Erkân; Ak Parti Ve Mhp Red Oyu Vermişti

Erkân; Ak Parti Ve Mhp Red Oyu Vermişti

/
/

EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, tekstil fabrikasında yaşamını yitiren işçilerle ilgili meclisteki öneriye AK Parti ve MHP grubunun ret oyu verdiklerini hatırlattı .

Çayırova’da bulunan tekstil fabrikasında çıkan yangında hayatını kaybeden 5 işçinin ailesine sabır dileyen EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, geçtiğimiz günlerde mecliste önerilen ‘İş cinayetlerine önlem alınsın’ önerisine AK Parti ve MHP’li vekillerin ret oyu verdiğini hatırlattı.

‘BAYRAMDA BİLE MESAİ YAPIYORLAR’

“Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde Akpınar Tekstil isimli fabrikada (aynı zamanda lojistik depo olarak kullanıldığı öğrenilen alanda) çıkan yangın 4 işçiye mezar oldu! Her gün olduğu gibi bayramda da iş cinayeti yaşandı. Cinayet diyoruz çünkü önlemler alınmıyor, cinayet diyoruz çünkü işçilerin yaşamı göz göre göre ateşe atılıyor. Patronlar kârından ödün vermemek adına alınması gereken en basit önlemleri bile maliyet gerekçesiyle almıyor. Bugün yaşanan yangının hemen arkasından akıllara şu soru geliyor: Yanarak aramızdan ayrılan bu işçiler neden bayramın bu gününde çalıştırıldı? İşçi ve emekçiler yoksullukla boğuşuyor, bu kriz koşularında aldıkları maaşlar yetmediği için bayram da bile çalışmak zorunda bırakılan işçiler güvencesiz çalışma ortamlarında mesai yapmaya zorlanıyor” dedi.

‘KAÇAK MI ÇALIŞTIRILIYORLARDI’

Beş kişinin ölümüyle ilgili soracak daha çok soru olduğunu belirten Erkan, “Fabrikada yangın çıkması durumunda devreye girecek alarm sistemi var mıydı? Yangın söndürme ekipmanı ne durumdaydı? Acil çıkış kapıları var mıydı? Ama biz ne yazık ki alınan önlemlerin olmadığını sağ kurtulan işçilerin kendi çabaları ile hayatta kalmalarından öğreniyoruz. Öte yandan ölen işçilerin yabancı uyruklu olduğunun iddia edilmesi, burada daha da vahim soru işaretleri yaratıyor, akıllara kurt düşürüyor: Acaba bu işçiler ‘kaçak’ mı çalıştırılıyordu? Patronlar ve onların çıkarını koruyan Hükümet işçinin canını yok sayıyor diye konuştu.

‘AKP VE MHP’Lİ VEKİLLER REDDETMİŞTİ’

Yaşanan her kazanın üstünün örtülmeye çalışıldığını ifade eden Erkan, “İş cinayetlerinin sorumluları komik cezalarla salıveriliyor. Soma'yı, Torunlar cinayetini hatırlayalım, onlarca işçinin ölümüne neden olan patronlar hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam ederken, bizlere çalışırken ölmek düşüyor, üstelik bayram günü. Çok uzağa gitmeye gerek yok. Daha 10 gün önce 'Mecliste iş cinayetleri alt komisyonu kurulsun, artan iş cinayetleri ve iş kazaları meclis gündemine getirilsin' önerisine AKP’li ve MHP'li vekiller; ‘Her başı ağrıyana bir aspirinle mi koşturacağız?’, ‘İnşaattan düşen adamı incelemek bizim işimiz mi?’ ve “Böyle basit işlerle mi uğraşacağız?’ gibi alaycı cevaplar vermişlerdi, öneri reddedilmişti” dedi.

MECLİSİN İŞİ NEDİR?

Sözlerini sürdüren Erkan, “Yarattığımız zenginliklerin üstünde oturanlar, verdiğimiz oylar sayesinde o mecliste bulunanlar; bizlerin çalışırken ölmesini, iş kazası geçirip sakat kalmasını gündemine almayacaksa çalışma ve yaşam koşullarımızın düzeltilmesi için uğraşmayacaksa bu meclisin ve orada bulunan milletvekillerinin işi nedir? Partimiz AKP ve MHP’li vekillerin bu yaklaşımını kabul etmeyerek fabrika önlerinde, işçi duraklarında ve emekçi mahallelerinde dağıttığı bildirilerle emekçileri yaşam hakkını savunmaya, ‘Çalışırken ölmek istemiyoruz’ demeye çağırmıştı, bu bayram günü kentimizde yaşanan bu cinayette 4 işçi arkadaşımızı kaybettiğimizi öğreniyoruz” şeklinde konuştu.

‘BAŞKA BİR DÜNYA MÜMKÜN’

“Daha geçen hafta ‘Meclis İş Cinayetlerini Gündemine Alsın’ diyerek düzenlediğimiz kampanyanın Meclisi harekete geçirmesini beklerken iş cinayetleri durmaksızın devam ediyor!” diyen Erkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Yanarak ölen işçi kardeşlerimizin bayram günü bile çalışmak zorunda olduğunu, geride çocuklarını, umutlarını, hayallerini bırakarak artık aramızda olmayacaklarını unutmayalım. İşçi ve emekçilere bayram gününü, cenaze gününe çevirenlere karşı mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi, emekçilerin çalışırken ölmediği, insanca bir yaşam için başka bir dünyanın mümkün olduğunu bir kez daha söylüyor ve tüm işçi ve emekçileri mücadeleye çağırıyoruz. Ölen işçi kardeşlerimizin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” dedi.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf