Kısırlık Ve Tüp Bebekte PRP Umudu

Kısırlık Ve Tüp Bebekte PRP Umudu

/
/

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Öğretim Üyesi Op. Dr. Burcu Çetinkaya, kısırlık ve tüp bebek tedavisinde PRP’nin ameliyatsız çözüm sunduğunu ifade etti.

PRP tedavisi ile olumlu sonuçların alındığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Öğretim Üyesi Op. Dr. Burcu Çetinkaya, “PRP son yıllarda geniş bir tıbbi hastalık yelpazesi için ameliyatsız çözüm sunan bir tedavi seçeneği olarak kullanılmaya başlandı” Dedi.

‘BAŞARIYI ARTIRIYOR’

Mevcut tedavilere rağmen istenen tüp bebek başarısı sağlanamayan hastalarda PRP’nin destek uygulama olarak kullanıldığını ifade eden Çetinkaya, “PRP tedavisi sadece tüp bebekte, rahim zarını uygun hale getirmek için kullanılmamaktadır. Kötü yumurtalık rezervi olan serum AMH ve FSH düzeyi bozulmuş bir yıldan fazla adet görmeyen menopozdaki hastalara uygulanmasıyla sağlıklı yumurta oluşturarak da tüp bebek başarısını arttırmaktadır. Çok sayıda başarısız tüp bebek denemesi gerçekleştirmiş veya erken menopoz teşhisi konup kısıtlı sayıda yumurta gelişimi gözlenen hastalar, PRP uygulamasına karşı büyük umutlar beslemektedir. Ancak bu konuda yeterli bilimsel verinin mevcut olmadığı yeni tıbbi çalışmalara ihtiyaç olduğu göz önünde bulundurulmalıdır” dedi.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf