Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Kocaeli Çiftçisi; Siz Evde Kalın Biz Sizin İçin Üretiriz

Dünyayı ve ülkemizi aylardır etkisi altına alan özellikle büyükşehirlerde hayatı durma noktasına getiren Koronavirüs salgını devam ediyor. Hafta sonu 2 gün sokağa çıkma yasağ…

Kocaeli Çiftçisi; Siz Evde Kalın Biz Sizin İçin Üretiriz

Dünyayı ve ülkemizi aylardır etkisi altına alan özellikle büyükşehirlerde hayatı durma noktasına getiren Koronavirüs salgını devam ediyor.

Hafta sonu 2 gün sokağa çıkma yasağından muaf tutulan Kocaeli’ndeki tarım işçisi “Siz evde kalın, biz sizin için üretiriz” sloganıyla 72 bin 579 hektarlık alanda ekim çalışmalarına başladı. Kocaeli'ndeki köylerde koronavirüs vakasının olmaması da üretimdeki hızı arttırdı.

SOSYAL MESAFEYİ KORUYARAK ÜRETİM YAPIYOR 

Kocaeli'de çiftçiye yasak yok, üretime devam ediyoruz sözlerine yer veren Kocaeli Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan; Hafta sonu 25 bin üretim çiftçisi Kocaeli’nde 30 bin hektarlık alanda sebze üretimi, 42 hektarlık alanda meyve üretimi için çalışmalara başladı. Ülkemizin bu zor günlerinde biz çiftçilere daha çok iş düşüyor. Kocaeli’nde üretim çiftçisi dışında diğer çiftçilerimizde “evde kal” yasağına uyuyor. Sahada sosyal mesafeyi koruyarak üretimimiz devam ediyor” dedi.

İLK MAHSUL HAZİRAN VE TEMMUZ’DA

Kocaeli’nde tarım işçisi zamanında ekim yapılması gerek diyerek ilk mahsulünü Haziran ve Ağustos ayında almak için tarım arazilerinde yaz sebzelerin hazırlıklarına tarlalarda ve seralarda ekime başladı. Bir yan dan da 42 bin hektarlık alanda üretimi yapılan meyve bahçelerinin bakım ve ilaçlamaları hızlandırıldı. Kocaeli’nde özellikle yem bitkileri, “ayçiçeği,  mısır, silaj… vb.) fasulye, nohut, karpuz, patlıcan taze süt ekimi gerçekleştirilirken, sadece İzmit ilçe ’de çiftçi 9 bin 702 hektarlık alanda üretim yapıyor.  

KÖYLERDE HAYAT TOPRAKTA YAŞAM VAR

Sokağa çıkma yasağından muaf tutulan tarım faaliyetini sürdüren çiftçilerin tarlaya çıkılmasına izin verildiği bu dönemde Kocaeli genelinde mısır, ay çiçeği ve yem bitkileri ekimi başladı. Aynı zamanda tarlalarda yaz sebzesi için de hazırlıklar başladı. Önümüzdeki günlerde yaz sebzeleri olan biber, domates, salatalık, patlıcan, kabak, Sokağa çıkma yasağına rağmen ülkenin ihtiyacı olan tarım ürünlerinin ekilmesi ve tarımın devam etmesi için bakanlığın aldığı kararın çiftçiler için büyük öneme sahip.

KÖYLERDE KORONAVÜRÜS VAKASI YOK

İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan Kocaeli’nde şuana kadar şehirden gelen olmaz ise Allah’a şükür korona virüs vakamız yok duymadık. “Köylerde tarımsal faaliyette bulunmayan herkes yasaklara uyuyor. 65 yaş üstü yaşlılarımız zaten dışarı çıkmıyor. Köylerde üretim çiftçisi sahada çalışıyor. Meyve bahçeleri ve fındıklıklar çiftçiler tarafından temizlendi ve ilaçlaması yapıldı. Meyve bahçeleri yeni ürünleri vermeye hazır hale getirildi Köylerde sebzelerin ekimi yapılırken, domates, biber ve salatalık için de çalışmalar yapılıyor. Şehirde yaşayanlara önemli bir mesajında bulunan Karaaslan “Siz evde kalın biz sizin için üretiriz” dedi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *