HDP’DE 2 İLÇE KONGRESİ TAMAMLANDI

HDP’DE 2 İLÇE KONGRESİ TAMAMLANDI

/
/

HDP, Darıca ve Gebze ilçe kongrelerini yaptı. Önümüzdeki aylarda yapılacak il kongresinde oy kullanacak olan il delegelerinin242’side de bu kongrede belirlendi.

Halkların Demokratik Partisi’nde ilçe kongreleri sürüyor. İlçe kongrelerinde il delegeleri de belirleniyor. 13 Ekim’de Çayırova, 27 Ekim’de Körfez ilçe kongreleri yapılacak. Dilovası ve İzmit ilçe kongreleri için komisyonlar çalışmalarını sürdürürken Kartepe, Gölcük ve Başiskele’de atama yönetimi ile eş başkanlar belirlenecek.

‘DİLOVASI VE İZMİT KOMİSYONLARI ÇALIŞIYOR’

İlçe kongreleri ile ilgili bilgi veren HDP İl Eş başkanı Şahabettin Işık, “22 Eylül’de Darıca, 6 Ekim’de Gebze ilçe kongrelerimiz gerçekleştirildi. 13 Ekim’de Çayırova, 27 Ekim’de Körfez ilçe kongrelerimiz yapılacak. Dilovası ve İzmit kongreleri için kurulan komisyonlar, çalışmalarını yürütüyor. İl kongresi ise ilçe kongreleri bittikten sonra Kasım ya da Aralık ayında yapılacak. Öte yandan Derince ilçesinde geçen sene kongre yaptığımız için yasal süresi henüz dolmadı. Kartepe, Gölcük ve Başiskele ilçelerimizde atama yönetimimiz mevcut olduğundan bu ilçelerde seçim yapılmayacak. Kandıra ve Karamürsel’de ise ilçe örgütlenmemiz yok” dedi.

İL DELEGELERİ BELİRLENDİ

Işık, kongrelerde il delegelerinin de belirlendiğini ifade ederek “Darıca ilçemizin yeni eş başkanları Erkan Şık ve Zehra Keşaf olurken Gebze’nin yeni eş başkanları ise Meryem Uslu ve Ebubekir Çoban oldu. Bu yıl yapılan ve yapılacak olan kongrelerde ilk kez il kongresinde oy kullanacak olan delegeler belirlendi. Ayrıca Darıca’da 123, Gebze’de 119 il kongre delegesi seçimle belirlendi. İl üyelikleri 600’ün altında olduğu için ilçelerdeki bütün üyeler doğal olarak il delegesi saylıyordu. Ancak bu dönem üyelik sayısı 600’ün üzerine çıktığı için ilçe kongrelerimizde il kongresi için oy kullanacak 600 delege belirlenecek” ifadelerini kullandı.

YENİ VE GENÇ ÜYELER

Darıca ve Gebze ilçe kongreleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan HDP İl Başkanı Şahabettin Işık, “Her iki kongremizde de son 3 yıllık süreçte hükümet ve milliyetçi çevrelerin partimize karşı geliştirdiği düşmanlaştırıcı ve hedef gösterici olumsuz politikalarına karşı Darıca ve Gebze parti örgütlerimiz ve kitle tabanımız hükümetin bu tavrına karşı sahiplenici bir rol üstlenerek kongrelerini gerçekleştirdi. Her iki ilçe kongremizde de parti tüzüğümüzün bir gereği olarak eş temsiliyet ilkesi esas alındı. Eş başkanlık başta olmak üzere yönetim kurulu asil ve yedek üyeliklerinde kadın erkek eş temsiliyeti esas alındı. Gençliğin enerjisinin partiye yansımasının neticesi olarak yeni ve genç arkadaşların yönetimde yer almalarına ağırlık verildi” dedi.

‘KAYYUMLARI PROTESTO ETTİK’

Sözlerini sürdüren Eş Başkan Işık, “Her iki kongremizde de yapılan konuşma ve değerlendirmelerde 19 Ağustos kayyum darbesi ile iradesine el konulan Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarımız şahsında yapılan kayyum protestolarına destek mesajları açıklandı. Kayyum uygulaması protesto edildi. Bu hukuksuzluğun arkasına saklanarak hükümetin yerel yönetimleri kaybettiği Ankara, Adana, Mersin ve İstanbul gibi metropol kentlerde belediyeler üzerinden sağladığı rantın telafisi olarak yeni bir rant kapısı sağlamaya yönelik girişim olduğu kamuoyunun bilince çıkarıldı” şeklinde konuştu.

‘DEMOKRASİ VE BARIŞ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM’

Kandıra Cezaevi’nden geçtiğimiz hafta tahliye olan eski Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile ilgili de konuşan Işık, “Gebze kongremizde de yeni bir gelişme olarak Ankara eski Milletvekilimiz Sırrı Süreyya Önder’in Anayasa Mahkemesi kararı gereği serbest bırakılmasına yönelik kararın diğer tüm vekillerimize ve cezaevinde olan tüm partili arkadaşlarımız için de uygulanması talebimizdir. Siyasi erkin baskısı sonucu geçmişte yaşanan bu hukuksuzluğun giderilmesi Türkiye’de özlem duyulan ve toplumun da ihtiyacı olan demokrasi, barış ve tıkanan ekonominin işlenebilmesi açısından önemlidir. Uluslararası alanda prestij kaybına uğratılan ülkemizin yeniden prestijine kavuşması açısından da gereklidir” dedi.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf