Ecem Balcı Davasında Kara; Bana İşkence Ettiler

Ecem Balcı Davasında Kara; Bana İşkence Ettiler

/
/

Geçtiğimiz yıl Gölcük’teki ormanlık alanda cesedi bulunan Ecem Balcı’nın davası sürüyor. Dün SEBGİS ile hakim karşısına çıkan sanık Süleyman Kara, “Beni karakolda çırılçıplak soydular. Polisler bana işkence ettiler” dedi

17 yaşındaki Ecem Balcı’nın şüpheli ölümü ve annesi Esra Ercömert’in esrarengiz intiharının ardından dün yapılan duruşmayı kalabalık bir grup takip etti. Otopsi raporunun tamamlandığı duruşmayı, kadın platformları yakından takip etti. Kadın platformları duruşma sonrası basın açıklaması yaptı.

KADINLAR DESTEK VERDİ

İstanbul’dan gelen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kocaeli Kadın Platformu, Kocaeli Barosu, CHP İl Kadın Kolları Songül Kaya, İl Kadın Kolları eski Başkanı Sevim Korkmaz Pekyörür, Şule Çet İçin Adalet Komisyonu üyeleri duruşmayı takip etti. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı duruşmada sanıl Süleyman Kara, hakim karşısına SEGBİS ile çıktı.

‘BİLGİM YOK’

Ecem Balcı’yı öldürdüğü iddia edilen Süleyman Kara’nın daha önce evinden çıkan tarihi eserlerle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında avukatlığını yapan Halit Demeç bu kez tanık olarak ifade verdi. Tanık sıfatıyla ifade veren Av. Halit Demeç, “Ben daha önce Süleyman Kara’nın evinden çıkan tarihi eserlerle ilgili olayın soruşturma aşamasında bulundum. Bu davayla ilgili bir bilgim yoktur” dedi.

OTOPSİ RAPORU HENÜZ GELMEDİ

Öldükten bir süre sonra cesedi bulunan Ecem Balcı hakkında istenen ayrıntılı otopsi raporunun henüz adli tıptan gelmezken emniyete yazılan yazıya cevap verilmediği dosya içeriğinden tespit edildi. Savcı, suç vasfı ve mevcut delil durumu göz önüne alınarak tutuklu sanık Süleyman Kara’nın tutukluluğuna yönelik mütalaa verdi.

BARO MAHKEMEYE ALINMADI

Kocaeli Barosu temsilcileri tarafından avukatlık kanununun 76 ve 95’inci maddeleri gereğince davaya katılma talebi sunuldu. Ardından söz alan Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, “İnsan hakları ve hukukun üstünlüğünü savunmak olan görevimiz gereği davaya katılma talebinin kabul edilmesini istiyoruz” dedi. Mahkeme savcısı tarafından ceza yargılama yasasının ilgili maddeleri gereği Kocaeli Barosu temsilcilerinin davaya katılma taleplerini reddetti.

‘GERÇEK KATİLLER BULUNSUN’

Süleyman Kara’nın avukatı Ecem Balcı’nın günlüklerinin kendisine ait olup olmadığına ilişkin rapor alınması talep ederek “Ecem’in ölümüne ben de üzüldüm. Hepimiz üzüldük. Müvekkilim Ecem’i öldürmemiştir. Emniyette baskı altında ifade vermiştir. Bu olayın aydınlatılmasını ve Ecem’in gerçek katillerinin bulunmasını istiyoruz” diye konuştu.

KARA: BANA İŞKENCE YAPTILAR

Duruşmaya SEGBİS ile bağlanan Süleyman Kara, “Beni karakolda çırılçıplak soydular. Polisler bana işkence ettiler. Polis hem bana hem Cumhurbaşkanına küfür etti” dedi. Mahkeme heyeti, otopsi raporunun akıbetinin sorulmasına, emniyette Süleyman Kara’nın ifadesinin alındığı sıradaki kamera kaydı görüntülerinin tekrardan istenmesine Kocaeli Barosu’nun davaya katılma talebinin reddine, Süleyman Kara’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme heyeti, duruşmayı 3 Ekim’e erteledi. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Kocaeli Paraf