Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Emlak Kulübü’nden Kentsel Dönüşümle İlgili 2. Panel

İlki İzmit’te yapılan , ‘Kentsel dönüşümün önemi ve faydaları’ konulu seminerin ikincisi Gebze’de düzenlendi.

Emlak Kulübü’nden Kentsel Dönüşümle İlgili 2. Panel

İlki İzmit’te yapılan , ‘Kentsel dönüşümün önemi ve faydaları’ konulu seminerin ikincisi Gebze’de düzenlendi.

Kuruluşunun henüz birinci yılını doldurmasına rağmen kısa sürede üyelerine yönelik seminerlere aralıksız olarak devam eden Emlak Kulübü yönetimi, geçtiğimiz haftalarda ilkini İzmit’te gerçekleştirdikleri, ‘Kentsel dönüşümün önemi ve faydaları’ konulu seminerin ikincisi Gebze’de yaptı. Gebze Ticaret Odası’nda bugün yapılan seminere uzman konuşmacı olarak Jeofizik Mühendisi Mustafa Onur Kılıç ile aynı zamanda Emlak Kulübü Başkan Vekili de olan Şehir Plancısı Mevlüt Bozdağ katıldı.

‘TAMAMI KABUL EDİLDİ’

Yönetim olarak deprem gerçeğini yansıtan birçok projeye imza attıklarını söyleyen Emlak Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Özdağ, “Kentsel dönüşümün önemi ve faydaları konulu seminerin detaylarını Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ve Kent Konseyi’ne sunduğumuzda eksiksiz olarak tamamı kabul edildi. Bu konuda yapmış olduğumuz sunum tam not aldı. Biz burada Türkiye’nin deprem kuşağında olan bir coğrafyaya sahip olduğu için Emlak Kulübü ve emlakçılar ile paydaşlarımız olarak aslında buna önem vermek istedik, hepimiz tehlike altındayız. En son 6 Şubat’taki depremlerde on binlerce insanımızın hayatını kaybetmesi deprem acısını bir kez daha bizlerle yüzleştirdi. Bizler de Emlak Kulübü olarak ne yapmamız gerektiği konusunda istişarelerde bulunup yönetim kurulu arkadaşlarımızla oturup deprem ve kentsel dönüşüm gerçeğini proje olarak hazırlayıp Büyükşehir ve Kent Konseyi’ne sunduk. Bu konudaki projenin sunumunun ilki İzmit’te yapıldı” dedi.

‘YÜZDE 92’LİK KISIM DEPREM KUŞAĞINDA’

Açıklamalarını sürdüren Başkan Fuat Özdağ; öğren, paylaş, kazan’ mottosuyla hareket ettiklerini de dile getirerek “Bizim için bilgi çok önemli, üyelerimizle hem öğreniyor hem de portföylerimizi ve işbirliklerimizi paylaşıp sonunda da kazanmayı amaçlıyoruz. Kulübümüze sadece emlakçılar üye değil, paydaşlarda üye olabiliyor. İçimizde mühendis, mimar, bankacı ve sigortacı gibi uzman arkadaşlarımız da var. Bunlar aslında bir araya gelip birbirilerinden faydalanıyorlar ve bu şekilde büyük bir sinerji oluşturuyorlar, bu anlamda Emlak Kulübü’nü değerli buluyorum” ifadelerini kullandı. Seminere konuşmacı olarak katılan Jeofizik Mühendisi Mustafa Onur Kılıç ise Kuzey Anadolu Fay Hattı ile Doğu Anadolu Fay Hattı olmak üzere iki tane deprem kuşağı üzerinde yaşadığımızı belirterek ülkedeki yüzde 92’lik kısmın deprem içerisinde yer aldığını söyledi. Mustafa Onur Kılıç, nüfusun yüzde 95’nin bu alan içerisinde yaşadığını ifade ederek “Ayrıca sanayi merkezlerimizin yüzde 98’i de yine aynı şekilde deprem kuşağı altında. Asıl anlatmak istediğim önemli bir konu ise zemin sıvılaşmasıyla toprak sıvılaşması “ diyerek önemli açıklamalarda bulundu.

GRAFİKLERLE ANLATTI

Emlak Kulübü Başkan Vekili Şehir Plancısı Mevlüt Bozdağ ise aynı konulu üç ve dördüncü seminerlerin Gölcük ve Körfez bölgesinde gerçekleşeceğini kaydetti. Mevlüt Bozdağ, bugünkü seminerin sunumunu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi adına yapmaya çalıştığını belirterek anlaşılmayan konuların Büyükşehir Belediyesi’nin Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Ali Serkan Simavlı ile birlikte üçüncü ve dördüncü toplantıda daha kapsamlı olarak ele alınacağını söyleyerek “Geçmişte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde çalıştığım için bölgeyi tanımakla birlikte konuya da vakıf olduğumu belirtmek isterim” dedi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 12 ilçede yapılan teknik çalışmaların ardından kentsel dönüşüm alanlarının belirlenmesi için önemine göre sıralama yapıldığını ifade eden Mevlüt Bozdağ, konuyla ilgili olarak  grafik çizimleri üzerinden yaptığı anlatımında, Kocaeli’nin tamamında bakanlık tarafından da onaylanan kentsel dönüşüm alanlarını işaret etti. Konuşmaların ardından kendilerine yöneltilen soruları cevaplandıran her iki konuşmacıya, destekleri nedeniyle Emlak Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Özdağ tarafından teşekkür plaketi verildi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *