Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Emep’ten Bekaert Grevine Destek Ziyareti

Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, grevlerinin 7. gününde olan Bekaert işçilerini ziyaret etti.

Emep’ten Bekaert Grevine Destek Ziyareti

Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, grevlerinin 7.gününde olan Bekaert işçilerini ziyaret etti.

Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü Bekaert grevi başladığı günden bu yana işçilerle dayanışmak ve grevi duyurmak için işçi duraklarında, fabrika önlerinde bildiri dağıtıyor. EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan ve parti üyeleriyle birlikte dün grev çadırını ziyaret ederek burada grevdeki işçilere seslendi. Akdeniz burada yaptığı konuşmada “Bu direniş bu grev sadece burada çalışan işçilerin direnişi değil. Partimiz diğer bütün fabrikalarda olduğu gibi buranın da başarıya ulaşması için bu grevin kazanılması için işyerlerinde, mahallelerde ve okullarda sizlerle dayanışmayı örgütleyecek, birleşe birleşe kazanacağız. AKP’li yıllarda 200 bin işçinin grevini yasakladılar, grevi hayal haline getirmek istiyorlar. İşçi grevi unutsun istiyorlar. Ama artık bıçak kemiğe dayandı, Bekaert işçileri bunu gösterdi. Her grev yasağında aynı gerekçeyi gösteriyorlar ‘milli güvenliği tehdit’ bu milli güvenliği hep işçiler mi tehdit ediyor?” diyerek tepki gösterdi. Banka ve şirketlerin kar oranlarını katladığını ifade eden Akdeniz, “Yerli diyorlar, milli diyorlar uluslararası sermayeye onlarla iş birliği halinde olan sermayeye bütün kıyaklar bütün teşvikler var. Kendi vatandaşına kendi işçisine grev yasağı var. Bunu kabul etmiyoruz” dedi.

“MÜCADELE BAŞARIYA ULAŞIRSA BÜTÜN İŞÇİ SINIFI KAZANACAK”

Tüm konfederasyon ve sendikalara Bekaert grevine sahip çıkma çağrısında bulunan Akdeniz “Bekaert işçilerinin grev ateşi sönerse bütün işçi sınıfı kaybeder. Eğer bu grev ateşi, bu fiili mücadele başarıya ulaşırsa bütün işçi sınıfı kazanacak” diye konuştu. AKP hükümeti ve patronların yasaklar konusunda bugüne kadar çok rahat davrandığını ifade eden Akdeniz, “Bundan sonra rahat olmayacaklar. Türkiye işçi sınıfının bir parçası olarak sizler ‘yok kardeşim eskisi gibi grev yasaklamak yok, grevi yasaklarsan işçi sınıfının 200 yıllık mücadele deneyiyle çıkarız o grevleri fiilen yaparız’ dediniz. Grev hakkı, bunun Anayasa’da bir hak olarak tanınması da işçi sınıfının mücadelesiyle geldi. Kimse bunu lütfetmedi. Bu hakları savunmasını da fiilen geri almasını da işte metal işçileri gösterdi. Bütün işçiler bu yoldan yürümek zorundadır” dedi.

“BÜTÜN SENDİKALAR EL ELE VERMELİ”

Bekaert işçileriyle dayanışmanın önemini vurgulayan Akdeniz, “Dayanışma lafta olmaz. Grev yasağına karşı mücadele lafta olmaz. Sendika ayrımı yapmadan bu bölgedeki bütün sendikalar el ele vermeli. Bütün Kocaeli’ de 1 saat iş durdurulursa, iş yavaşlatılırsa buradaki sorun çözülür. Bütün fabrikalar buraya 5 bin, 10bin işçiyle gelirse bu grev başarıya ulaşır. Bu Bekaert’in değil bütün Kocaeli’nin, bütün metal işçilerinin, Türkiye işçi sınıfının mücadelesidir” ifadelerini kulandı. Tüm gözlerin yarın gerçekleşecek olan asgari ücret görüşmelerinde olduğunu ifade ederek Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in ‘iyi bir haberle geleceğiz’ sözlerini hatırlatan Akdeniz “Ne olacak iyi haberiniz? Türk İş’in en alta çizdiği 7.800 lira mı? Açlık ücreti mi olacak? On bin lira olsa ne olur? Zamlar durmadıkça ne verseler boş. Biz de diyoruz ki en az yoksulluk sınırında olmalı. Tespit komisyonundaki sendikacılar, elimizde tek bir araç var ‘imza atmamak’ diyor. Senin elinde üretimden gelen gücün var. Arkanda yüz binler, milyonlarca işçi var. Yumruğunu masaya vur, grev kararını al meydanlara insin işçiler. O zaman görelim tespit komisyonundan ne çıkıyor. Bekaert işçisi kazanırsa Türkiye’de işçilerin asgari ücreti de insanca yaşayacak seviyeye gelir. Burası kaybederse bütün işçiler bilsin ki o masadan da işçilerin lehine bir şey çıkmaz” dedi.

"BU GREV MESS GÖRÜŞMELERİNİ DE ETKİLEYECEK"

Ercüment Akdeniz Bekaert grevinin önümüzdeki yıl eylül ayı itibariyle görüşmelerine başlanacak olan MESS grup sözleşmesini de doğrudan etkileyeceğini belirterek “MESS toplu sözleşmesi işçilerin lehine sonuçlanacaksa, eylül ayında değil, şimdi sonuçlanacak. Burası kazanırsa, MESS görüşmesinde de işçi kazanır. Burası kaybederse eğer patronlar bugün kazanır. Bütün metal işçilerinin kulağı bu grevde olmalı” diye konuştu. CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Umut Yeğin, İBB Başkanı İmamoğlu hakkında verilen siyaset yasağı ve HDP’li belediyelere kayyım atanmasını hatırlatan Akdeniz, “ Bu siyasi yasaklar ne ise grev yasakları da aynıdır. Bu ülkede ekmeğe demokrasiye özgürlüğe adalete hepimizin ihtiyacı var. Onun için ayrı kulvarlar da değil birleşik bir emek cephesini hep birlikte yaratmalıyız. Bu ülkeyi bu karanlık düzenden hep birlikte çıkarmalıyız. Bunu motor gücü de işçi sınıfı olacaktır. Fiili grevi hak mücadelesini başlatarak Bekaert işçisi işaret fişeğini yakmıştır” dedi.

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *