HAYATA DÖNÜŞ’TEN ANLAMLI TİYATRO

HAYATA DÖNÜŞ’TEN ANLAMLI TİYATRO

/
/

 

Türkiye’de suç ve sonrasındaki mücadelede,  cezaevlerinde bulunan gençlerin tahliye sonrası bir hayat kuramama endişesi üzerine gönüllülerle bir araya gelerek hem cezaevlerinde hem de dışarıda madde bağımlısı gençlerin rehabilitasyonu üzerine yoğunlaşan Hayata Dönüş Derneği bu sene de çok anlamlı bir projeye imza attı.

3 AYLIK BİR ÇALIŞMA

 

2018-2023 yılı Uyuşturucu ile c ve Eylem Planı’ndan hareketle geliştirilen bu ulusal projenin yazımını ve danışmanlığını uzman psikolog Sinem Çetin üstlendi.  “Pozitif Düşün Genç Yaşa” projesi (2019-2021)  kapsamında 3 ay gibi kısa bir sürede hayata geçen, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirilen “Eksi Birinci Kat” adlı tiyatro oyunu Sabancı Kültür Merkezi’nde ilimizin önde gelen liseleri ile buluştu ve büyük beğeni topladı. Burak Tekin'in yazıp yönettiği oyunda alkol ve uyuşturucu maddelerin zararları ve internetin sadece sosyal medyadan ibaret olmadığı anlatıldı. Oyunu izleyen gençleri dernek tiyatro kulübüne davet eden proje, gençlere oyunculuk kapılarını açarken, diğer sahne sanatlarına ve spora da gençleri yönlendirmeyi amaçlıyor.

DAHA ÇOK GENCE ULAŞACAĞIZ

Bağımlılıkla mücadele kapsamında faaliyetler yürüten derneğin başkanı Nezahat Erok, "Bağımlılıkla mücadele için gençleri; tiyatro, dans, müzik gibi sanat dallarına, spora ve bilime yönelten projelere ihtiyaç var. Dernek gönüllüleri ve üniversite öğrencileri ile amatör olarak bu projeye başladık ve sahneye çıktık.Destek ve yardımlarla büyüyeceğiz ve daha çok gence, aileye ulaşacağız. Projede ve oyunda emeği geçen başta yazar ve yönetmenimiz Burak Tekin, Sevda Erboy,Umut Durmaz, Cihan Taşdemir, Gökşen Tafran, Ayşe Uzuner, Sinem Çetin,Özgen Orak,Aliye Umut,Semih Civelek, Özcan Umut, Ömer Faruk Demir ve Müfit Akın Erok’a emekleri için çok teşekkür ederim” dedi. 2019 yılı içinde Kocaeli ilinde tiyatro oyunu devam ederken dijital okuryazarlık seminerlerle zenginleşecek olan “Pozitif Düşün Genç Yaşa” projesi, Kocaeli sınırlarından çıkarak ülke çapında da yayılmaya hazırlanıyor.

 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf