Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Gergerlioğlu, 17 Ağustos'tan Ders Alınmadı

17 ağustos depreminde yaşamını yitirenleri anarak yakınlarına başsağlığı dileyen Gergerlioğlu, yaşanan bu acılardan ders alınmadığını söyledi. Deprem hazırlıklarının yetersiz olduğunu aktaran Gergerlioğlu, yetkililere yüklendi.

Gergerlioğlu, 17 Ağustos'tan Ders Alınmadı

17 ağustos depreminde yaşamını yitirenleri anarak yakınlarına başsağlığı dileyen Gergerlioğlu, yaşanan bu acılardan ders alınmadığını söyledi. Deprem hazırlıklarının yetersiz olduğunu aktaran Gergerlioğlu, yetkililere yüklendi.

17 Ağustos depreminde yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileklerini ileten YSP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “17 Ağustos 1999 Depreminden tam 24 yıl geçti. Bu depremden ders aldık mı? Ders almadığımız 6 Şubat 2023 günü belli oldu! 6 Şubat depremlerinde 11 il ve ilçelerimizi kaplayan deprem felaketinde sınıfta kaldık ve çok büyük mağduriyetler yaşandı. Deprem tehlikesi bitmedi! Her an yeni depremler olabilir. Bu gerçek ile yaşamak durumundayız ama yetkililer bu gerçeğin gereğini yerine getiremiyor! 17 Ağustos depreminden sonra yapı stoğu ile ilgili envanterlerin çıkartılıp, gereğinin yapılması gerekiyordu. Türkiye'de 10 milyon yapı stoğu var, 6-7 milyonu deprem yönetmeliğine aykırı! 2017 yılına kadar bu envanterlerin çıkartılıp gereğinin yapılması gerekiyordu fakat yıl olmuş 2023 bu envanterlerin nasıl yapılacağının yöntemi bile belli değil! İşte deprem felaketleri bu yüzden peşimizi bırakmaz! Deprem toplanma alanları yok yerine gökdelenler yükselmiş durumda! Rant anlayışı devam ediyor, betonlaşma anlayışı devam ediyor ve yeşil alanlar yok ediliyor. Sağlıksız binalar yapılıyor.” İfadelerini kullandı.

70 BİN KİŞİ AKTİF FAY HATLARI ÜZERİNDE YAŞIYOR

Yapı denetim firmalarının 2019 yılına kadar müteahhidin belirlediği firmalar olduğunu aktaran Gergerlioğlu, “Bu durum değişti fakat yine de sıkıntılar bitmedi! Yapı denetim firmalarının bilimsel usullere göre çalışmaması ile ilgili sorunlar var! Hasarlı binaların yıkılması gerekiyor fakat bunun yerine yeni, hasarsız binalar yıkılıyor. Hasarlı binalar yıkılmıyor ve gereken deprem çalışması yapılmamış oluyor. Kocaeli'ne baktığımız zaman; 70 bin kişinin fay hatları üzerinde yaşadığını görüyoruz. Yeni bir deprem Marmara Bölgesi'nde %64 ihtimal ile olabilir! 7.4 şiddetinde bir depremin olma ihtimali %64! Artık her an yeni bir deprem olabilir diyor uzmanlar.” dedi.

6 ŞUBAT DEPREMİNDE İKTİDAR ACİZ KALDI

Yaşanabilecek olası bir deprem için gerekli önlemlerin alınmadığını söyleyen Gergerlioğlu, “Biz her sene Meclis'te bu gereken önlemler ile ilgili uyarılar yaptık fakat gereken önlemler alınmadı ve 6 Şubat Depremlerinde Devlet sınıfta kaldı, iktidar aciz kaldı, sivil toplum binlerce insana yetişmeye çalıştı. Bu 17 Ağustos'da büyük acılarımız ile Kocaeli de yaşanan bu büyük depremi hatırlıyor, Kocaeli'li vatandaşlarımıza tekrar geçmiş olsun diyorum. Yeniden böyle bir acı yaşamamamız için yetkilileri uyarmaları gerektiğini hatırlatıyor ve bizim de deprem gerçeğini sonuna kadar Meclis'te hatırlatacağımızı ve konunun peşinde olduğumuzu kamuoyuna bildiriyorum.” dedi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *