Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Kazakistan Tanıtımına Büyük İlgi

Kazakistan’ın, bağımsızlığının 30. Yılı münasebetiyle Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği, Kocaeli Göç İdaresi Müdürlüğü, Kocaeli Kent Konseyi ve Kocaeli Büyükşehir Belediye…

Kazakistan’ın, bağımsızlığının 30. Yılı münasebetiyle Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği, Kocaeli Göç İdaresi Müdürlüğü, Kocaeli Kent Konseyi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde, Kocaeli’nde eğitim gören Kazakistanlı öğrenciler tarafından gerçekleştirilen Ülke Tanıtım Günü büyük ilgi gördü. 

İzmit Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde, Kazakistan’ın bağımsızlığının 30. Yılı münasebetiyle, gerçekleştirilen programa ilgi büyük oldu. Proğrama Kocaeli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Eren, Kocaeli Göç İdaresi Müdürü Mehmet Erkoç, Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, İş insanı İbrahim Vefa Aracı ve Zümran Aracı, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nail Ekiz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Şemsettin Yıldırım, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, Kocaeli Üniversitesi DİLMER Müdürü Doç. Dr. Dilek Fidan, DİLMER Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Murat Kadiroğlu, Kocaeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Levent Atalı, Türkiye Belediyeler Birliği Gençlik Koordinatörü Ali Bilgi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Gençlik Hizmetleri Müdürü Fatih Dizdar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Gençlik Eğitimi Müdürü Cumhur Kadıoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri İdari İşler Müdürü Hüseyin Yeşildağ, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Turizm ve Doğal Yaşam Alanları Şube Müdürü Ömer Bahadır Özyılmaz, Kocaeli Kent Konseyi Proje Sorumlusu Nebi Karakoyun, Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Ömer Ataç, İzmit Belediyesi Muhtar İşleri Müdür V. Server Yıldırım, Tarihçi-Yazar Volkan Şenel, Araştırmacı Yazar Resul Orman, İDEBİR Başkanı Doç. Dr. Hasan Hüseyin Taylan, Türk Kızılayı Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Durak, davetliler ve öğrenciler katıldı.

ARKADAŞLARIMIZ BÜYÜK EMEK VERDİ

Programda konuşan Kazakistanlı Öğrenci Birliği Başkanı Assylbek Makhabbat “Kazakistan’ın bağımsızlığının 30. Yılı münasebetiyle gerçekleştirdiğimiz programda arkadaşlarımız büyük emek verdiler. Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği ile gerçekleştirdiğimiz program destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.

BİRBİRİMİZİ TANIMAYA İHTİYACIMIZ VAR

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Fatih Karaçoban ise; “Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği olarak ailelerinin emaneti kabul ettiğimiz uluslararası öğrencilerin ülkemizi, şehrimizi, halkımızı ve kültürümüzü doğru tanıması, dostluklar kurması ve kendilerini geliştirmeleri için kamu kurum ve kuruluşlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla önemli çalışmalar yapıyoruz. Birbirimizi tanımaya ihtiyacımız var. Bu nedenle okullarda ve birçok alanda ülke tanıtım günleri gerçekleştiriyoruz. Bu programda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

HER ZAMAN DESTEĞİMİZ YANINIZDA OLACAKTIR

Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinde iki yıl Rektör Yardımcılığı yapan ve konuşmasına Kazakça sözlerle başlayan Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Eren ise “Ahmet Yesevi’de Rektör Yardımcılığı yapmış ve Allah’ın bir lütfu olarak Türk dünyasına hizmet etmiş bir kardeşinizim. Orada görev yaptığım süre içerisinde kendimi ata yurdunda evimde hissettim. Sizler burada misafir değil ev sahibisiniz. Ata toprakları maddi ve manevi anlamda bereketli topraklar. O topraklar dünyaya ışık saçan şahsiyetleri armağan etmiştir. Büyük İslam Filozofu Farabi entelektüel dünyamızı aydınlatmıştır. Hikmet sahibi Türkistan Pir-i Ahmet Yesevi gönül ve irfan dünyamızı zenginleştirmiştir. Türk dünyasının Aksakal’ı devlet başkanı Nur Sultan Nazarbayev Kazakistan’a bağımsızlığını kazandırarak bugünkü kazak cumhuriyetini kurmuştur. Bugün sizler bu bilinç ve öz güvenle eğitimlerinizi tamamlayarak başta ülkemiz olmak üzere Türk dünyasına aşk işe hizmet edeceksiniz. Kocaeli Üniversitesi tüm öğrencilerimize olduğu gibi siz kazak öğrenci kardeşlerimize de kapılarını açmıştır. Her zaman desteğimiz yanınızda olacaktır.Bu duygularla başta programa katılan Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly olmak üzere Vali yardımcıma, Başkan vekilime. Uluslararası öğrenci derneği başkanına, hassasten öğrencilerimize ve emeği geçen geçen herkese teşekkür ediyor, Kazakistan bağımsızlığının 30. Yılını gönülden kutluyor, Türk kazak dostluğunun ebedi olmasını diliyorum” dedi.

EV SAHİBİ OLARAK GÖRÜYORUZ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın selamlarını ileterek sözlerine başlayan Başkan Vekili Yaşar Çakmak ise konuşmasında “Şehrimizde eğitim gören öğrencileri önemsiyoruz. Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğinin programlarına mümkün olduğu kadar katılıyorum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairemiz ile güzel çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Öğrencilerimizi yabancı gibi değil ev sahibi gibi görüyoruz. Ata yurdumuzda bulunan Kazakistan ile "iki devlet tek millet" anlayışına sahibiz. Bunun yansımalarını mutlaka ticari, sosyal ve kültürel projelere yansıtmalıyız. Bu duygularla Kazakistan’ın bağımsızlığının 30. Yılını tebrik ediyorum” dedi.

BAĞIMSIZLIĞI TANIYAN İLK ÜLKE TÜRKİYE’DİR

Kazakistan Ülke Tanıtım gününde son olarak konuşma yapan Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ise “Kazakistan’ın bağımsızlığının 30. Yılı münasebetiyle birçok programlar düzenleniyor. Bugünde Kocaeli’de öğrencilerimizin düzenlediği programda birlikteyiz. Türkiye ile dostluklarımız her zaman güçlü olmuştur. Kazakistan’ın bağımsızlığını 30 dk. Sonra ilk tanıyan Türkiye olmuştur. Bugün burada emek veren öğrencilerimizi tebrik ediyor, programa destek olan ve katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

ÖĞRENCİLERE TEŞEKKÜR BELGESİ

Konuşmaların ardından devam eden programda bağımsızlık dönemi ve sonrasını anlatan tiyatro gösterileri, şiir, dombra ve kültürel etkinlikler öğrenciler tarafından sergilendi. Programın sonunda Kocaeli Kazakistanlı Öğrenci Birliği Başkanı tarafından Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly’ya plaket takdim edilirken, Büyükelçi Saparbekuly’da Koceli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Kocaeli Büyükşehir Başkan Vekili Yaşar Çakmak, KOU Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Eren, Kocaeli Göç İdaresi Müdürü Mehmet Erkoç ve Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Fatih Karaçoban’a “Çapan” giydirdi. Ayrıca programda emek veren öğrencilere de teşekkür belgesi takdim etti.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *