Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Hürriyet Yine Yetki Alamadı!

İzmit Belediye Meclisini olağanüstü toplantıya çağıran Başkan Fatma Kaplan Hürriyet araç satın almak için talep ettiği kredi yetkisini yine alamadı.

Hürriyet Yine Yetki Alamadı!

İzmit Belediye Meclisini olağanüstü toplantıya çağıran Başkan Fatma Kaplan Hürriyet araç satın almak için talep ettiği kredi yetkisini yine alamadı. 

Toplantıda hizmet araçlarının satın alımı ya da kiralanması gündemi görüşülürken İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet kredi kullanma talebinde bulundu, meclisten onay çıkmadı. Cumhur İttifakı’nın oy kullanmadığı mecliste Hürriyet ve Tutuş arasındaki tartışma toplantıya damgasını vurdu.

OY SAYISI YETERSİZ KALDI

Uzun zamandır kent kamuoyunun gündeminde yer alan İzmit Belediyesi'nin hizmet araçlarını satın alma talebi, İzmit Belediye Meclisi'ni olağanüstü toplantıyla bir araya getirdi. AK Parti grubunun özellikle hukuksuz bir toplantı olduğunun altını çizdiği mecliste İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'in hizmet araçlarını satın almak için kullanmak istediği kredi talebi AK Partili meclis üyelerinin oy kullanması ve diğer partilerin de oy sayısının yetersiz kalması nedeniyle kabul edilmedi. Yer yer sözlü atışmaların yaşandığı mecliste AK Parti Grup Başkanvekili Muharrem Tutuş konuşma yaparken sonrasında da İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet açıklamalarda bulundu.  

Tutuş: Kayıtlara geçmesi adına söylüyorum. Belediye meclisi çalışma yönetmeliğinin 8.maddesi 1.fıkrasında, toplantı çağrı usulü çok açık bir şekilde ifade edilmiştir. Bu konuda size bir çağrı yaptık. Ancak siz, gazeteleri gezerek bu toplantının yönetmeliğe uygun olduğunu söylediniz ve bizler meclise geldik ancak, hem meclis üyelerimizin hem de bürokratlarımızı imzaları ile sorumluluk altına sokacak bu meclisin yönetmeliğe aykırı olduğunu tekrar ediyor ve size de hatırlatıyoruz. İlgili madde ile ilgili kararımızı açıklayıp, sonra da bugüne nasıl geldiğimizi bir film şeridi gibi, milletimize hatırlatmak elzem oldu. Meclisin başında da söyledim. Bugün bu meclisi toplama usulünüze bakarsak, hukuki bilgi ve birikiminizin de, belediye başkanlığınızdan pek te farklı olmadığını görmüş olduk. Dolayısıyla, bu şartlarda yapılan bir meclis toplantısında, cumhur ittifakı olarak, oy kullanmama kararı aldık. Ve bu kararımızla da, size esasen kerhen de olsa bu madde ile ilgili yol vermiş oluyoruz. Ayrıca şunu da belirteyim; Sizin aralıksız devam eden polemik arayışlarınıza rağmen, birçok konuda İzmit kazansın mantığı ile bu polemiklerden uzak duran ve bizlere de sürekli bu minvalde telkinler veren Kocaeli büyükşehir belediye başkanımız Tahir Büyükakın ile de, bu madde üzerinde fikir alış verişinde bulunduk. Kendisine ilettiğimiz tüm bilgi ve belgeler ışığında bizleri haklı bulmakla beraber, bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da bizlerden; İzmit’i bu konu ile daha fazla yormamak adına, bu konu ile ilgili takdiri, idareye bırakmamızı tavsiye ettiğini de söyleyebilirim dedi. Tutuş; 

Tabi şimdi bu şartlarda;

1-Muhtemel ki, yine akrabalarınızın ya da yeni kurulan ve ofisi bile olmayan başka bir şirketin basmış olduğu ve bir kenarda bekleyen, her tarafından yalan akan afişleriniz çöp olacak maalesef.

2-Bizler işin özüne bakacak olursak, dün ne söylemişsek ne düşünmüşsek bugün de hala aynı noktadayız. Biz size hiçbir zaman araç kiralayın ya da satın alın demedik, bugün de demiyoruz. Aksine ister kiralamanız için, isterseniz de satın almanız için yetki verdik. Kredi talebinde bulundunuz, mevcut kiralamalarınızın detaylarını istedik, çünkü bu açık ihale olmayan tüm araç kiralamalarınızda şaibe var.

3-Kiralamalarda ortaya çıkan 120 milyonluk farka ufak-tefek farklar olabilir dediniz.

4-İlk verdiğimiz araç satın alma ve kredi yetkisinde, limitinizin tamamı kadar yetki vermemiz rağmen, ve bunları kendi başkan yardımcılarınızın da kabul edip söylemesine rağmen, hala bize kredi vermediler demekten utanmıyor, sıkılmıyorsunuz.

5-Mevcut bütçenin yarısını ve önümüzdeki ay yapacağımız ek bütçenin neredeyse tamamını, toplamda 500 milyona yakın Ankara’nın para göndermesine rağmen, çıkıp bu kürsüde hükumet CHP’li belediyelerin parasını kesiyor demekten utanmadınız, sıkılmadınız.

6-Siz istiyorsunuz ki; İzmit’teki tüm kadınlar lavantadan parayı bulacak dediğinizde, biz de diyeceğiz ki helal olsun başkan. İzmit’teki çiftçilerimize aronya dağıtıyoruz dediğinizde mükemmelsin başkan diyelim istiyorsunuz. Herkese sılajlık mısır dağıtıyoruz dediğinizde, ne projeymiş ama diyelim istiyorsunuz.

Ancak lavanta bahçesine gidip, lavantaların bakımsızlıktan kuruduğunu ve bir tane bile kadına destek veremediğinizi millete söylememizi istemiyorsunuz. İzmit’te sadece 1 kişiye aronya verildiğini söylememizi istemiyorsunuz. Herkese dağıtacağız dediğiniz mısırın hesaplayınca 1 çiftçiye bile yetmeyeceğini söylememizi istemiyorsunuz. İşte burada da; Gizli yapılan ihale ile piyasa fiyatının 7-8 katına araç kiralaması yaptığınızı söylememizi istemediniz, adamların araçlarının toplama olduğunu söylememizi istemediniz, bu adamlara ayrıca doğrudan teminle başka işler verdiğinizi söylememizi istemediniz, İzmit’in nerdeyse tüm işlerini bu kişilere verdiğinizi söylediğimizde kızdınız. Ben buradan tüm grupların partilerine çağrı yaptım yine tekrarlıyorum gelin beraber inceleyelim dedim, gelemediniz, kaçtınız.

7-Çok önemli meclis dediniz. İzmit’in kaderi dediniz ve meclise bile gelmediniz.

8-O mecliste kafanıza göre karar aldınız, tamam yetkiyi aldık dediniz ve meclisi de tatil ettiniz. Sonra ne oldu? Pardon dediniz, kendiniz tatil ettiğiniz meclisi tekrar olağanüstü toplantıya çağırdınız. Adeta bir kral ve diktatör edası ile bir meclis yaptınız, zaten geceden hazır olan afiş planınızı devreye soktunuz.

9-Çöp toplamayı bile beceremeyip, Akp’li işçiler bilerek toplamıyor dediniz. O da yetmedi, 1400 işçi Akp zamanından kaldı ve çalışmıyorlar diyerek, biz beceriksiziz demek yerine, şahsi siyasi ikbaliniz için emekçi personelin ekmeği üzerinde bile tepindiniz.

10-Seçimden önce ‘’İzmit’in ekmeğini İzmit’li yiyecek dediniz.’’ Seçimden sonra ise adeta, İstanbul ve Kırıkkale’nin kenelerine İzmit’in kanını emdirdiniz.

Madde ile ilgili konumuza geri dönecek olursak, sizden beklediğimiz yeni hamleleri de şimdiden söyleyelim ki, hemşehrilerimiz uyanık ve hazırlıklı olsun.

-Şimdiye kadar çoktan önlemlerinizi almış olmanız gerekmesine ve hala da imkanınız olmasına rağmen, 10 gün sonra süresi biten araçları geri verip, bile isteye hiç araç temin etmeden çıkıp Araçsız Bıraktılar Bizi dersiniz siz.

-Sizi bugün ki meclisin usulü ile ilgili uyarmamıza rağmen, bu meclisi yaptınız. Siz yarın gidip kendi kendinizi şikayet edersiniz, bu karar mahkemeden geri döner. Beni Çalıştırmamak İçin Kararı İptal Ettiler de dersiniz siz. Buyrun, hukuk bilginiz ve başkanlık beceriniz kadar, bildiğiniz gibi devam edin dedi. 

İŞİNİZ GÜCÜNÜZ KUMPAS, İFTİRA

Araç satın alma yetkisi için olağanüstü toplanan İzmit Belediyesi Meclisi’nde AK Parti Grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş’un eleştirilerine cevap veren Başkan Hürriyet, “Genel Başkanınız geldiğinde o bütçeyi kimin bütçesinden karşıladınız önce onu açıklayın, Mustafa Karakoç kim? ortağınız tabiki. Naylon faturaları hiç söylemeyeyim” dedi. Araç satın alma kredisi için meclisi olağanüstü toplayan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve meclis üyeleri arasında tartışma çıktı. AK Parti Grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş’un akrabalarına şirket kurdurup ihale verdiği iddialarının yalan ve iftiradan ibaret olduğunu söyleyerek sürekli kumpas kurulduğunu söyleyen Hürriyet, “Adana Kozan’da şirket var dediniz yalan çıktı, orda kumpas burda kumpas, her yere kumpas. Söyledikleriniz iftira ve yalandan ibaret. Genel Başkanınız gelmişti o masrafları kimin bütçesinden karşıladınız, Mustafa Karakoç kim? Ortağınız. Naylon faturayı hiç söylemeyeyim bir de naylon fatura var. Önce onun hesabını verin. Meclisi kapatıyorum” dedi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *