Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Kocaeli Basını Afyonkarahisar'Da Vali Gökmen Çiçek'İn Konuğu Oldu

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Derneğini, Afyonkarahisar’da ağırlayan, kendiside aslen Kocaelili olan Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, turizimin yeni cazibe merkezi haline ge…

Kocaeli Basını Afyonkarahisar'Da Vali Gökmen Çiçek'İn Konuğu Oldu

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Derneğini, Afyonkarahisar’da ağırlayan, kendiside aslen Kocaelili olan Afyonkarahisar Valisi  Gökmen Çiçek, turizimin yeni cazibe merkezi haline gelen Ayazini Frig Vadisi ve Emre Gölü’nü gazetecilere tanıttı. Çiçek bölgede yapılan yatırımları anlatarak “Afyon’da altın değerinde istihdam oluşturduk” dedi.

2020 Haziran  ayında vali olarak atandığı  Afyonkarahisar’da, bir çok başarılı projeye imza atan  Gökmen Çiçek,  Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Derneğini  Afyon’da misafir etti. Kocaeli  Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Cemal Kaplan ile dernek üyelerini, en iyi şekilde ağırlayan Çiçek, bölgede yapılan gezilerede bizzat eşlik ederek çok önemli bilgiler aktardı.

İKİNCİ KAPADOKYA

Kocaelili gazetecilerin ilk durağı Frig Vadisi oldu. Afyonkarahisar Valiliğinin hayata geçirdiği projeler ile Türkiye’nin en güzel vadilerinden biri olan Frig Vadisi, turizmin de yeni cazibe merkezi oldu. Bölge hakkında bilgiler veren Vali Çiçek, “Burası 3 bin yıllık, kadim bir tarihe sahip, Frig Uygarlığının ve devamında birçok medeniyetin izlerini taşıyor. Frig Vadisi, tarihi kaya yerleşimleri, kaya anıtları, oyma kaya mezarları, kilise ve şapelleri, peribacaları ve doğal güzelleriyle görenleri adeta büyülüyor.  Bu nedenlede "İkinci Kapadokya" olarak da adlandırılıyor.  

ENDER BÖLGELERDEN BİRİ 

Şimdiye kadar  gelen tüm ziyaretçilerinde olduğu gibi, Kocaelili gazetecilerinde hayran kaldığı  Ayazini  köyü ve yapılan çalışmalardan bahseden  Çiçek, “Ayazini Köyü Friglerden günümüze Roma’nın, Anadolu Selçuklularının, Osmanlı medeniyetinin izlerini taşıyan bir köy. Köyde onlarca kaya yerleşimi ve kilise günümüze kadar ayakta kalmış. Aynı zamanda köyün etrafı doğal sitlerle ve eşsiz peri bacaları ile çevrili. Günümüzde köy halkı bu tarih ve kültür birikimi ile iç içe yaşıyor. Binlerce yıllık tarihle doğal yaşamın iç içe olduğu ve doğal yapının aslında nerdeyse hiç kaybolmadığı  ender bölgelerden biri diyebiliriz.Türkiye’de bu tarz restorasyon çalışmalarının yapıldığı çok yer var. Ama içerisinde bir tane kafeterya bir tane lokanta, bir tane restaurant, bir tane el sanatları, bir tane work shop, bir tane yöresel ürünlerin satıldığı alanlar yok. Biz bu bölgede İşte bu eksikliği giderip bambaşka bir çalışma yaptık”

ELBİRLİĞİ İLE GÜZEL İŞLER YAPILIYOR

Afyonkarahisar’ın çok sayıda yerel markaya sahip olduğunu ifade eden Çiçek, “Biz bu bölgeyi ayağa kaldırmaya kalktığımızda iş dünyasını ve Afyonkarahisar’ın önemli markalarını yanımızda gördük. Tanınmış birçok marka bölgede restoran, kafe ve gelen misafirlerin farklı deneyimler yapabileceği yatırımları bölgeye kazandırdı. Yöre halkından da birlikte gördüğümüz üzere kafeterya açmak için çalışanlar, yöresel ürün imalatı için çalışanlar var. Muazzam bir sinerji oluştu. Elbirliği ile güzel işler yapılıyor. İnşallah emeklerimizin karşılığını yakın zamanda alacağız” 

ALTIN DEĞERİNDE İSTİHDAM OLUŞTURDUK

Bölgede hayata geçirilen projeler ve çalışmalar hakkında bilgi vermeye devam eden  Vali Çiçek, “Frig Vadisi Ayazini Kırsal Turizm Köyü projesi ile 4200 metrekare alanda ,800 metrekaresi kapalı alan olarak hizmet verecek güzel bir Karşılama Merkezi kuruldu. Merkezde ürün satış noktası, kafe, fırın, servis, mini tiyatro, otopark, tuvalet ile dinlenme ve seyir terasları yapıldı. Ayazini’de yer alan 62 tescilli tarihi yapının bulunduğu iki sokakta da restorasyon ve sokak sağlıklaştırma çalışmalarında sona yaklaşıldı. Restore edilen evlerin butik otel, gastronomi merkezi, yöresel ürün satış noktaları ve butik müze ve benzeri alanlarda kullanılması için çalışmalar sürüyor. Bu güzel köyümüzü, turizmin kalbinin attığı yer haline getirmek istiyoruz. Ayazini’de şu anda 89 kişi sigortalı olarak çalışıyor. 2 tane otel bitmek üzere. Bunlarla birlikte yılsonunda 500 kişi istihdam edilecek. Geçen hafta 5 bin araç giriş yaptı. Burada altın değerinde bir istihdam oluşturduk.”dedi.

4 BİN 200 KİŞİ BALONLA UÇTU

Son olarak vadide yer alan diğer bir turizm destinasyonu Emre Gölü hakkında bilgiler veren Çiçek,  Emre Gölü Çevre ve Frig Medeniyet Bahçesi Projesi kapsamında 35 bin metrekare alan içerisinde;  yürüyüş yolları, seyir terasları, kır bahçesi, restoran, spor alanları, çocuk oyun alanları, kuş gözlem ve fotoğraf çekimi için gözetleme kulesi, tekne turları için marina, konaklama için bungalovlar, kamp alanları ve balon turları için bir tesisi yapıldı. Burada Afyonkarahisar Belediyesi bünyesinde işletilen sosyal bir  tesis var. Bu bölgede balon uçuşları oldukça ilgi görüyor. Şuana dek 4 bin 200 kişi balonla uçtu. Gazlıgöl’de otel dolulukları yüzde 90’lara ulaştı. Merkezde ise bu oran yüzde 75’lerde” şeklinde konuştu. 

KAPLAN’DAN TEŞEKKÜR

Yapılan geziler sonunda Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan,  Vali Çiçek’e muhteşem ev sahipliği ve gösterdiği samimiyetten dolayı teşekkür ederken, Çiçek, tüm Kocaelilere selamlarını ileterek, tatil planlarında  bu eşsiz güzellikleri görmeleri adına Afyona da yer vermelerini istedi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *