Karaosmanoğlu; Belediye Otobüsüne Binip Evime Gideceğim

Karaosmanoğlu; Belediye Otobüsüne Binip Evime Gideceğim

/
/

İlimizde 15 yıl Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan ve kentte sayısızca büyük, küçük hizmetlere imza atan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu samimi veda röportajını Kocaeli Paraf Haber Sitesine verdi. Ak Partinin 3 döneme takılan belediye başkanlarından biri olan Karaosmanoğlu “31 Mart Yerel seçimlerinden sonra 2 ya da 3 Nisan 2019’da devir teslimi yaptıktan sonra Belediye otobüsüne binerek evine gideceğim” dedi.

‘KOÇ KESECEĞİM’

Görevi bırakır bırakmaz yapacaklarını anlatan Başkan Karaosmanoğlu, “Taze abdest alıp 2 rekat şükür namazı kılıp elhamdülillah ondan sonra kurban adağım var. Eşim Behiye hanımın kendi baktığı Koçlardan birini keseceğim. Daha parasını kendisine vermedim ama koçum hazır Allah nasip ederse bu işi de yüz akıyla tamamladık diyerek adağımı keseceğim” dedi. Resmi bir görev düşünmediğini de belirten Karaosmanoğlu “Hayır işleri ve gençlerle uğraşacağım. Yeni bir görev alacağımı zannetmiyorum. Sporu bırakmayacağım her gün yürüyüş yapacağım” dedi.

‘BEYNİM DOĞADA DİNLENİYOR’

“Ben bir ev adamıyım” diyen Karaosmanoğlu şöyle devam etti: “Örneğin bu sabah Ormanya’da bir saat yürüdüm. Beynim dinlendi doğa, insanı dinlendiriyor. Benim en güzel dinlenmem o yürüyüşler, bazen yüzmeye gidiyorum. Bir garibanın işini çözdük mü onun hayır duası bize yetiyor.  Her sabah saat sekiz ile on arası belediyede programlar olmuyor genelde boş oluyor spor yapıyorum. Düğün dernek sosyal programlar akşam oluyor. Asıl yorgunluk beyin yorgunluğu, gönül yorgunluğudur. Beyniniz rahatsa,  gönlünüz rahatsa,  vidanınız rahatsa ve doğa ile iç içeyseniz insan nasıl rahatlatıyor anlatamam bunu ancak yaşayarak anlayabilirsiniz.” dedi.

‘DEVREDECEKLERDE KIRGINLIK YOK

Karaosmanoğlu, “Siyasete şöyle devam edeceğim. Fiilen işin içinde olmak istemiyorum ama bir ağabeyi olarak bir büyük olarak ihtiyaç varsa ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Belediye başkanlıklarını da Allah’ın izni ile alacağız. Bize yakışan 13-0’dır. Hak ettiğimize inanıyorum. Büyükşehirde hiçbir problemimiz yok. Hepsini alacağız Allah’ın izni ile yeter ki birliğimiz bozulmasın. Ve şu anda bütün görevi bırakan arkadaşlar teslim eden arkadaşların hepsi benim gibi işe sahip. Hiçbir kırgınlıkları yok, ufak tefek ilk günlerde bir şeyler yaşandı ama teslim ziyaretlerine gittiğimizde arkadaşlar o kadar güzel konuşmalar yaptılar ki örnek bile oldular. Tepki yok bunu iyi görüyorum ben iyi gözlemliyorum dedi.

‘İŞLETMELER ÖZEL OLMALI’

Sözlerini sürdüren Karaosmanoğlu, “Her tarafa raylı sistemi döşesem 4-5 yıl Başiskele’ye, Gölcük’e de gider bu 10-15 yıl sürebilir. Gölcük’ün kendi içinde ulaşımı olabilir bunlar önemli büyük projeler. Belediyelerin ticari işletmeler içinde olmaması gerekiyor. Bunları özel sektör işletmeciliği ile yapmalıyız. Bakın Kartepe’de teleferiği özel sektör yapıp işletecek. Belediye yapsa herkes bedava gitmek isteyecek. Bunun önüne geçemezsiniz. Yap işlet devret olmalı. Belediyeler çok zorunlu olmadıkça hiçbir işletme yapmamalı, senin adamın geliyor benim adamın geliyor ben o kadar zorlanıyorum direniyorum olmuyor. Adam geliyor ya benim çocuğumu işe al bir kapak atsın diyor ama işe yarıyor mu yaramıyor mu o belli değil” diye konuştu.

 

‘AKLINIZI KULLANIN’

Geçtiğimiz hafta gündem de olan 5 Nolu kooperatifin havuz sisiteminden çıkmasına da değindi. Onlarla sürekli konuştuklarını ifade eden Karaosmanoğlu, “Kendileri bilir. Havuz olmalı, herkes kendi kafasına göre çalıştığında bir birliktelik yapamıyorsunuz. Ne oluyor Gölcük’ten araba geliyor Yeniköy’den yolcu alamıyor, Bahçecik’ten alamıyor, Döngel’den alamıyor, Yuvacık’tan alamıyor. Neden her birinin ayrı kooperatifi var havuz yapalım arabalar dolu gitsin dolu gelsin. Bir anda 50 tane araba olacağına 25 tane olsun ama dolu gitsin dolu gelsin. Günlük düşünüyorlar. Efendim kazanç yapamıyoruz, içinde prüzler var, efendim aklınızı kullanın pastanızı büyütün vatandaş sizden memnun olsun. Vatandaş mutlu ise belediye yeni bir otobüs almaya ihtiyaç duymaz” şeklinde konuştu.

‘HAVUZ KURUN, KAZANIN’

Sözlerinde devam eden Karaosmanoğlu; Belediye kaliteli şoförler kooperatiflerde deli dolu şoförler olduğuna dikkat çekerken, “Mecburen havuz sistemini kullanacaklar ne kadar geç kalırlarsa o kadar zarar ederler. Biz onlara kendinizi yenileyin pastanızı büyütün. Bu şekilde yapmazsınız bakın 2009 öncesinde 50 tane araba aldık, sonra akıllanmadılar vatandaş bizi zorluyor 350-400 otobüs daha aldık. Yetmiyor bu ne demek senin ekmeğinden alıyor. Vatandaş hep teşekkür ediyor. Akıllı olun vatandaşa eziyet çektirmeyin, bunu siz dizayn edin. Bunu bazı yerlerde çok güzel yapıyorlar organize oluyorlar, akıllı hareketler yapıyorlar, parada kazanıyorlar, iyi işletmecilik yapıyorlar. Kazanç çok olunca bölünüyor” dedi.

‘VEDAYI KONGREYİ MERKEZİ’NDE YAPACAĞIM’

Yeni hava limanına metro gerektiğini de ifade eden Karaosmanoğlu, “Bizde havuz sistemi olsa inşallah ileride o da olacak. Vatandaş tramvaydan inip otobüse aktarmalı binip yolculuk edecek. Bu şekilde   Yüzde 50 hatta yüzde 100 vatandaşa avantaj sağlayacaksınız. Hayat devam ettiği müddetçe mega proje bizim için metrodur tarihte en büyük mega projedir. Ondan büyük proje olmaz. Yeni başkan önce başlayan projeleri bitirecek, yeni yeni kavşak projeler olacak, yeni yeni ulaşım bizim en ağır sorunumuz yeni ulaşım ve yerleşim yerleridir.  Yeni mahalleler sosyal tesisler, turizm;  Mesela Yuvacık havzasını turizme açmamız lazım. Kazancımız vatandaşın hayatını kolaylaştıran projeler olmalı dedi. Açıklamaların da  15 yılın değerlendirmesini yeni kongre merkezinde yapacağım diyen Karaosmanoğlu,  Mart’ın 10’nundan sonra seçim yasakları başlamadan, hem veda Allah nasip ederse hem bir değerlendirme helalleşme olacak” dedi.

‘İLK YALAKDERE  KÖY KAHVESİNDE KONUŞTUM’

Sohbetimizin sonlarına geldiğinde Belediyeciliğe başladığı yılları da anlatan Başkan Karaosmanoğlu, “Hayalimde belediye başkanlığı yoktu. Öğretmenken yoktu, öğrencilik yıllarında zaten bilmezdik, Allah nasip etti olduk. Okul yıllarında siyaseti milli nizamda izleyerek başladık. İstanbul’da ilahiyat okurken içine girmeye sorumluluk almaya başladık. 1973 seçimleri vardı, Milli Selamet Partisi vardı. O zamanlar bir ağabeyimiz vardı Alaattin Özalay, şimdiki Özalay’ın amcası.  Bizim ne arabamız ne paramız vardı. O zaman ona çok heves ederdik,  O bize öncülük etmiştir. Ben ilk siyasi konuşmamı Karamürsel’in Yalakderesi köy kahvesinde yaptım. Bir de Kandıra da İbrahim vardı onunla birlikte gittik. Kahve değişti modernleşti ama aynı kahve duruyor. Ondan sonra alıştık siyasete yavaş yavaş” dedi.

‘İŞÇİNİN MAAŞINI VEREMİYORDUK’

Siyasete başladığı yıllarda belediye başkanlığını düşünmediğini de belirten Karaosmanoğlu, “Cesaretimiz, bilgimiz donanımımız, tecrübemiz yoktu. İlk Yuvacık’ta belediye başkanlığı yaptığımda stres yaptım ama bocalamadım. Öğretmenlikten ayrıldık başkan seçildik ama  belediye kanunu bilmiyoruz, çark nasıl döner bilmiyoruz, meraklı olunca insan öğreniyor. Şimdiki gibi örnek de yok iletişim de yok, onun için daha zordu. İmkanlar az, böyle imkan yok büyükşehir yok. Suyu kendin getireceksin, kanalını yolunu kendin yapacaksın, neyle yapacaksın. Çalıştırdığın belediye personelinin maaşını veremiyorduk. Adamın maaşını veremezseniz ne yapabilirsiniz” zor günleri geride bıraktık Allaha şükür ifadelerini kullandı.

‘BİNLERİ SPORA KAZANDIRDIK’

Kendisinden sonra gelecek belediye başkanına da bazı nasihatlerde bulunan Karaosmanoğlu, “Ağaç dikin, kenti yeşillendirin, gelin belediyeden isteyin biz veririz. Çirkin şeye bakan beyin yorulur. Güzel şeye bakan beyin pozitif enerji sağlar. Çevreyi seviyorum doğada yürüyorum. Kışın denize yazın havuza gidiyorum” dedi. Spora yaptıkları katkıları da anlatan Karaosmanoğu, “Şu anda Kocaeli’de 10 binlerce kişi yürüyor. 70 bin bayan salonlarda düzenli spor yapıyor. Teşvik edici haberler yapın.150 beden eğitim öğretmeni var ücretsiz halka spor öğretiyor.  Ben onlara siz sadece bedenleri eğiten öğretmen değilsiniz siz gönüllere de hitap edeceksiniz. İnsanımızın mutluluğu yüzünün gülmesi aile yaşantısı önemli ve son olarak Kocaelispor’a 70 Trilyon para verdik devlete olan SSK’ya olan borçlarını ödedik kaldı şahıslara olan borçları onlar da haksız kazançlar. 2 maça çıkmayana 2 milyon dolar vermişler” biz bize düşen görevi yaptık. Benim Kocaeli’ne olan tüm emeğim helal olsun. Bu kenti seviyorum ve bu kentte yaşayanlarında katkı göstermeye devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Birçok Ülke kezdim gördüm en güzel ülke yine en güzel şehir ve insanlar bu kentte yaşıyor. Bu kentin kıymetini bilmek gerek dedi. Ve Kocaeli Paraf heber Sitesinin İmza Panosuna Parafını attı. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf