Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Hat 41K Sefere Başladı

Büyükşehir Belediyesinin kent trafiğini rahatlatacak projesi olan Hat 41K, seferlerine başladı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin kent içi ulaşımı büyük ölçüde rahatlatacak olan Hat 41K projesi, bugün seferlerine başladı.

Hat 41K Sefere Başladı

Büyükşehir Belediyesinin kent trafiğini rahatlatacak projesi olan Hat 41K, seferlerine başladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin kent içi ulaşımı büyük ölçüde rahatlatacak olan Hat 41K projesi, bugün seferlerine başladı. Projenin ilk etabı, Körfez ve Kartepe ilçeleri arasında olacak. Körfez  Kirazlıyalı’dan Kartepe Özdilek’e kadar uzanacak hat bir süre sonra Körfez, Derince, İzmit ve Kartepe’de mahallelerden yan hatlarla beslenecek. Hat 41K ile Körfez ve Kartepe’deki tüm hatların araçları İzmit’e gelmeyecek, besleme hatlarında çalışacak. Böylelikle Körfez-Kartepe hattında 300 araç trafikten çekilmiş olacak. 

4 İLÇEYE HİZMET EDECEK

Hat 41K’de ‘Gittiğin kadar öde’ sistemi ile 18 metre körüklü araçlarla hizmet verilecek. Hattın gidişi 26, dönüşü 27 duraktan oluşuyor. Toplam 29 kilometreden oluşan hat, Körfez, Derince, İzmit ve Kartepe’ye hizmet verecek. Gidiş ve dönüşün 10 bölgeden oluşacağı güzergâhlarda her bölge içine tanımlanmış duraklar bulunacak. Biniş yapılan durağın tanımlı olduğu bölgeyle iniş yapılan durağın tanımlı olduğu bölge arasında ücretlendirme hesaplaması yapılacak. 

OTOBÜSTEN İNİNCE KART OKUTULACAK

Otobüs içindeki cihaza kart okutulduğunda binilen bölgeden son bölgeye kadar belirlenen ulaşım ücreti ‘Kocaelikart’ içindeki bakiyeden bloke edilebilecek. Otobüsten indikten sonra duraklardaki ücret iade cihazına kart okutulduğunda sadece gidilen bölgenin ücreti alınacak, geriye kalan miktar karta iade edilecek. Ücret iade işlemi için otobüsten indikten sonra duraklardaki ücret iade cihazlarına kartın okutulması gerekecek. Otobüsten indikten sonra duraklardaki ücret iade cihazına kartın okutulmaması durumunda son bölgede inilmesi varsayılarak karta herhangi bir ücret iade işlemi gerçekleştirilmeyecek. 

BLOKE KALDIRILMAZSA ÜCRET İADESİ OLMAYACAK

Hat 41K’dan indikten sonra bloke kaldırmadan başka bir toplu taşıma aracına binilmesi durumunda bloke edilen tutarın iadesi mümkün olmayacak. 7/24 kâğıt bilet ve temassız kredi/banka kartlarında ücret iadesi bulunmadığı için bu kartlar Hat 41K’de kullanıma kapalı olacak. Ayrıca başlangıçta aynı kart ile otobüste en fazla bir defa biniş yapılabilecek. Öte yandan Hat 41K ile farklı ilçelerden yolcu almama kuralı kalkacak, mesafeye göre geri ödeme yapılabilecek, abonman sistemine geçilebilecek. Bu çalışma için Batı Terminali bir transfer merkezi haline getirilecek, besleme hatlarıyla transfer noktaları oluşturulacak. 

TARAFLAR KATILDI

Körfez Yarımca Atalar Mahallesi’ndeki ilk durakta başlayan seferler için düzenlenen törene; Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Genel sekreter Balamir Gündoğdu, UlaşımPark Genel Müdürü Serhan Çatal, Kocaeli Minibüsçüler Otobüsçüler Oda Başkanı Mustafa Kurt, Kooperatifler Birliği Başkanı Mehmet Yaşar, Birleşik Kartepe Kooperatifi Başkanı Mahmut Aktaş, Körfez Kooperatif Başkanı Bünyamin Koç, 5 Nolu kooperatif Başkanı Niyazi Yağız, AK Parti İl başkanı Şahin Talus, AK Parti Körfez İlçe Başkanı Nurettin Okutan, MHP Körfez İlçe Başkanı Doğan Bekiroğlu ve vatandaşlar katıldı.

BİLGİ: ULAŞIMIN YÜZDE 40 BU BÖLGEDEYDİ

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Ali Bilgi, Hat 41K’nın neleri içeriğini paylaşarak “Lastik tekerlekli ulaşım hizmeti ile hafta içi 650 hafta sonu 550 bin kişi taşınıyor. Raylı sitemlerde 70 bin kişi taşınırken deniz ulaşımıyla ise günlük bin 500 kişi taşınıyor. Lastik tekerlekli 601 bin yolculuğun yüzde 40’ı yani 45 bini Körfez, Derince, İzmit ve Kartepe bölgelerinde gerçekleşmektedir. Bu bölgelerdeki kooperatiflerimiz ve Ulaşım Park ile bir araya gelerek hat oluşturmaya karar verdik. Gittiğin mesafe kadar öde hizmeti kapsamında duraklarımıza check-in check-out cihazları ücret iadelerini gerçekleştiriyor.” dedi. 

‘7 ARAÇLA BAŞLIYORUZ’

Hatla ilgili bilgileri detaylıca anlatan Ali Bilgi: Kocaeli’nin en büyük kooperatifleri ile bir araya gelerek ortak bir havuz oluşturduk. Kooperatiflerin bölgelerinde yolcu indirme bindirme kısıtlamaları da ortadan kalkıyor. Herkes istediği yerden binip istediği yerde inebilecek. Bu bölgede 607 araç 105 hat var. Bu sistemi Kocaeli’ye yaygınlaştırma projemiz de devam ediyor. Şu anda 18 metrelik 7 adet otobüs ile yolculuğumuz başlayacak. Sabah 06-30’dan gece 00.30’a kadar devam edecek. Hattın oturmasıyla beraber 29 bin 1 kişi taşınmış olacak.” ifadelerini kullandı.

’25 TL İLE KÖRFEZ’DEN KARTEPE’YE YOLCULUK’

Sözlerini sürdüren Bilgi: “Yolculuğun başında 13 TL biletlerden kesilecek. Yolculuk devam ettikçe tamlarda 1,5 TL’lik bir ücret daha verecek. 25 TL’lik bir fiyatla Körfez’den Kartepe’ye yolculuk etmiş olacak. Şehir içi hatlara da aktarma verdik. Körfez’den bindiniz Derince şehir içine yolculuk yapmak isterseniz bunu ücretsizbir şekilde gerçekleştireceksiniz. Bu projede bizlerle birlikte katkı vere kooperatiflerimize, Ulaşım Park’a ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Hat 41K’nın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

KURT: METROYA GEREK KALMAYACAK

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt: “Sayın Başkanımıza esnafımız adına ne kadar teşekkür etsek azdır. Pandemi süreci ekonomik dar boğazda bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadılar.  Birlikteliğimiz daim olsun. Köfefez’den Derince şehir içi ve Köseköy’deki yolcularımız mevcut kooperatifin araçlarına biniyordu bugün tamamen bu ortadan kalktı. Yıllardan beri hep gündeme getiriyordum. Yolcu gittiği kadar ücret ödemeli diyordum. Başkanım bu hat öyle bir oturacak ki siz metroyu yapmaya gerek duymayacaksınız. Hattımız hem esnafımıza hem ilimize hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKAKIN: METROYU DA YAPACAĞIM

Mustafa Kurt’a metro hakındaki düşüncelerle ilgili cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın: “Zamanında bana tramvayı yapamazsın demişti, tramvayı yaptık. Yeni tramvay hattının açılışı Pazar günü olacak. Metro Gebze’de hızla ilerliyor, metroyu da yapacağım Mustafacığım! Bu hat aslında metro hattının işleyeceği güzergah. Metro tamamlandığında otobüs ile entegre olabilecek. 4 kooperatifi aynı havuzun içine aldık, rekabeti ortadan kaldıracağız, kooperatiflerin durumunu kötü hale getirmeden yolcu lehine çözüm üretmiş olduk. Birinci kazanım bu. Anlaşmalı olduğumuz hatlarda aktarma vardı. Aktarma 41 hattan diğerlerine olacak. İkinci kazanımda bu. Aktarmanın yaygınlaşması ve ödediğiniz ücretin azalması da diğer avantajlar. Kooperatifler zarar görmeyecek. Bu hatlar birbirini ezmeyecek. Gereksiz araç trafiğe çıkmayacak. Daha uzak mesafeye daha az ücret ödenecek. 90 dakika içinde bu hattan inerseniz diğer hatlara aktarma yapabileceksiniz. Şehrimize halkımıza hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

HAT 41’İN DURAKLARI:

KÖRFEZ’DEN KARTEPE’YE

1- Körfez Tren İstasyonu

2- Yabancı Diller MYO D-100

3- Körfez Belediyesi

4- Körfez Kaymakamlık

5- Körfez Diş Hastanesi

6- Tütünçiftlik

7- 95 Evler

8- 44 Evler

9- Derince Geçit

10- Çenesuyu

11- Kuruçeşme SGK

12- İzmit Eğitim Kampüsü

13- Seka Devlet Hastanesi

14- Yenidoğan

15- Batı Terminali

16- Halkevi

17- Yeni Cuma

18- Kocaeli Valiliği

19- Kandıra Sapağı

20- Yahya Kaptan

21- Sabancı Köprülü Kavşağı

22- Köseköy İstasyon

23- Gazoz

24- Çelik Halat

25- Özdilek AVM

KARTEPE’DEN KÖRFEZ İSTİKAMETİNE DOĞRU

1- Özdilek AVM

2- Çelik Halat Fabrikası

3- Gazoz

4- Köseköy İstasyon

5- Sabancı Köprülü Kavşağı

6- Yahya Kaptan

7- Kandıra Sapağı

8- Vilayet

9- Yeni Cuma

10- Halkevi

11- Batı Terminali

12- Yenidoğan

13- Seka Devlet Hastanesi

14- Eğitim Kampüsü

15- Kuruçeşme

16- Çenesuyu

17- Derince Geçit

18- 44 Evler

19- 95 Evler

20- Tütünçiftlik Merkez

21- Körfez Diş Hastanesi

22- Körfez Kaymakamlığı

23-  Körfez Belediyesi

24- Yabancı Diller MYO D-100

25- Körfez Tren İstasyonu

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *