KARADENİZ'İN  GİZLİ YÜZÜ ŞAVŞAT

KARADENİZ'İN GİZLİ YÜZÜ ŞAVŞAT

Şavşat gezilecek yerler o kadar çok ki!

Karadenizin gizli yüzüdür Şavşat. Artvin ile Ardahan arasında Karadeniz’in Güneyinde farklı bir doğa görürsünüz. Şavşat gezilecek yerler için doğasını, tarihini ve kültürüne bakalım şimdi. Karadeniz Bölgesinin tamamında olduğu gibi dağa harikası birçok yer var. Genelde Karadeniz’i sahilden gezdiğim için Kuzey yaylaları ve doğal güzelliklerini hayranlıkla geziyordum. Artvin üzerinden Şavşat’a geçince yani Karadeniz’in güney tarafını görünce hayranlığıma çok şey eklemek zorunda kaldım.

Şavşat gezilecek yerler Sarp kayalıkların yeşille birleştiği bu farklı coğrafi bölgeye bin bir çeşit kır çiçekleriyle süslenmiş. Yol üzerinde giderken bile fotoğraf çekmeden geçemeyeceğiniz doğal güzellikler var.

Doğal güzelliklere boğulacağınız bu bölge şehir kalabalığından uzak, huzurlu bir gezi istiyorsanız Şavşat’ı tercih edebilirsiniz. Şavşat gezilecek yerler için doğal güzellikleri dışında sahip olduğu tarihi yerler ile de gezelim biraz. Karagöl Sahara Milli Parkı Karagöl Sahara Milli Parkı bence Borçka’daki Karagöl’e çok benzese de daha güzel geldi bana. Şavşat girişindeki Kale’nin yanından tabelası var. yaklaşık 25 km 40 dk da ulaşabilirsiniz.

Karagöl Sahara Milli Parkı iki sahadan meydana geliyor. Ormanlık bir alanda yer alan Karagöl yeşilin yansıması ile muazzam bir görüntü oluşturuyor. Kampçıların yeni gözdesi olmuş Karagöl’de piknik yapabilir ve muhteşem fotoğraflar çekerek keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Arsiyan Yaylası Bu günlerde de tv haberlerine de çıkan yüzen minik adalarıyla ünlü Arsiyan Yaylası Şavşat ilçesine bağlı Kayadibi Köyünde. Arsiyan Yaylası’nda 4 adet göl bulunuyor. Boğa, Çimenli, Kız ve Uzun göl olarak isimlendirilmiş. Yapılan bir araştırmada bu göllerin üstünde 12 tane yüzen ada bulunuyor.

Ayrıca yaylada bu göller dışında irili ufaklı 20 tane göl daha var. Yeşillikler içinde yer alan bu küçük göller benim gibi doğa severlere huzur dolu bir gün geçirmesini sağlıyor. Burada yapılacak en güzel şey uzun yürüyüşler yaparak doğayı içinize çekmek olacaktır.

Tibet Kilisesi Şavşat’a 15 km uzaklıkta bulunan Cevizli Köyünde bulunuyor. Tibet Kilisesi Bağratlı Prensi Aşot Kouhi Döneminde inşa edildiği tahmin ediliyor. Tibet Kilisesinin geçmişi; 899-914 yıllarına kadar uzanmaktadır. Yeşillikler içinde yer alan tarihi kilise iç ve dış mimarisi ile dikkat çekmektedir. Özellikle kilisenin duvarlarında yer alan ve bozulmadan günümüze kadar ulaşan Hz. İsa ve havarilerinin resimleri, kabartmalar ve süslemeler oldukça dikkat çekiyor. Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen kilise ile turizme katkı sağlıyor.

Satlel Kalesi – Şavşat Kalesi Şavşat Gezilecek yerler arasında en ilginç tarihi yer ise Şavşat Kalesi’dir. Artvin tarafından Savşat ilçesinin girişinde bulunan Şavşat Kalesi merkeze 2 km uzaklıkta. Bagrat Krallığı tarafından inşa edilmiştir. Kalenin yapımında kullanılan malzemelerden ve yapısından dolayı IX. Yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor.

Satlel Kalesinden günümüze kalenin surlar, burçlar ve 15 metre yüksekliğindeki silindirik planlı kule günümüze kadar sağlam ulaşmış. Şavşat gezilecek yerler o kadar çok ki! Karadeniz’in gizli yüzü dür Şavşat. Artvin ile Ardahan arasında Karadeniz’in Güneyinde farklı bir doğa görürsünüz. Ben Doğu Anadolu’ya Artvin Şavşat‘tan geçmiş ve yemyeşil doğadan bozkırlarla dolu farklı bir iklime geçmiştim. Rakım 2000 metreleri aşınca doğanın sertliği çıkıyor ortaya.

Kaynak: https://turluyorum.net/savsat-gezilecek-yerler/

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf