Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Hüseyin Öğretmenin İsmi Darıca'daki Parkta Yaşatılacak

Hüseyin Öğretmenin İsmi Darıca'daki Parkta Yaşatılacak

Kocaeli Darıca Süreyya Yalçın İlköğretim Okulunda görevli iken 2 Nisan 2007 tarihinde 'akli dengesi yerinde olmadığı' ileri sürülen öğretmen Necati Kumaş tarafından öğrencilerin gözleri önünde öldürülen eğitim emekçisi Hüseyin Cebe'nin ismi okul çevresinde bulunan bir parka verilecek.

Darıca Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısı AKP'li Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık’ın başkanlığında gerçekleştirildi. 4 gündem maddesinin ele alındığı meclis toplantısında, CHP Grubunun verdiği 14 önergeden biri olan ve 17 yıl önce Darıca’da öğrencilerinin gözleri önünde katledilen öğretmen Hüseyin Cebe’nin ismininin bir caddeye, bir sokağa veya bir parka verilmesi de ele alındı. Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, "Hüseyin Cebe isminin bir parka verilmesi konusunda hemfikiriz. Geçmiş dönemlerde yaptığımız ve isimlerini vermediğimiz parklarımız var. Önümüzdeki günlerde Hukuk Komisyonuna gelecek ve isimlendirmelerle alakalı çalışmalarımızı orada netleştireceğiz. Hüseyin Cebe ismini, özellikle o okulun yakınında bulunan bir parka verilmesi gayet doğru ve makul" diye konuştu. Önerge, yapılan oylamanın ardından oy birliği ile gündeme alındı ve Hukuk Komisyonuna sevk edildi.

"BİR NEBZE OLSUN UMUTLANDIRDI"

Darıca Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısını Eğitim Sen Kocaeli 2 No'lu Şube Başkanı Doç. Dr. Savaş Karabulut ve Yürütme Kurulu Üyesi Remzi Kaya da takip etti. Bu öneriyi bir süredir dillendirdiklerini belirten Eğitim Sen Kocaeli 2 No'lu Şube Başkanı Savaş Karabulut, "2007 yılında okulunda katledilen eğitim emekçisi, üyemiz Hüseyin Cebe için Kocaeli Valiliği, İl Milli Eğitim, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Darıca Kaymakamlığı, Darıca Belediyesi ve Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduk, dilekçe yazdık. Başvurumuzda ilgili kurumlara, 'Cadde, sokak, bulvar' ve Milli Eğitim Müdürlükleri ve diğer birimlere ise 'okul, sınıf, laboratuvar, kütüphane veya genel olarak bir eğitim kurumuna' Hüseyin Cebe isminin verilmesini talep etmiştik. Başvurularımıza bugüne kadar ne yazık ki olumlu bir yanıt verilmedi. Bu süreçte CHP Darıca İlçe Başkanlığı başvurularımızın yanıtsız kalmasına binaen sessiz kalmayarak, Darıca İlçe Belediyesi Meclisine bir önerge ile 'Hüseyin Cebe isminin bir okul, eğitim kurumu veya parka' verilmesi için belediye meclisine yazılı önerge sundu, konuyu gündeme taşıdı. Mecliste CHP'li meclis üyelerinin sunduğu önerge, Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık tarafından kabul edildi ve tüm meclis tarafından da oybirliğiyle komisyon ve hukuk birimine sevk edildi. Bu durum biz eğitim ve bilim emekçilerini, 2007 yılından beri Hüseyin öğretmenimizin ismini sadece anmak için değil, yaşatmak için verdiğimiz mücadelede bir nebze olsun umutlandırdı" diye konuştu.

"GÖNLÜMÜZ BİR EĞİTİM KURUMUNA VERİLMESİYDİ"

Önümüzdeki yıl Hüseyin Cebe öğretmenin anmasının isminin verildiği bu parkta yapılabileceğini ifade eden Karabulut, "Gönlümüz bir eğitim emekçisi/şehidinin isminin bir eğitim kurumuna verilmesiydi ancak en azından seneye öğretmenimizin adının verileceği parkta anmaya gidebileceğiz. Umut ediyoruz ki; Milli Eğitim ve Valilik makamı da sendikalar arasında veya eğitim şehitleri arasında bir ayrım yapmaksızın, kamuya hizmet eden, şiddete maruz kalan, hayattan koparılan eğitim emekçimizin isminin bir eğitim kurumuna verilmesi yönünde olumlu bir adım atacaktır" dedi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *