere ilçe belediyelerinin büyük bölümünde toplu iş sözleşmesinin üçüncü 6 aylık zammını alacak olan işçiler ortalama enflasyon artı 1 puan oranında zam alacak. Yüzde 38 oranında yapılacak zam işçi ve memurlar arasındaki açılan farkı kapatamıyor. İşçiler bu nedenle tepkili. Aynı odada birlikte aynı işi yaptıkları memurların, kendilerinin iki katı maaş aldığını söyleyen işçiler, bu farkın iş barışı bozduğunu söylüyor.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 42 BİN TL’YE ÇIKTI

Kamu iş yerlerinde işçi ve memurlar arasında açılan maaş farkının iş barışını bozduğunu söyleyen işçiler kadar sendikalar da sıkıntı yaşıyor. İşçi sendikaları bu dönem işçiler ile memurlar arasındaki farkı en aza indirmek için yüzde 38 değil, en az yüzde 50 zam yapılmasını istiyor. Şu anda en yüksek maaş veren belediyelerden biri olan Büyükşehir’de işçilerin ortalama ücretinin 18 bin 500 lira, sosyal haklarla bu ücretin 21 bin liraya çıktığını söyleyen sendikalar, memurların ise son zamla en düşük ücretinin 42 bin lira olduğuna dikkat çekiyor. İşçi ile memur arasındaki fark yüzde 100’e çıktı diyen sendikalar, bu farkın kapanmasını istiyor.

İŞ BARIŞININ BOZULMAMASINA DİKKAT ÇEKTİ

Büyükşehir ve 8 ilçe belediyesinde örgütlü olan Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Muharrem Subaşı, büyükşehir yetkilileri ile görüşmeye başladıklarını söyledi. İlçe belediyelerinin de büyükşehir belediyesinin yaklaşımını beklediğini söyleyen Subaşı, “Memurlara geçtiğimiz yıl yapılan seyyanen zammın ardından işçi ile memur arasındaki fark arttı. Daha önceki yıllarda aradaki fark çok az olduğu için büyük problem olmuyordu. Şu anda bir memur işçiden yüzde 100 fazla maaş alıyor. Elbette aynı masada çalışan işçiler bu durumdan rahatsız. Bizim işverenlerden beklentimiz memur maaşına yapılan zammın yüzde 50 olarak işçilere yansıtılmasıdır. En azından aradaki fark bir nebze de olsa kapanır ve iş barışı bozulmaz” dedi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *