GREV KARARI ALAN METAL İŞÇİSİNE EMEP’TEN DESTEK

GREV KARARI ALAN METAL İŞÇİSİNE EMEP’TEN DESTEK

/
/

EMEP, 19 Ocak’ta grev kararı alan metal işçilerine destek verecek. EMEP bu kapsamda grev gününe kadar her yerde broşür dağıtacak.

Metal iş kolunda TİS kapsamındaki uyuşmazlık süreci sonuçlandı. İşverenin yüzde 8’lik zam teklifini kabul etmeyen Türk Metal Sen Genel Başkanı Pevrul Kavlak, grev kararı aldıklarını açıkladı. Bu kapsamda Birleşik Metal İşçileri Sendikası19 Ocak Pazar günü Gebze'de miting yapacak. Pazar günü saat 11.00'de işçiler Trafo Meydanı'nda bir araya gelecek. Saat 12.00'de yürüyüş başlayacak ve saat 13.00'te kent meydanında bir miting düzenlenecek.  Mitinge EMEP Kocaeli’de destek verecek.

‘HOLDİNGLERİN YÜKÜ İŞÇİLERİN SIRTINDA’

Grev kararıyla ilgili konuşan EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, “Eylül ayından bu yana süren görüşmelerde; patron sendikası MESS’in teklifi değişmediği. MESS; sözleşme süresinin 3 yıla çıkarılmasını, ikramiyelerin sadece çalışılan günler üzerinden ödenmesini, ‘hafif işlerde çalışabilir’ raporu olan işçilerin işten çıkarılmasının önünün açılmasını dayatıyor. Zamlar ve enflasyondaki artış nedeniyle sendikaların ücret teklifini bile yetersiz bulan işçilerin karşısına, alay edercesine ‘ücret teklifimizi revize ettik, yüzde 8'e çıkardık’ diye çıkabiliyor. Görüşmeler süresince ‘üretim ve satışlarda daralma’ olduğu gerekçesini dilinden düşürmeyen metal patronları, koca holdinglerin karlarındaki küçücük bir eksilmeyi bile işçilerin sırtına yıkma derdine düştü” dedi.

‘MASADA TEHDİTLER EKSİK OLMADI’

Sözlerini sürdüren Erkan, “Kriz, işten atma tehditleri, Hükümetin olası bir grevi yasaklayacağı ve bu durumda sözleşmenin Yüksek Hakem Kurulu'na gideceğine dair tehditler masadan hiç eksik olmadı. Kısacası; tek derdi karını güvence altına almak olan patronlar, patronluğunu yaptılar. Bu sözleşme süreci ilimizde yaşayan binlerce işçi ve ailesini doğrudan ilgilendirmektedir. Şimdi, Ford Otosan, Kalibre Boru, Çelik Halat, Kroman Çelik, Yücel Boru, Sarkuysan, Federal Mogul gibi onlarca işyerinde çalışan yüzlerce metal işçisi ekmeğini büyütmek, haklarını korumak için greve hazırlanmaktadır. Biliyoruz ki bu süreç sadece sendikalı metal işçileri için değil, sendikasız işyerlerinde çalışan işçiler için de belirleyicidir” şeklinde konuştu.

‘EMSAL OLUR’

Sendikasız işyerlerinde MESS'ten çıkan rakama göre işçilere zam verildiğini de hatırlatan Erkan, “Metal işçisinin aldığı her zam, koruduğu ya da elde ettiği her yeni hak tüm işçilere emsal olacaktır. Tam da o nedenle bu sözleşme sadece metal işçisinin değil, tüm Kocaelili işçilerin sözleşmesidir. Metal işçisi kazanırsa tüm Kocaelili işçiler kazanır. Bu gerçekten hareket eden işçilerin gerçek partisi olan Partimiz, 19 Ocak Pazar günü MESS'in dayatmalarına karşı Gebze'de Birleşik Metal-iş Sendikası'nın çağrısıyla yapılacak mitingde metal işçileri ile yan yana, omuz omuza olacaktır” diye konuştu.

‘MİTİNGE DAVET EDECEĞİZ’

Erkan son olarak “Gebze’deki mitinge katılmayı, aynı zamanda da mitinge Kocaelili işçilerin katılımını artırmayı görev bilen partimiz; örgütlü olduğu tüm ilçelerde başta metal fabrikaları olmak üzere, işçi durakları ve emekçilerin yaşadığı mahallelerde çıkardığı çağrı el ilanları ile emekçileri bu mitinge davet etmektedir. Çünkü biliyoruz ki ancak ve ancak birleşe, birleşe kazanacağız. Gün dayanışmayı büyütme, metal işçileri ile yan yana olma günüdür! Bu anlayışla, Emek Partisi olarak 19 Ocak pazar günü Gebze Kent Meydanı'nda yapılacak mitingdeki yerimizi alacağız. Tüm emekçileri de bu mitingi sahiplenmeye, metal işçilerine destek vermeye çağırıyoruz” dedi. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf