Kocaeli Haberleri Kocaeli Son Dakika

Kocaeli'nin Nabzını Tutan Site Kocaeliparaf.com'a Hoşgeldiniz. Kocaeli'in Güçlü Sesi, Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Kocaeli Yerel Haberleri

Kocaeli Paraf Haber Sitesi

Kemalpaşa Mh. Cumhuriyet Cd. Petan İşhanı Kat: 5 No:30 İzmit, Kocaeli
sennuruzan@gmail.com

Durmuş Özel Bankalara Kırmızı Kart Gösterdi

KESOB Başkanı Kadir Durmuş, özel bankaların koronavirüs salgınına rağmen ellerini taşın altına koymadığını belirterek “Zamanı gelince kırmızı kart göstermesini biliriz” dedi …

KESOB Başkanı Kadir Durmuş, özel bankaların koronavirüs salgınına rağmen ellerini taşın altına koymadığını belirterek “Zamanı gelince kırmızı kart göstermesini biliriz” dedi.

Koronavirüs salgınına karşı ülkenin topyekün mücadele ettiğini belirten Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş, “Özel bankaların aynı duyarlılıkta davranmıyor” dedi. Özel bankalara esnafın zor durumda olduğunu bir kez daha hatırlatan Durmuş, bu bankaların gereken hassasiyeti göstermelerini talep etti.

‘5 BAŞVURUNUN 1’İ OLUMSUZ’

Bankacılık sektörü dünya genelinde kendini korumaya çalışarak süreci geçirdiğini belirten KESOB Başkanı Kadir Durmuş, “Sektörlerin böyle bir hakkı yok. Kamu bankaları 115 Milyar TL kredi dağıtmış ancak bu, özel bankalar da 60 milyar TL düzeyinde. Özel bankalara yapılan 5 başvurudan bir tanesi olumlu cevaplanıyor. Başvuru rakamının yarısı kredi olarak açılıyor. Bu tip durumlarda nakit akış probleminin olduğu, tedarikçilere ödenmesi gereken paralar olduğunu düşürsek kredi mekanizmasının sağlıklı biçimde çalışması lazım” dedi.

‘KREDİ VERMEZSE ESNAF BATACAK’

Özel bankaların bu dönemdeki tutumunu eleştiren KESOB Başkanı Kadir Durmuş, Bankalar kredi verirsem alabilir miyim diyor ama kredi vermezse o esnaf kapanacak. O işletme olmayacak bankadan kredi almak için uzun vadeli çıkarla, kısa vadeli çıkar arasında değiş tokuş yapması lazım. Sektörlerle birlikte bankanın sağlıklı biçimde yaşama koşulları sağlanacak” ifadelerini kullandı.

‘BUGÜNÜN YARINI DA VAR’

Özel bankalarda kredi talepleri reddedilen esnaflara tavsiyelerde bulunan Durmuş, “Bankayı arayıp şube müdürüyle konuşuyorsunuz. O da bizim limitlerimiz dolu diyor. Aslında başvurumuz reddedilmiş oluyor. Özel bankalar unutmasınlar ki TESK'e bağlı yaklaşık 2 Milyon esnaf var. Bugünlerin yarınları da var. Zamanı gelince kırmızı kart göstermesini biliriz. Kredi başvuru yapan esnaf açısından değil aynı zamanda bankanın geleceği açısından kısa dönemli kazanç uzun vadeli yürütülebilir değil" dedi. 

Bu Haberi Beğendin Mi?
0 kişiden 0 kişi beğendi

Sen de yorumunu yaz!

E-posta adresin gizli kalacaktır. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun *