Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Kaya : Kadınları Temsil Etmek İçin Aday Adaylığını Açıkladı

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, bugün yoğun katılımla gerçekleştirdiği basın toplantısıyla görevinden istifa ederek, resmen milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı.

Kaya : Kadınları Temsil Etmek İçin Aday Adaylığını Açıkladı

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, bugün yoğun katılımla gerçekleştirdiği basın toplantısıyla görevinden istifa ederek, resmen milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı. Kaya, “Kadının adını, kadının varlığını ve kadının gücünü temsil etmek amacıyla bir irade ortaya koymak istedim” dedi. 

Geçtiğimiz aylarda milletvekili aday adaylığını duyuran CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, seçim tarihinin açıklanmasının  ve başvuruların başlamasının ardından partisinin  genel merkezine giderek aday adaylığı başvurusunu tamamladı. Parti içi yönetmeliğe göre Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Başkanlarının görevlerine devam etmesi sebebiyle bugüne kadar İl Kadın Kolları Başkanlığı görevini sürdüren Kaya, bugün gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla istfasını açıkladı. CHP İl binasında Songül Kaya tarafından gerçekleştirilen basın toplantısına; CHP İl Başkanı Bülent Sarı, Kocaeli Barosu eski Başkanı ve CHP Kocaeli Milletvekili Aday Adayı Bahar Gültekin Candemir, Tüm Bel Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş, TMMOB Kocaeliİ KK Sekreteri Mehmet Ali Elma, CHP il yönetimi, ilçe yönetimi ve çok sayıda partili katıldı.

KADIN MÜCADELESİ VURGUSU

“Milletvekili aday adaylığı programımıza hoş geldiniz” diyerek sözlerine başlayan Kaya, “Uzun yıllar önce partimizin kapısından içeri adım attığımda, “Koşullar ne olursa olsun var gücümle ve inandığım biçimde mücadele edeceğime” dair kendime bir söz verdim. Yolumu farklı seçebilirdim.  Benim hikâyem başka türlü ilerleyebilirdi. Mücadelenin keskin çizgileri içerisinde emeğin, demokrasinin, özgürlüklerin, kadınların, gençlerin, yoksulların ve ötekileştirilenlerin, yok sayılan, görmezden gelinen tüm mağdur ve mazlumların sesi olacaktım. Ama öncelikle bu alanların Nazım’ın da dediği gibi toplumumuzda ‘yeri öküzümüzden sonra gelen’ kadın hakları mücadelesinin neferi olacaktım. Bu bağlamda, kadının adını, kadının varlığını ve kadının gücünü temsil etmek amacıyla bir irade ortaya koymak istedim.

‘ÜLKEMİZİ ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ’

İstanbul Sözleşmesi'nin iptal edildiği, kadına şiddetin artarak devam ettiği AKP iktidarlarında bugünlerde kadınların seslerinin daha çok duyulması ve siyasette kadınlara daha fazla alan açılması artık bir zorunluluktur. Bu sebeple Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında kadın kolu yöneticisi ve başkanı olarak aktif siyaset yaptım. Her koşulda mücadele azmimizin sınandığı bu süreçte pek çok gelişmenin ortasında bize yakıştığı gibi davrandığımızı inanıyorum. ‘Kadının yeri evidir; kırıp dizini otursun evinde’ diyenlere inat sokaklarda, alanlarda var olmak adına direndik. Sözümüzü yükselttiğimiz kürsüler oldu; karanlıkların üstüne yürüdük kol kola. Bu düzen değişecek. Değiştireceğiz. Kadınlar başta olmak üzere ülkemizi özgürleştireceğiz.

‘KAVGAMIZI BÜYÜTÜYORUZ’

Değişime ve her alanda ilerlemeye olan inancımız her zaman canlıydı. En umutsuz anda bile büyük zaferlere inandık. Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimine doğru gidiyoruz. Elimiz her daim bu ülke için, insanımız için ve aydınlık yarınlar için taşın altındaydı. Karanlığa, yoksulluğa, talan ve yağmaya, zorbalığa, kadın düşmanlığına karşı kavgamızı büyütüyoruz. Olabildiği kadar emek sarf etmek ve güzel yarınlara açılan yolda yine bir sıra neferi olabilmek için gövdemizi de taşın altına koymaya kararlıyız. Cumhuriyetimizin İkinci yüzyılını şen kahkahalarla karşılayacağız.  Geride bıraktığımız 12 yılı aşkın örgütlü mücadelemde iki kavramın öne çıktığını gönül rahatlığıyla ifade edebilirim. Bunlardan birincisi emek diğeri ise cesaret kavramlarıdır. Nasıl ki sizlerle, örgütümüzün kadın emekçileriyle bu yolu omuz omuza yürüdüysek bugün de yeni bir yola çıkan yalnızca ben değilim 

“GÖREVİMDEN AYRILIYORUM” 

Partimizin ve bu kentin yılgınlık nedir bilmeyen cesur ve emekçi kadınları için ve onlarla birlikte ben varım diyorum. Görev yaptığımız süre zarfında Kocaeli’nin tüm ilçelerinde çalışmalar yaptık. Kandıra’nın Deliveli köyünde, Derince’nin Terziler Köyünde, Gebze’nin Pelitli Köyünde, Dilovası’nın Çerkeşli köyünde, Karamürsel’in köylerinde, Kartepe’nin mahallelerinde kısacası bu kentin her karışında izimiz var. Üstlendiğimiz görev ve sorumlulukların gereğini yerine getirmek için var gücümüzle çalıştık. Çalışmaya da devam edeceğiz.  Bugün itibariyle CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanlığı görevimden ayrılıyorum. Ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili aday adayı olduğumu ilan ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *