Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Keo Başkanı Hacıoğlu: Kayıt Dışı Çalışmayı Tamamen Bitireceğiz

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, ikinci dönemi için aday olurken en büyük hedeflerinin büyük oranda başarıya ulaştıkları kayıt dışı çalışmanın önüne tam olarak…

Keo Başkanı Hacıoğlu: Kayıt Dışı Çalışmayı Tamamen Bitireceğiz

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, ikinci dönemi için aday olurken en büyük hedeflerinin büyük oranda başarıya ulaştıkları kayıt dışı çalışmanın önüne tam olarak geçmek olduğunu söyledi

Mart ayında seçime gidecek olan Emlakçılar Odası’nın mevcut Başkanı ve Başkan adayı Alpay Hacıoğlu, pandemiye rağmen çalışmalarının durmadığını açıkladı. Oda sayısının artmasıyla yönetim kurulu sayısının da arttığını belirten Hacıoğlu, “Yönetim kurulu sayımız 7’den 9’a çıktı. Kocaeli’de en yeni kurulan odayız ama üye sayısı açısından ilk beşinci sıradayız” dedi. Seçim çalışmalarının da sürdüğün belirten Hacıoğlu, özellikle kayıt dışı emlak işi yapanlarla mücadele ettiklerini ve büyük oranda başarıya ulaştıklarını ifade etti.

‘SİNERJİ DOLU BİR EKİP OLUŞTURDUK’

Kocaeli Emlakçılar Odası başkanı Alpay Hacıoğlu, 5 Mart’ta yapılacak olan oda seçimleri öncesi konuştu. 19 yıldır aktif olarak meslekte olan Hacıoğlu, “2018’de göreve geldim. İkinci 4 yıl için kolları sıvadık. Bu süre içerisinde toplamış olduğumuz bilgi, beceri ve deneyimi ikinci bir yıla aktarmak meslektaşlarımıza hizmet için yeni heyecanlı dinamik, aktif faaliyet gösteren sinerji dolu bir ekip oluşturduk bu ekip önce Kocaeli Emlakçılar Odası’na ondan sonra bütün üyelere hizmet için göreve talibiz. Benim hiçbir vaadim yok, hizmet için göreve geliyoruz. Geçmişte yapmış olduğumuz aktiviteler belli. Bundan sonraki süreçte daha nitelikli ve kaliteli eğitimler vereceğiz” dedi.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             ‘EĞİTİM PROGRAMLARI ARTACAK’

Bir meslek odasının varlığını hissettirmesi gerektiğini ifade eden Hacıoğlu, “5 Mart Cumartesi günü Kocaeli Kongre Merkezi’nde kongremizi gerçekleştireceğiz. 1189 oy kullanacak üye var. Toplamda ise 1500 üye var. 3 aday var. Üyelerin ve misafir kartı olmayanların dışında kongreye kimse girmeyecek, HES kodları sorgulanacak. Çok büyük bir alan. Fuaye alanında gün boyunca çay ve kahve ikramı yapılacak. Üyelerin rahat edebileceği bir ortam sağlayacağız. Sektörümüzde ve odamıza yakışır bir kongre gerçekleştireceğiz. Türkiye’de birçok emlak odası başkanları da kongreye katılacak. O konuda aktif bit meslek odasıyız. Eğitim programlarımız, üyelerimiz fayda sağlayacak etkinlikler yapıyoruz” diye konuştu.

‘STAJ YAPMADAN BAŞLAMAYACAK’

Pandemi sürecinde toplantıların yasak olduğu bir dönem yaşadıklarını ancak sahadan kopmadıklarını ifade eden Hacıoğlu, “Onun haricinde tekrar 5 Mart’tan sonra göreve geldiğimizde geçmişte yaptığımız etkinlikleri devamını sağlayacağız. Sektör anlamında dönüş noktamız 5 Haziran 2018 tarihidir. Artık emlakçıların kriterleri belirlendi. Bugün emlak odası açmak isteyenler üniversite mezunuysa önce 6 ay staj yapacak. Lise, ortaokul ya da ilkokul mezunu ise bir iş yerinde 1 yıl sigortalı çalışacak. Ondan sonra vergi levhasını açacak, oda kayıt belgesini yaptıracak, mesleki yeterlilik belgesini alacak; bakanlık ancak bu şekilde çalışmasına izin verecek” şeklinde konuştu.

‘EN BÜYÜK SORUNUMUZ KAYIT DIŞI ÇALIŞANLAR’

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, “Sektörümüz gerçekten kabuk değiştiriyor. Türkiye’de 21 tane emlak odası var. Bunlarla birlikte ve koordineli çalışarak bakanlıkla çalıştık. Taşınmaz ticareti yönetmeliği komisyon üyesiyim aynı zamanda. Yaptığımız çalışmalar kayıt dışı emlakçıları kısmen azalttı. En büyük sorunumuz kayıt dışı çalışmalar. Kocaeli’de sosyal medyasında veya internet portalında ilan yayınları vergi dairesinden takibini yapıyoruz. 15 kişiye haksız kazançla ilgili yaptırım yaptık. Hem farklı sektörde olup hem de bizim sektörümüzde çalışanlara işlem yaptık” ifadelerin kullandı.

‘ESNAFLARDAKİ İLANLARI KALDIRDIK’

Kayıt dışı çalışanlara resmi yazı gönderdiklerini de kaydeden Hacıoğlu, “Belediye zabıta ekipleriyle denetime çıkacağımızı özellikle bakkal, berber, kahve, çay ocaklarıyla ilgili sıkıntımız vardır. Hepsinin camında satılık, kiralık ilanı vardı. Güzel bir çalışmayla bunları yüzde 90 kaldırdık. Hala bu şekilde yapanları özellikle büyükşehir belediyesi zabıta amirleri denetleme yaptık. Sadece esnafları değil, duraklarda yürüyüş yolunda, ağaçlarda görsel kirliliğe sebep olanları belediyelerin kabahatler kanununda cezai işlem yapılıyor. 650 TL cezası var. İşletmeyseniz eğer ruhsat iptaline kadar gidiyor” diye konuştu.

‘55 BİN TL CEZA YEDİ’

Birçok kayıt dışı olayı ortaya çıkardıklarını belirten Hacıoğlu, “Derince ve Kandıra tapusunda ayyuka çıkmış biri vardı. Emlakçı gibi faaliyet gösterdik. Yıl içerisinde 75 tane vekaletnameyle satış yapıp emlak faaliyeti sürdürüp kazanç elde eden biri vardı. Bu kişiye 55 Bin TL ceza kesildi. Her ilçede böyle çalışmalar yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Amacımız sektörü ehliyetli ve yeterli kişilere temsil etmek. Diğer meslekleri de biliyoruz. Bizim sektörümüz bambaşka. Bir konfeksiyon alışveriş yapın en kötü mağduriyetiniz 500-1000 TL arasındadır. Ama bir emlakçıdan mağduriyet yaşarsınız bu kaybı belki de karşılayamazsınız. İnsanlar annesine babasına vermediği yetkiyi bize veriyor. En küçük ticaretimiz 300-5000 Bin TL arasında” dedi.

‘GELİŞİGÜZEL EMLAK İLANLARI OLMAYACAK’

Vatandaşları da kayıt dışı çalışanlar konusunda uyaran Başkan Hacıoğlu, “Bakanlık tarafından yetki belgesi olmayan emlak işletmeleriyle kesinlikle çalışmasınlar, onlara güvenmesinler. Bu arada bakanlık güzel bir çalışma yapıyor. İnternet ortamında dileyen herkes bunu yapabiliyor. Taşınmaz ticareti yetki belgesini bakanlık veriyor. Bugün Ticaret Bakanlığı yetki belgesi sorgulama ekranına girdiğimizde herkesin yetki belgesini sorgulayabilirsiniz. Belgesi olmayan hiç kimse internet portalında ilan yayınlayamıyor. Bakanlık bu süreci takip ediyor. İlan portallarında gelişigüzel emlak ilanları artık olmayacak” şeklinde konuştu.

‘TAPUDA SIRADA BEKLEMEK YOK’

Gayrimenkul satışlarındaki dolandırıcılıkların büyük oranda azaldığına da dikkat çeken Hacıoğlu, “Örneğin bir gayrimenkulünüz var ve gayrimenkulünüzü satmak istiyorsunuz. Tapu başvurularında kişinin e devlet şifresi ile internet ortamında başvurunuz alınıyor, gidip orada sıra beklemiyorsunuz. Hiçbir kayıt dışı olayı olmuyor böylece. Kişi e devlet şifresi ile giriyor sisteme; ertesi gün işlem bittiğinde kimliğiyle beraber imzalarını atıyor. Vatandaşlar kendileri başvurup akrabasına yakınına işlem yapabilir. Emlakçı olmadan tapuya gelinmeyecek satış yapılamayacak gibi bir durum söz konusu değil. Herkes kendi gayrimenkulünü emlakçıya gitmeden de satabilir” dedi.

‘MAĞDURİYET ÇOK FAZLA’

İnternet ortamındaki ilanların da haksız kazanç elde ettiğini belirten Başkan Hacıoğlu, “Herhangi bir internet portalına giriyorsunuz bir tane ilan ücretsiz yayınlayabiliyorsunuz. Eşimin çocuğunun, kardeşinin derken bunun sayısını çoğaltabiliyorum. Bir çalışma yaptık Türkiye’de bu şekilde olan davaları çıkardık. O kadar fason ilanlar var ki herhangi bir yeri kiralamak istediğinizde size ‘Buraya çok talep var. 300 TL atın size burayı opsiyonlayalım’ diyorlar. Bu şekilde günde birçok kişiyi mağdur ediyorlar. Takibi yok mağduriyetler hala devam ediliyor. Bu mağduriyetleri yaşattırmıyoruz” diye konuştu.

‘ODA AİDATI 505 TL OLDU’

Emlakçılık sektöründe istikrarın çok önemli olduğuna da değinen Başkan Alpay Hacıoğlu, “Kabine çok sık değişiyor en büyük sıkıntı aslında bu. Sanayi ve Ticaret Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkçi idi. Bülent Bey taşınmaz ticaret yönetmeliğini çok iyi anlattık bizlere de sorumluluk ve yetki verin dedik. Kötüye kullanırsak cezai işlemleri artırın dedik. Burada her gün 3-4 kişi gelip kayıt belgesi istiyor. Artık her isteyene kayıt belgesi verilmiyor. Yani sistem çok güzel bir hale geldi şu an. Bu arada geçen yıl 350 TL olan oda aidatı Bakanlık talimatıyla 505 TL’ye çıkartıldı” ifadelerini kullandı.

 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *