KOCAELİ BAROSU:  MECLİSTE TEMSİLİYETİMİZ YETERSİZ

KOCAELİ BAROSU: MECLİSTE TEMSİLİYETİMİZ YETERSİZ

/
/

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği günde kadınların henüz eşit yurttaş olmadığını söyleyen Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, meclisteki kadın temsiliyet oranının henüz 17,32 olduğunu belirtti.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nde açıklama yapan Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Cumhuriyet’in ilanı ile kadınlara çok önemli siyasi, hukuki ve sosyal haklar verildiğini belirtti. Candemir, milletvekili seçme ve seçilme hakkını da elde eden kadınların daha sonra belediye ve muhtarlık seçimlerine katıldığını hatırlatarak “1935 yılında yapılan TBMM 5. Dönem seçimlerinde 17 kadın milletvekili ile Mecliste yer almıştır” dedi.

‘KADIN, EŞİT YURTTAŞ DEĞİL’

Sözlerini sürdüren Candemir, “Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesini kutladığımız bugün, maalesef kadının en temel insan hakkı olan yaşam hakkının elinden alındığı bir süreci yaşamaktayız. Karar alma mekanizmalarında kadının eşit temsille yer alması gerektiğini savunan ve mücadele eden kadınlar olarak bizler bugün kadınların kendi hayatlarıyla ilgili karar aldıklarında bunu canlarıyla ödediklerini görmenin büyük ıstırabı ve öfkesi içerisindeyiz. Cumhuriyetle birlikte kadının erkekle eşit bir yurttaş olması yönünde önemli adımlar atılmış ve bu yön de yasal düzenlemeler yapılmışsa da bugün hala kadınlarımız ‘eşit yurttaş’ olamadıkları açıktır. Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın karar alma mekanizmalarında yeterince yer almamaktadır” dedi.

‘TEMSİL YETERLİ DEĞİL’

Devletin toplumda kadına bakış açısını değiştirecek, zihniyet dönüşümünü yapacak politikaları uygulamaya koymasının zorunlu olduğunu ifade eden Candemir, “Kız çocuklarının kesintisiz laik eğitim alması, kadın istihdamını arttıracak politikalar üretilmesi, erken yaşta evlenmelerle etkin mücadele edilmesi, kadına yönelik şiddet ve istismarın önüne geçilmesi gibi adımlar hızla atılmalıdır. Tüm bunların yapılabilmesi için de kadın milletvekili sayısının artmasının gerekliliği ortadadır. Bugün 589 milletvekilinin olduğu meclisimizde kadın milletvekili sayısı 102 olup oran ise yüzde 17,32’dir. Bu kadın temsilinin yeterince gerçekleşmediğinin göstergesidir. Kocaeli Barosu olarak kadının insan haklarının sağlanması yönündeki mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf