KARTEPE KAYAK MERKEZİ

KARTEPE KAYAK MERKEZİ

Kocaeli Doğası, kış sporları, fiyatları ve imkanlarıyla, yeni ve modern Kartepe Kayak Merkezi Kocaeli ‘deyiz.

İzmit körfezi ve Sapanca Gölünü aynı anda görebileceğiniz manzarası ile Kartepe Kayak Merkezi, Kocaeli’nin tek Türkiye‘nin ise en modern tesisleri arasında. Kış aylarında oldukça yoğun bir ilgiye sahip Kayak Merkezi İstanbul’a 110 km ve 1.5 saatlik süre de ulaşılabilen en yakın konumda bulunuyor.

Farklı uzunluklarda 4 Kayak pisti bulunan Kartepe Kayak merkezi modern ve yeni tesisleriyle kayak ve kış turizminin öncüsü olmuş durumda. Üyesi olunduğum Shall Wee Seyyah grubumuzun düzenlediği tur ile yaklaşık 100 kişilik bir katılımla gezdik bu doğa harikası yeri. Kocaeli’de yaşayan biri olarak tabii ki defalarca çıktım kayak merkezine. Çocukluğumuzun Keltepesi şimdi ise 2005 yılında yapılan 5 yıldızlı oteli ile Kartepe olarak turizme kazandırıldı.

Samanlı Dağlarının en yüksek konumunda bulunan Kartepe Kayak Merkezi 1200 metre rakımda. Telesiyejler ile çıkılan en yüksek zirvesi 1600 metrelerde. Kartepeye Maşukiye Belediyesinden tırmanmaya başlanıyor ve normal şartlarda 25 dk.ya çıkabiliyorsunuz. Kış mevsiminde yollar belediye tarafından sürekli tuzlanarak açık tutuluyor. Kar lastikli araçlarınız ile rahatlıkla çıkabilirsiniz. Kartepe Kayak Merkezi ‘nin güzellikleri; Yemyeşil çam ağaçlarıyla bembeyaz karların içinde, aynı resim tablosundaymışız gibi gözüküyor.

Bu güzelliği görmeye gelenlerin oluşturduğu inanılmaz bir kalabalık var. Kar mevsiminde Kartepe’nin tadını çıkarmaya geldik bizde. Bu güzel bembeyaz dağlar her yaştan insanı çekmiş kendine. Özellikle çocukların kar ve kayak sevinci görmeye değer. Kayak tutkunları Kartepe’nin pistlerini çoktan feth etmişler. Her yaştan ziyaretçisine kayak imkanını bu güzel doğa içerisinde sunuyor. Kış mevsimi karla beraber Kartepe’de muazzam güzel yaşanıyor.

Bizde bu güzelliğe ve eğlenceye dahil ettik kendimizi. Kartepe Kayak Merkezi Yolu Nasıl? Düzgün yolları ve eşsiz manzarası eşliğinde çıkıyorsunuz zirveye. Ancak hafta sonu yoğunluğa bağlı olarak trafiğe takılabilirsiniz. Sömestır tatili ve hafta sonu çıktığımız Kartepe Kayak Merkezi yolunda trafik tıkana biliyor. Kartepe Kayak Merkezi Kocaeli Hangi aylarda gelinir? Türkiye’de kış turizminin yapılabildiği en ekonomik yerler arasında olan Kartepe Kayak Merkezi İstanbul ve çevresinin oldukça fazla ilgisini çekiyor.

Marmara Bölgesi iklimine göre Aralık Ocak ve Şubat aylarında keyfi en güzel çıkıyor Kartepe’nin. Bence gelmeden önce Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden hava ve kar kalınlığına bakın derim. Kartepe Kayak Merkezi Giriş ve Teleferik ücretleri 2019 Günübirlik gelen araçlar için giriş fiyatı 25 tl. Kayak yapmak için teleferik ile çeşitli uzunluktaki pistlere çıkmanız gerekiyor. Bunun için ise ski pass kartı almalısınız. Kartepe teleferik fiyatları, telesiyej ve lift fiyatları şu şekilde: Kısa tur ile pistlere çıkılan bölgeye iniyorsunuz. Bunun fiyatı ise 20 TL, Uzun tur tek çıkış için 45 TL, sınırsız ise 120 TL. Yarım günlük isterseniz ski pass ücreti 70 TL. ve Kredi Kartı kullanabiliyorsunuz. Birde depozito olayı var tabi Ski pass kartı için 30 tl depozito ödemeniz gerekiyor. Her kart için ayrı ödenen depozito ücreti ise nakit.

Kartepe Kayak Merkezi içerisindeki kafelerde Kahve 15 Tl. Çay ise 9 Tl. Sucuk ekmek ise 25 tl. bilginize…(2019) Kiralık kayak malzemeleri nerelerde bulabilirim? Günübirlik kayak heyecanını da yaşayabileceğiniz Kartepe Kayak Merkezi yolunda ve içerisinde her türlü imkanlar mevcut. Fiyatlar Kayak Merkezi içerisinde biraz yüksek olsa da Maşukiye ve Kartepe yolu üzerinde kiralık kayak ve malzemelerini daha uyguna bulabilirsiniz. Kartepe’de yapılacak aktiviteler; Bu bölgede yaşayan biri olarak Kartepe eteklerindeki birçok doğa harikası yaylaları ve ormanlarıyla gezilecek yapılacak birçok etkinlik var. Bahar ve yaz aylarında traking, kampçılık, atv motor turları gibi doğa sporları ile birlikte yaylaları, şelaleleri, vadileri ile de güzel ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Kuzu yayla ve Sisli vadiyi tavsiye ederim. Çeşitli kahvaltı ve et restoranlarında bulunduğu bu güzergah da yazın serinlemek için ideal yerlerden biri. Kartepe’de eğlence dolu Zıpline ve fiyatları; Aslında yeni yeni moda oldu ve yaygınlaştı zıplıne. Türkiye’yi gezerken de çok rastladım. Karadeniz Fırtına Vadisi’nde ormandan ormana, Antalya Köprülü Kanyon’da rafting yapanların üzerinden doğaya eğlence katanlar vardı. Alternatif bir eğlence, soft bir doğa sporu olarak yapılıyor artık. Kocaeli Kartepe‘de kayak dışında ki bu zıpline ise oldukça ilgi görmeye başladı. 1300 metre rakımda 1 metre karın üzerinde uçarcasına eğlenmenin bedeli ise 40 tl. Kış turizmi ile ünlenen Kartepe’ye turlar düzenleniyor.

Doğa ile iç içe olmanın yanında Yuvacık barajı, Sapanca Gölü’ne de yakınlığı Kartepe, Maşukiye ve çevresi için günübirlik veya konaklamalı çeşitli turlar düzenlenmeye başlanmış. Kartepe Kayak Merkezi Eğlence; Hafta sonları ve özellikle Sömestır tatilinde Kayak Pistlerinin başladığı yerde Ünlü DJ’ler ve dansçıların eşliğinde açık hava partileri yapılıyor. Oldukça eğlenceli geçen bu partilere kayak yapmak isteyenlerin oldukça büyük ilgisini görüyor. Bizde Shall Wee Seyyah grubu olarak bu eğlencelere katılarak yeni sosyal medyadan tanıştığımız dostlarımızla görüşmüş olduk. Kartepe Kayak Merkezi’nin tek oteli olan Green Park otel kayak pistlerinin de işletmesini üstlenmiş durumda.

Ancak aracınız var ise Kartepe’ye çıkmadan önce Maşukiye’de birkaç otel daha var. Doğa içerisindeki bu harika otellerin fiyatları biraz daha uygun. Kartepe Nerede ve nasıl gidilir? Kartepe, İstanbul’a 110 km mesafede ve yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. TEM Otoyolu’ndan İstanbul İzmit istikametine doğru İzmit Doğu gişelerinden çıkın. Tabelalar ile Maşukiye’ye 15 dk’da. gelebilirsiniz. Kartepe’ye doğru 17 km’lik yolu 25 dk sonra Kayak Merkezi tesisleri‘ne ulaşabilirsiniz.

Kartepe Bahar ve Yaz aylarında da çok güzel; Yaz mevsiminde Kartepe’yi ziyaret etmeniz için bir sebep daha verelim. Kartepe eteklerinde yaylalar bulunuyor ve bu yaylalar yaz boyunca serinleme noktası olarak kullanılıyor. Yuvacık barajı, Kuzuyayla, Sisli vadi ve Suadiye Yaylası’nda çadır kamp alanları mevcut. Günübirlik gezmek ve piknik alanları açısından oldukça zengin bir yer. Kocaeli‘de dört mevsim doğasıyla ve eşsiz manzarası ile yaşanacak bir yer diyebilirim. Bir İzmit’li olarak Kartepe’ ve çevresi bizim için sıradanlaşsa da Kış ve yaz turizmi için öncü yerlerden biri diyebilirim. Kaynak: www.turluyorum.net

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf