KO-MEK Ev Becerileri Atölyesi “Candır”

KO-MEK Ev Becerileri Atölyesi “Candır”

/
/
/

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek Ve Sanat Eğitim Kurslarının Bu Yaza Adeta Damgasını Vuran KO-MEK Ev Becerileri Atölyesi, Engelleri Aşmanın Mutluluğunu Yaşıyor. Atölyenin Mutfak Branşına Katılan Görme Engelli Sümeyye, Birbirinden Lezzetli Yemekler Yapmayı Öğrendi. Özgüvenin Arttığını Söyleyen Sümeyye, “Burada Çok Mutluyum. Çünkü KO-MEK, Diğerlerinden Farkım Olmadığını, Benim De Bir Şeyler Yapabileceğimi Gösterdi” Dedi.

“HER İŞİMİ KENDİM YAPARIM”

KO-MEK’in Bu Yaz 12-22 Yaş Arasındaki Gençler İçin Oluşturduğu Ev Becerileri Atölyesi, Tüm Hızıyla Sürüyor. Gençler KO-MEK Kurs Merkezlerindeki Pratik Eğitimler Işığında Dikiş Dikmeyi, Yemek Yapmayı Ve Evde Gerekebilecek Basit Tamiratları Öğreniyor. “Her İşimi Kendim Yaparım” Diyebilmenin Bir Anlamda Stajını Yapan Gençlerin Bu Durumuna En Çok Sevinen İse Hiç Kuşkusuz Anneleri.

Anneler, Çocuklarının KO-MEK’te Aldıkları Eğitim Sayesinde, Kendi Kendilerine Yetebileceklerini Bilmenin İç Huzurunu Yaşıyor.

ENGELLER KO-MEK’LE AŞILIR

Ev Becerileri Atölyesi Tüm Bunların Yanı Sıra Engelleri Aşmanın Mutluluğunu Yaşıyor. Doğuştan Görme Engelli Olan Sümeyye Aktan, KO-MEK Ev Becerileri Atölyesi Mutfak Branşında Eğitim Alıyor. KO-MEK’in Ev Becerileri Atölyesi Açtığını Öğrenen Sümeyye, Mutfak Branşı’na Katılmak İstedi Ancak “Ben Yapamam” Kaygısı İle Bir Süre Bu İstediğinden Uzak Kaldı. Halasının Teşviki İle KO-MEK Kurs Merkezine Gelen Sümeyye’yi Burada KO-MEK Usta Öğreticileri Karşıladı. Ev Becerileri Atölyesi Mutfak Branşını Tanıtan Ve Buradaki Faaliyetler Hakkında Bilgi Veren Usta Öğreticiler, Sümeyye’nin De İstemesi Durumunda Bu Kursa Rahatlıkla Katılabileceğini Söyledi. Kendisine Gösterilen Yakın İlgi Ve Sevgi Karşısında Son Derece Etkilenen Sümeyye, Kursa Kaydını Yaptırarak,  Eğitimine Başladı.

ÖZGÜVENİM YERİNE GELDİ

Kısa Süre İçinde Birbirinden Lezzetli Yemekler Ve Hamur İşi Tarifleri Yapmayı Öğrenen Genç Kız, Öğrendiklerini Evinde De Uygulamaya Başladı. Aldığı Beğeniler İle Mutlu Olan Sümeyye, Bu Sayede Özgüveninin Yerine Geldiğini Söyledi.

SÜMEYYE’NİN ANLAMLI SÖZLERİ

Duygularını, “KO-MEK Ev Becerileri Atölyesi’nde Olmaktan Çok Mutluyum” Sözleri İle İfade Eden Sümeyye, “KO-MEK Kendimizi Geliştirmemiz İçin Bir Fırsat. Özgüven Kazanmış Oluyoruz. Bir Şeyler Yapabileceğimize İnanıyoruz. Burada Öğrendiklerimi Evde Halamla Birlikte Yapıyoruz. Geçen Akşam Burada Öğrendiğim Çorbayı Yaptım. Evdekiler Çok Beğendi” Dedi. Sümeyye’nin En Anlamlı Sözleri İse, “KO-MEK Ev Becerileri Atölyesi, En Azından Benim De Diğerleri Gibi, Bir Şeyler Yapabileceğimi Gösterdi. KO-MEK’e Çok Teşekkür Ederim” Oldu.

 GENÇLERE ÜCRETSİZ EĞİTİM

KO-MEK, Ev Becerileri Atölyesi Temmuz Ayında Hayata Geçti. KO-MEK Kurs Merkezlerinde Ücretsiz Olarak Gerçekleştirilen Faaliyetlerde Gençlere, Temel Mutfak Bilgileri, Temel Dikiş Teknikleri, Küçük Onarımların Yanında Seçmeli Branşlarda Verilen Eğitimler İle Yaz Tatili Daha Anlamlı Hale Geliyor.

 BASİT ONARIMLAR ÖĞRETİLİYOR

Öte Yandan Ev Becerileri Atölyesinde Gençlere Evde İhtiyaç Duyulan Basit Onarımlara Karşı Nasıl Müdahale Edecekleri De Öğretiliyor. Bu Çerçevede Ampül Ve Damlayan Musluk Değiştirme, Doğal Gaz Kombisinin Su Basıncı İle İlgili Basit Kontrollerin Yapılması, Kontrol Kalemi, Çekiç Ve Tornavida Gibi Basit El Aletlerinin Kullanımı Öğretiliyor.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf