Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Kimse Şah Değil ! Padişah Değil!

Bir seçimi daha geride bıraktık. Seçim sonuçları ile ilgili yazılacak konuşulacak bir çok husus var. Siyasi yelpazede aşırı dalgalanmalar ve erken seçim kararı alınmazsa bir daha ki seçimler 4 yıl sonra yani 2028 yılında yapılacaktır.

Kimse Şah Değil ! Padişah Değil!

Bir seçimi daha geride bıraktık.Seçim sonuçları ile ilgili yazılacak konuşulacak bir çok husus var.

Siyasi yelpazede aşırı dalgalanmalar ve erken seçim kararı alınmazsa bir daha ki seçimler 4 yıl sonra yani 2028 yılında yapılacaktır.

Bu seçimler nihayetinde genel bir seçim değil, yerel bir seçimdi. Yerel seçimleri genel seçimlerden ayıran en büyük özellik, yerel dinamiklerin bu seçimlerde daha ön planda ve belirleyici  olmasıdır.

31 Mart Seçimini bir cümle ile değerlendirecek olursak, millet AKP ve Cumhur İttifakı bileşenlerine adeta bir ders vermiştir diyebiliriz.

Alınan oy oranları ile kazanılan ve kaybedilen belediye sayılarından yola  çıkarak bu seçimlerin kazanan tarafının CHP ve YRP, kaybeden tarafın ise AKP, MHP, İYİ, DEVA ve GELECEK PARTİSİ ve BBP olduğu söylenebilir.

İlimiz de AKP Kurmayları 2014' te olduğu gibi bu seçimlerde de 13-0 gibi bir skor ile tüm belediyeleri almayı hedeflerken , 2019 seçimlerinde 12-1 lik neticeden daha kötü bir şekilde 9-3 lük bir  sonuçla  İzmit , Derince  ve Karamürsel'i kaybetmiştir.

AKP seçimlerde İzmit'i CHP'den geri alamadığı gibi Derince ve Karamürsel'i de CHP ye kaptırarak bir nevi Dimyata giderken evdeki pirinçten de olmuştur.

AKP kurmayları bu seçimlerde Büyükşehir ve 9 ilçeyi alarak seçimleri kazandıklarını söylüyorsa da gerçekte bu durum  hiç de böyle denildiği gibi değildir. Kapalı kapılar arkasında Kocaeli' de siyasette tek  belirleyici ve karar alma merciilerinde çok büyük etkisi olan Tahir BÜYÜKAKIN’ın başta Derince ve İzmit İlçesinde yanlış strateji  izlediği ve bu nedenle AKP’nin kalesi olarak bilinen  Kocaeli' deki seçimlerde başarısız olunduğu ve bunun sebebininde Tahir BÜYÜKAKIN olduğu  konuşulmaktadır.

Kocaeli'nde 3 ilçeyi kaybederek büyük şok yaşayan AKP Kocaeli İl Teşkilatı dün seçim sonuçlarının değerlendirildiği bir koordinasyon toplantısı gerçekleştirerek seçim sonuçlarını masaya yatırmıştır.

Seçim sonuçlarının değerlendirildiği bu toplantının sonunda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir BÜYÜKAKIN Derince ’de İbrahim ŞİRİN' in adaylığı noktasında payının olduğunu ve Derince’ nin kaybedilmesinden kendisinin sorumlu tutulması iddialarına "Bütün kararlarda, karar alıcılar sorumludur, bende hepsinin sorumluluğunu alırım. Başarının sahibi çoktur da 'başarısızlığı herkes sahiplenmez, sorumluluğu ben alırım " diyerek sorumluluğu üstleneceğini belirten bir konuşma yapmıştır.

Tahir BÜYÜKAKIN  toplantı sonrasında alınan sonuçlarda kendisinin de payı olduğu gerçeğini lafı evirip, çevirmeden hatta  kıvırmadan  açık yüreklilikle  ifade etmesi takdire şayan bir davranıştır.

Kocaeli'de  siyasetle yakından uzaktan ilgisi olanlar  Milletvekilliği Genel seçimleri dahil   yerel seçimlerde bile   adayların  belirlenmesinde en son sözü söyleyen en önemli aktörün Tahir BÜYÜKAKIN olduğu gerçeğini bilirler.

Ez cümle 2019 seçimlerine göre AKP'nin aldığı  toplam oy sayısında yüzbinlere varan oy kaybının olması  ve neticede  İzmit dahil toplam 3 Belediyenin kaybedilmesinde  şüphesiz Tahir BÜYÜKAKIN 'nın sorumluluğu elbette vardır.

Körfez ve Kandıra 'da ki seçimleri adaylar ve alınan oy sayılarını baz alarak ayrıca  değerlendirilmesinde  fayda vardır.  Çünkü bu bu İlçeler AKP için bir dahaki seçimlerde tehlike  çanlarının çalacağı ihtimalini akla getiriyor. Neden derseniz adeta bu 2 İlçe deki seçimler bıçak sırtında bir gitti, bir geldi.

Körfez'de  31 Martta CHP'nin Belediye Başkan Adayı Tayfun BALIKÇI  % 35 oy oranı ile 32.814 oy almış, AKP’nin Adayı Şener SÖĞÜT  ise % 36,49 oy oranı ile 34.209 oy almıştır. Tayfun BALIKÇI , Şener SÖĞÜT' ün 1395 oy farkla gerisinde kalarak ve adeta burun farkıyla seçimi kaybetmiştir.

Kandıra ilçesinde ise Cengiz KAN  2009-2014 yıllarında AK Parti Kandıra Belediye Başkanlığı yapmış, bu seçimlerde ise bağımsız aday olarak seçimlere katılmıştır.10 yıl sonra adı unutuldu seçilemez denilirken Cengiz KAN sistemli çalışmasıyla  az kalsın bağımsız aday olarak seçimi  kazanıyordu. AK Partinin adayı Erol Ölmez Kandıra'da % 33,72 ile 10 bin 745 oy almış, Cengiz KAN ise %30.94 ile 9 bin 860 oy alarak seçimi Erol ÖLMEZ'e karşı 900 oyla kaybetmiştir. Kandıra seçimlerinin bir ilginç yanıda  Cengiz KAN'ın  seçimi kazanması halinde  görev yapacağı meclis üyelerini Anavatan Partisinden seçime sokması neticesinde  Kandıra Belediye Meclisine 5, Büyükşehir Meclisine ise 1 üye göndermeyi başarmıştır.

Ez cümle henüz kesinleşmeyen seçim sonuçlarına göre 31 Mart seçimlerinde teşbihte hata olmaz misali milletimiz siyasi parti liderlerine ve adaylarına  “ Bu kadar güvenmeyin hiç kimse şah değil, padişah değil,bezirgan değil”  diyerek adeta tek   patronun kendisi olduğu mesajını kuvvetli bir şekilde vermiştir.

Anlayana sivrisinek saz ,anlamayana davul zurna az!

Bu Haberi Beğendin Mi?
5 kişiden 5 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *