İZMİT LİSESİ’NDE VELİLERE ERGEN-EBEVEYN İLETİŞİMİ

İZMİT LİSESİ’NDE VELİLERE ERGEN-EBEVEYN İLETİŞİMİ

/
/

Eğitimci Yazar Hayrettin Karaüzüm, İzmit Lisesi velilerine ‘Aidiyet Bilinci, Ergen-Ebeveyn İletişimi’ konularında seminer verdi

İzmit Lisesi’nin Sosyal Faaliyetler çerçevesinde Zihin Çemberini Kır, Gönlümden Geçmeyen Zihnimde Yeşermez ve Benim Aile mi Bizim Aile mi? kitaplarının yazarı Yaşam ve Eğitim Koçu, Eğitimci Yazar Hayrettin Karaüzüm, velilere ‘Aidiyet Bilinci, Ergen-Ebeveyn İletişimi’ konusunda seminer verdi.  Karaüzüm, seminer sonunda Okul müdürü Fatih Taşdelen ve ekibine başarılı organizasyondan dolayı teşekkür etti. Kitaplarını da imzalayan Eğitimci/Yazar Karaüzüm’ü Okul Müdürü Fatih Taşdelen başarılı sunumundan dolayı tebrik etti.

‘YAŞANANLAR PEŞİNİ BIRAKMAZ’

İlgiyle izlenen yüksek katılımlı seminerde bağlanma, aidiyet bilinci, ergen-ebeveyn iletişimi konuları hakkında bilgi aktaran Yaşam ve Eğitim Koçu, Eğitimci Yazar Hayrettin Karaüzüm, “Çocuklar başlangıçta kendine, sonra annesine ve babasına yatırım yapar. Anneyle çocuk arasındaki bağın güçlü olması, çocuğun güvenli bağlanma ve güvenli ayrılmasını sağlar. Çocuğun öğrenme düzeyinin yüzde 51’i 6 yaşına kadar gerçekleşir. Çocukluğun ilk evrelerinde yaşananların etkileri, bir ömür boyu istiklal madalyası gibi yakalarını bırakmaz. Aidiyet bilincinin gelişmesi için ebeveynlere büyük iş düşüyor” şeklinde konuştu.

‘NİTELİKLİ DİNLEME ÇOK ÖNEMLİ’

Çocukların aile dışında kişi ya da gruplarla aidiyet kurmasının sakıncalarını da anlatan Karaüzüm, “Olması gereken çocukla değil, olan çocukla iletişim kurulursa daha sağlıklı sonuçlar doğar. Annenin oyunbaz bir yüze sahip olması, çocuğun kişiliğine büyük katkı sağlar. Çocukla nitelikli zaman geçirmek ve çocukları nitelikli dinleme çok önemlidir. Çocuklarımızın gönüllerine dokunmadan zihinlerine ulaşmamız gerekir. Çocuklarımızla iletişime geçerken onlara büyük gibi davranılması gerekir ancak çocuklarımızdan büyük davranışı bekleyemeyiz” diyerek Ergenlik döneminin karakteristik özelliklerini de vurguladı.

‘İYİ EBEVEYN OLMAK ŞART’

“Çocuklarımızdaki potansiyellerin fark edilerek zayi olmaması için elimizden geleni yapmalıyız” diyen Yazar Karaüzüm, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocuk yetiştirirken mazeret olmaz. Hz. Ali bu konuda şunu söyler: ‘Mazeret kişin kendisine söylediği en büyük yalandır’ Çocukların ve ergenlerin yetiştirilmesinde sevgi göstermek, değer duygusunu hissettirmek ve çocukların duygularının paylaşılması sağlıklı bireyler yetiştirilmesinde önemlidir. Öğrenciler, başarısızlıkla karşılaşması durumunda velilerimiz sabırlı olmalıdır. İyi doktor, iyi mühendis, iyi avukat, iyi siyasetçi vb. olduğu gibi iyi ebeveyn olmak şarttır.” 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf