KARACAN İÇİN SENDİKANIN OTELİNDE ANMA DÜZENLENDİ

KARACAN İÇİN SENDİKANIN OTELİNDE ANMA DÜZENLENDİ

/
/

Lastik İş Sendikası’nın Onursal Başkanı Abdullah Karacan, ölümünün birinci yıldönümünde düzenlenen mevlidle anıldı.

Geçen yıl Goodyear Adapazarı fabrikasında uğradığı silahlı aldırı sonucu hayatını kaybeden Lastik-İş Sendikası eski Genel Başkanı ve Onursal Başkan Abdullah Karacan ölümünün yıl dönümünde anıldı. TRYP By Wyndham’da düzenlenen anma töreni ve Mevlid-i Şerif programına Karacan’ın ailesinin yanı sıra Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı ve genel merkez yöneticileri, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü,  Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay, Prometeom CEO’su Alper Tokalp, İK Müdürü OkanVural, Brisa Genel Müdür Danışmanı Uğurtan Doğan, DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, Lastik İş Şube Başkanları ve yüzlerce lastik işçisi katıldı.

‘HERKES GÖNÜLLÜ GELDİ’

Anma töreninde konuşan Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, “Buradaki kitle gönüllü gelen arkadaşlarımızdır. Baş olmak böyle bir şey. Göreceksiniz ki o acınızı acınızla yoğrulmasın, arkadaşlarımızın moralleri bozulmasın diyerek dimdik ayakta durmanız lazım. ‘Ben bu işi artık yapmayacağım’ demiştim. Çünkü ben biliyordum ki Talip Topçu ağabeyimiz vefat ettiğinde rahmetli Abdullah Karacan da ‘Ben bu işi bırakacağım’ demişti. Rahmetli Abdullah başkanımız vefat ettiğinde ben de bu işi yapamayacağım demiştim. Rahmetli genel başkanımızı bugün, mezarı başında andık” dedi.

‘DİPLOMATİK KARAKTERDİ’

Rahmetli Genel Başkanımız Lastik İş Sendikası’nı Lastik İş Sendikası yapan onursal, yiğit, aslan parçası bir genel başkandı. Rahmetli Genel Başkanımız dengeleri en iyi şekilde sağlayan diplomatik bir karakterdi.  Bu bir diplomatik ilişkidir. Bugün işletmelerin sorumlu yetkilileri burada. İş ayrıdır, vefa ayrıdır. Biz de sendikacı olarak işimizi en iyi şekilde yapmak zorundayız. Abdullah Karacan eğer ki Lastik İş’in genel başkanı olduğunda siz arkadaşlarımızın haklarını savunmammış olsaydı, bu muhteşem oteli yapmış olmasaydı bugün burada bu kalabalığı toplayamazdık. Lastik Sendikası’nın kayyuma gideceği bir atmosferde Lastik İş Sendikası’nı bugünkü noktaya getirmiş bulunmaktayız” dedi.

‘ADLİ VAKALRIN ÖNÜNE GEÇTİ’

Abdullah Karacan’ın İzmitli çocuklara sahip çıktığını belirten Sarı, “Sosyal sorumluluk çerçevesinde oluşabilecek adli vakaların önüne iş sahibi yaptırarak geçmiştir. Abdullah Karacan ne yapmıştır? Göreve geldiğimiz 1999 senesinde, 2002 yılında genel başkan olduktan sonra kazanımları Türk sendikal hareketi içerisinde şu anda hiçbir sendikanın yapamadığı ilkleri yapmıştır. Bunlardan bir tanesi özellikle sağlık sistemimizle alakalı Türkiye’de ilk defa sağlık sigortasını yapan bir genel başkandır. Bundan sonraki süreçlerde de kamuda sağlık sigortası sistemiyle alakalı çalışma olmuştur. Bireysel sağlık sigortası kavramı bizden sonra yayılmıştır” diye konuştu.

‘KARANLIK GÜÇLER ONU ÖLDÜRDÜ’

Karacan’ı anlatmaya devam eden Sarı, “Abdullah Karacan bireysel emeklilik sisteminin devreye bir şekilde geçmesini sağlayan müzakereler yapan bunu toplu sözleşme yükümlülüğü haline getiren kişidir. ‘Abdullah Karacan neden öldürüldü?’ diye soru geldiğinde cevabımız şudur: Taşeron dediğimiz sistemin bitirilmesini sağlayan en önemli sendika lideridir Abdullah Karacan. Mahkemede konuşmamızdan rahatsız olmuşlar. Abdullah Karacan’ı öldüren organize ve karanlık güçlerdir. Bu ülkede sendika başkanlarının öldürülme haznesine kronolojik olarak baktığınız zaman hep bir muamma vardır. O olayın kayıtları 15-20 dakikada nasıl basına düştü? Konuşmalarımdan neden korkuyorsunuz? Arkamda Lastik İş Sendikası var. Bunun ötesinde Allah var” dedi.

‘SENDİKAL MÜCADELE SÜRECEK’

Sözlerini sürdüren Sarı, “Lastik İş Sendikası Alaaddin Sarı’ya bağlı değil, yönetimi ve şubeleri var. Abdullah Karacan ayağa kalktığında İzmit de ayağa kalkacak bir sendika başkanıydı. Lastik İş Sendikası olarak bu davanın arkasındayız. Lastik İş Sendikası 70 yıllık bir geleneğe sahiptir. Zaman zaman bedel ödemiştir. Bugün öyle bir sorumluluk altındayız ki öldürülen genel başkanın koltuğunda oturmak çok ağır bir yük. Bütün arkadaşlarımızın her birinin bakışı acaba Alaaddin Başkan Abdullah Başkan gibi bizi savunur mu?  Lastik İş Sendikası bir kurumdur. Kurum olarak sonuna kadar mücadelesini sürdürecektir. Birilerinin kafalarında soru işareti olanlarla söylüyorum: Bizden sonra herkes genel başkandır. O yüzden bu bayrak asla yere düşmez” şeklinde konuştu.

GÖZYAŞINA BOĞULDULAR

Lastik İş sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı’nın konuşması sonrası Abdullah Karacan’ın hayatını ve sendikal mücadelesini anlatan 40 dakikalık belgesel gösterimi yapıldı. Video gösterimi sırasında Karacan’ın ailesi ve yakınları ile işçiler gözyaşlarını tutamadı. Videonun bitmesiyle beraber tüm salon Karacan’ı ayakta alkışladı. Tüm işçiler, merhum sendika başkanları için “Karacan sen bizim her şeyimizsin”, “İnadına sendika, inadına Lastik İş” şeklinde slogan attı. Daha sonra sendikanın Onursal Başkanı Abdullah Karacan’ın ruhuna Kuran-ı Kerim okundu.Anma töreni sonrası Karacan’ın sendikal hayatını anlatan fotoğrafların yer aldığı sergi gezildi.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf