Esnafa Müjde;  Kredi Desteği Başladı

Esnafa Müjde; Kredi Desteği Başladı

/
/

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş, esnafın merakla beklediği kredi desteğinin başladığını duyurdu.

2019 yılında esnaflar için beklenen müjdeli haber geldi. Kooperatif kredilerinin açıldığını belirten Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş, “2019 yılı için dün itibariyle esnafların yararlanabileceği kooperatif kredileri açıldı. 2018 yılında esnafın büyük heyecanla beklediği ve son birkaç aydır verilmeyen kredilerin 2019 yılı başında verilmesi iyi bir başlangıç oldu. Esnafa moral olan kredilerden yararlanmak isteyen vatandaşların evraklarını tamamlayıp kendi odalarına teslim etmesi gerekiyor. Krediler esnafın faaliyet alanına göre değişiyor. 10 Bin TL’den 200 Bin TL’ye kadar kredi seçeneklerinin faizleri de oldukça düşük. Esnaf Kefalet Kooperatifi’ne giderek başvurular yapılabilecek” dedi.

‘ALT YAPISI OTURMAMIŞ’

Yeni yıl için temennilerde de bulunan Başkan Durmuş, “2019’un ikinci çeyreğinde ekonominin rayına oturacağını bekliyorum. Tüm esnafımızın bol bereketli bir yıl geçirmesini diliyorum” dedi. Durmuş ayrıca “Alt yapısı hazırlanmadan aceleye getirilmiş bir uygulama. Süreç nasıl işleyecek hep beraber göreceğiz. Şu an yapacağımız açıklamalar çok da doğru olmaz. Poşet uygulamasında esnaf da vatandaş da mağduriyet yaşamaktadır. Önümüzdeki dönemde sıkıntılar doğuracağını zannediyoruz ifadelerini kullandı.

SİSTEM UYGUN DEĞİL

Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı ise, “Hükümetin 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle başlattığı ücretli poşet uygulamasına tepki gösterdi. Sitem uygun değildir. Biz ekmeğe 25 Kuruş zam yapsak vatandaş ayağa kalkar. Ama poşet 25 Kuruşa satıldığı için vatandaş mecburen kabul etti. Sistem tam olarak uygulamadığı için bazı vatandaşlar bireysel olarak protesto ediyor. Kimi aldığı poşeti iade ediyor kimi ücretli poşetleri istemiyor yanında aldığı ürünleri koyacağı bir şey getiriyor” dedi.

GÜZEL UYGULAMA ANCAK YETERSİZ

Olay güzel ancak bu şekilde doğanın kirlenmesine yardımcı olunmaz. Bazıları da kese kağıtları geri gelsin diyor. Bu kez ağaçlar kesilecek o da doğaya zararlı. Biz fırıncılardan vatandaş birtane poğaça alıyor. Kese kağıdına koyduruyor. Poşete koyduruyor üstüne bir de peçete istiyor. Ambalajı neredeyse 25-30 Kuruş. Bu da bir maliyettir” diye konuştu.  

GÖLCÜK’TE ÜCRETSİZ BEZ POŞET

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman ise ücretli poşet uygulamasının ardından Gölcük’teki vatandaşlara toplam 2 Bin adet ücretsiz bez poşet dağıttıklarını söyledi. Gölcük’te bir ilke imza atan Başkan Kocaman, dağıtımın devam ettiğini belirtti.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf