Gönül Sofrasında’ Yemek Kursu

Gönül Sofrasında’ Yemek Kursu

/
/

GÖRSEM’in görme engelli üyeleri için başlattığı yemek kursu sürüyor. Nisan ayında tamamlanacak olan kurs sonunda bir kursiyer dernekte 5 ay boyunca çalışabilecek

Görme Engelliler Dayanışma Derneği,üyelerinin kendi başlarına yemek yapabilmesi için kurs açtı. Geçtiğimiz ay başlayan kurs nisan ayında tamamlanacak. 10 kişinin ders aldığı kursta, üyeler kendi başlarına kimseye muhtaç kalmadan yemek yapmayı öğrenecek.

10 KİŞİLİK KURS

Kurs ile ilgili bilgi veren GÖRSEM Başkanı Dursun Karaman, “18 Aralık 2018 tarihinde başlayan yemek kursumuz 2 Nisan’da sona erecek. Sosyal projelerin yanında görme engelleri kardeşlerimize kurs vererek tek başına kaldıklarında yemek yapabilmelerini sağlıyoruz. Yanlarında kimse olmadığında nasıl davranacaklarını öğretiyoruz. Böylece kendilerine bir güven geliyor. Türkiye Sakatlar Konfederasyonu’nun desteğiyle gerçekleştirilen kurs sonunda sertifika verilecek. 10 kişi, Yurdagül Sert hocamız eşliğinde kurs görüyor” diye konuştu.

KENDİ YEMEKLERİNİ YAPABİLECEKLER

İŞKUR ile birlikte yürütülen kursta belirli yemeklerin yapımının öğretildiğini ifade eden Başkan Karaman, “Ayrıca kursa gelen kursiyerlerimiz günlük 35 TL para alıyor. Engelli çalıştırmayan iş yerlerinden alınan ücretler eğitim gören engelli kursiyerlere verilmiş oluyor. Kurs donunda en başarılı kursiyer derneğimizde 5 ay boyunca çalışacak. Kursun amacı engelli kardeşlerimizi topluma kazandırmaktır. 2001 yılından bu yana derneğimizde 8 kurs verdik. Öte yandan bu günden itibaren yabancı öğrenciler derneğimize gelip üyelerimize 6 hafta boyunca belli saatlerde kendi lisanlarını öğretecek” dedi.

‘ÖĞRETMEN EKSİK’

Görme engelli vatandaşlar için yazı kursu açılmasını da isteyen Başkan Karaman, “Ayrıca Kocaeli Valiliği İl Mili Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı tüm okullara kabartma yazı kursu (Brail Kursu) verilmesi için başvurdu. Her okulda neredeyse görme engelli bir vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımız eğitim anlamında zorlanıyor. Kendileri için Brail kursu verilmesini istiyoruz. Görme engellilerin zorlandığını görüyoruz. Kocaeli’de 8 kişi bu kursu almak için başvurdu ancak kurs açılması için 12 kişi gerekiyor. Gönüllü öğretmenle berber 136 saatlik  kurs GÖRSEM’de verilecek. ancak bunun için kursiyer öğretmene ihtiyaç var” dedi. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf