GÜMÜŞHANE KÜLTÜRÜNÜ BU FESTİVALDE TANITTILAR

GÜMÜŞHANE KÜLTÜRÜNÜ BU FESTİVALDE TANITTILAR

/
/

Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfının bu yıl ikincisini organize ettiği 26-29 Eylül tarihleri arasında Uluslararası Fuar Merkezinde gerçekleştirilecek olan Gümüşhane Tanıtım Günlerinin resmi açılış töreni yapıldı. 

Gümüşhane kültürünün, tarihinin ve turizmi tanıtıldığı etkinlikte yöresel gıda ürünleri satışa sunulduğu Gümüşhane Tanıtım Günlerinin resmi açılış töreninde konuşan AK Parti Milletvekili Fikri Işık “Gümüşhane Türkiye’nin nadide illerinden bir tanesidir” dedi.

GENİŞ KATILIM

Gümüşhane Tanıtım Günleri’nin resmi açılış törenine Vali Hüseyin Aksoy’un yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti Milletvekili Fikri Işık, İlyas Şeker, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen,  Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı Başkanı Köksal Kara, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman ve çok sayıda davetli katıldı.

TÜM GÜZELLİKLERİNİ TANITIYORUZ

Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı Başkanı Köksal Kara “ Tüm güzellikleriyle Gümüşhane’mizi Kocaeli’nde tanıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Umarım tanıtım günlerimiz vesilesi ile tüm değerlerimizi Kocaeli’ye taşımış oluruz” dedi. Kara’nın ardından konuşan Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen “ İstanbul’da ve Kocaeli’nde hissedilen depremden dolayı herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Depremle yaşamaya hepimizin alışması gerekiyor. Bugün burada Gümüşhane’mizin güzellikleri, kültürü tanıtılıyor.  Hem Kocaeli’ler Gümüşhane’yi tanıyor hem de burada yaşan hemşerilerimiz, etkinlik sayesinde memleketlerini yaşıyorlar. Tanıtım filminde gördüğünüz tüm güzellikleri Gümüşhane’ye yapacağınız ziyaretlerde sizlere göstermek isteriz” dedi.

SADECE SANAYİNİN DEĞİL HUZURUNDA BAŞKENTİ

Çimen’in ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın “ Türkiye olarak horonda bizim, halayda bizim. Biz tüm bu zenginliklerimizle hep birlikte Türkiye’yiz. Biz belediye başkanlarına düşen bu zenginlikleri yaşatmaktır. Değerli vakıf başkanımıza ve yönetimine teşekkür ediyorum. Kültürümüzün yaşatılması noktasında tamamını kayda almamız gerekiyor. Kültürümüzün değerlerimizin unutulmaması gerekiyor. Kocaeli sadece sanayinin değil huzurunda başkentidir. Toplumlar sözlü kültürden yazılı kültüre geçerken bazı kayıplar olabilir, bizlerin bunları kaybetmemiz gerekiyor. Kültürel zenginliğimizin bizim için ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Biz Kocaeli’nde bir arada huzur içinde yaşamayı öğrendik. Diğer zenginleri kaybetmeden, zenginliklerimizle birlikte burayı daha çok mutlu olacağımız bir hale getireceğiz” dedi.

FARKLILIKLARIMIZI ZENGİNLİK OLARAK GÖRMEMİZ GEREKİYOR

Büyükakın’ın ardından konuşan AK Parti Milletvekili Fikri Işık “  İstanbul’da yaşanan deprem sonrası etkilenen tüm hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Depreme karşı hazırlıklı olmak bir görevdir. Bu görevi yerine getirenler 9 şiddetindeki depremde bile evlerinde oturabiliyorlar. Depreme hazır olmak ortak görevimizdir. 1999 depreminden ders alan Kocaeli hazırlıklarını yaptı. Kamu binalarımızı yeniledik. Kocaeli tüm gönül coğrafyasından gelen insanların bir arada yaşadığı muhteşem bir şehirdir. 81 ilden değil, yurtdışından da gelen insanların yaşadığı bir şehirdir. Bu şehrin kıymetini bilmek gerekiyor. Bu şehri var eden her çiçeklere değer vermek gerekiyor. Farklılıkları zenginlik olarak görmemiz gerekiyor. Kocaeli’nin şehir kültürünü oluşturan değerlerden bir tanesi de Gümüşhane dir. Gümüşhane Türkiye’nin nadide illerinden bir tanesidir” dedi.

BÜYÜK BİR FAYDA SAĞLAYACAK

Işık’ın ardından konuşan Vali Hüseyin Aksoy “ Kocaeli Türkiye’nin önemli sanayi şehirlerinin başında geliyor. Bugün ilimizde 81 ilden insanlar bir arada kentimizin gelişmesine katkı sunuyor. Gümüşhanelilerde bu kapsamda ilimizin gelişimi için katkı sağlıyor. Gümüşhane’nin güzelliklerini görme fırsatı olmayan insanlar için büyük bir fayda sağlayacaktır. Gümüşhane’ye gidemeyen Gümüşhaneli vatandaşlarımızda burada memleket hasretlerini gidereceklerdir. Etkinliğin düzenlemesinde büyük emeği olan Vakıf Başkanımıza, yönetimine , Büyükşehir Belediyemize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu tanıtım günlerinin birlikteliğimize katkı sağlamasını umut ediyorum” dedi.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf