KIDEM TAZMİNATI KRİZİ GİDEREK BÜYÜYOR

KIDEM TAZMİNATI KRİZİ GİDEREK BÜYÜYOR

/
/

Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan: Bu emekçilere saldırı programıdır.Bakan Albayrak’ın açıkladığı programı değerlendiren Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan “Bu program, sermayenin işçi ve emekçilere saldırı programıdır. Saldırı programının yürütücüsü iktidar olacaktır” dedi.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz gün ‘yapısal dönüşüm adımları’ adı altında yaptığı açıklamayla ilgili konuşan DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, “Bu açıklama, krizin giderek derinleşmekte olduğunun ve faturasını işçi ve emekçilere kestiklerinin itirafı olmuştur. 2018 yılında açıklanan Yeni Ekonomik Program (YEP)’in bir parçası ve daha detaylandırılmışı olan bu açıklama çok net ifadelerle söylersek işçi ve emekçilere dönük yeni bir saldırıdır. Bakanın açıklamasında kıdem tazminatı reformunun gerçekleştirilmesi ve kıdem tazminatı ile Bireysel Emeklilik Sistemi’nin entegre edilmesi planlanmaktadır. Fakat biz, Kıdem tazminatı gaspına izin vermeyeceğiz” dedi.

‘VAHŞİ ÇALIŞMA KOŞULLARI’

Kıdem tazminatının fona aktarılmasının işçilerin kazanılmış hakkının elinden alınması anlamına geldiğini belirten Aslan, “Bireysel Emeklilik Sigortası (BES) ile entegre edilecektir denmesi, başarırlarsa her iki fonun sermayenin yağmasına açılması demektir. Kıdem tazminatının fona devri demek, işçilerin başta iş güvencesi olmak üzere emeklilik hakkının elinden alınması demektir. Zaten yükseltilen emeklilik yaşı ve prim günleri emekliliği imkansız hale getirirken yeni durum, tümden işçileri ve emekçileri sermaye karşısında savunmasız, örgütsüz ve vahşi çalışma koşullarının hakim olacağı bir sürece doğru götürecektir” dedi.

‘ASLA KABUL ETMİYORUZ’

Sözlerini sürdüren Aslan, “Kıdem tazminatının fona devri ya da hangi ad altında olursa olsun gaspının, yeniden gündeme getirilmesi kabul edilemez. İktidarın bu güne kadar sermaye için yaptıkları göz önüne alındığında kıdem tazminatı fonunun ne anlama geldiğini, nasıl kullanılacağını bilmek için kahin olmaya gerek yok. Bunun en yakın örneği işsizlik sigortası fonudur. İşsizlik sigortası fonu yağmaya açılmış, sermayenin istediği gibi kullanmasına olanak yaratılmıştır. Şimdi hem işsizlik sigortası fonunu daha çok yağmalamak, kıdem tazminatını iç etmek için düğmeye basmışlardır. Kıdem tazminatı fonunun gündeme getirilmesini asla kabul etmiyoruz” diye konuştu.

İŞÇİ VE EMEKÇİLERE SALDIRI PROGRAMI’

İşsizlik sigortası fonunun yağmalanması da BES’in zorunlu hale getirilmesi de kabul edilemez. İktidar ve ekonomi bakanı, seçim akşamı açıklama yapan TÜSİAD’ın önlerine koyduğu görevi hemen yerine getirmek için kolları sıvamıştır. TÜSİAD’ın direktiflerini yerine getirirken kimin iktidarı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bakan Albayrak’ın açıkladığı program, sermayenin işçi ve emekçilere saldırı programıdır. Saldırı programının yürütücüsü iktidar olacaktır. Yapılması gereken fon kurmak değildir. Kıdem tazminatının tam güvenceye alınması, ödemeyen patronlara yaptırım uygulanmalıdır. İşsizlik sigortası fonu, yağmadan çıkarılmalıdır. BES, iptal edilmelidir. Vergiler sermayeden alınmalıdır. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır. İktidar sermayenin taleplerini değil, işçi ve emekçilerin taleplerini yerine getirmelidir” dedi.

‘KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR’

Aslan son olarak “1 Mayıs’a giderken tüm emek ve meslek örgütlerinin sermayenin kıdem tazminatı başta olmak üzere bu kapsamlı saldırılarına karşı birlikte davranarak 1 Mayıs sürecinin içeriğine uygun, her yerde ortaklaştıkları güçlü ve kitlesel gösterilerle ortak tutum almalıdır. Hiçbir haklı neden, saldırılara karşı birliğin ve ortak tutumun önünde engel olmamalıdır. Kıdem tazminatına dönük saldırı karşısında işçi ve emekçiler üretimden gelen gücünü kullanarak saldırıya karşı koyacaktır. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir diyen tüm emek ve meslek örgütlerinin buna uygun davranmaya çağırıyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf